Postanowienie o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia po
Jaświły, 2011-10-25
Rl. 6220.3.2011
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 63 ust. 1 i 2 oraz art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r Nr 98, poz. 1071 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Gminy Jaświły, Jaświły 7, 19-124 Jaświły z dnia 30 września 2011 roku
stwierdzam brak potrzeby
przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie sieci kanalizacji sanitarnej w Gminie Jaświły poprzez budowę kanału sanitarnego tłocznego PE Ø 110 mm, w istniejącym przebiegu pasa dróg o nr geod. 513, 514, 515, 502/1, 504/2
UZASADNIENIE
W dniu 30.09.2011 r. Gmina Jaświły złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie sieci kanalizacji sanitarnej w Gminie Jaświły poprzez budowę kanału sanitarnego tłocznego PE Ø 110 mm, w istniejącym przebiegu pasa dróg o nr geod. 513, 514, 515, 502/1, 504/2.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 79 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 z późn. zm.), planowane przedsięwzięcie zaliczone jest do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, może być wymagane.
Po zasięgnięciu opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku- postanowienie z dnia 19 października 2011r. znak WOOŚ-II.4240.469.2011.MR oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mońkach, opinia nr NZ/OP-25/11 znak: NZ.4181-20/11 z dnia 6 października 2011r., organy jak wyżej nie stwierdziły obowiązku i konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia.
Powyższe stanowisko wynika z analizy zebranych materiałów oraz opinii organów wypowiadających się w tej sprawie.
Z przedłożonych materiałów wynika, że zakres projektowanej rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej poprzez budowę kanału sanitarnego tłocznego PE Ø 110 mm, ma przebiegać w istniejącym przebiegu pasa dróg o nr geod. 513, 514, 515, 502/1, 504/2. Całkowita długość projektowanej kanalizacji wynosi 1460 m.
Planowane przedsięwzięcie będzie realizowane w celu usprawnienia istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej w Jaświłach, przerzucając ścieki socjalno-bytowe ze wsi Bobrówka do oczyszczalni ścieków w Jaświłach, trasą prowadzoną poza terenem zabudowanym. Prace budowlane zostaną wykonane mechanicznie.
Na etapie realizacji przedsięwzięcia nastąpi okresowe zwiększenie poziomu hałasu i emisji zanieczyszczeń do powietrza. Powyższe oddziaływania ograniczą się do terenu związanego z budową planowanej inwestycji i związane będą jedynie z czasem prowadzenia robót. Wszelkie odpady powstałe na etapie budowy zostaną zagospodarowane zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie. Realizacja inwestycji nie wymaga wycinki drzew i krzewów.
Dzięki realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia ulegną poprawie warunki bytowe okolicznych mieszkańców. Budowa kanalizacji sanitarnej wpłynie korzystnie na środowisko regulując gospodarkę ściekową i przyczyniając się do ochrony gleb i wód podziemnych przed zanieczyszczeniem ściekami.
W wyniku szczegółowej analizy materiałów scharakteryzowano inwestycję:
1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:
a) Skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji:
Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w Gminie Jaświły poprzez budowę kanału sanitarnego tłocznego PE Ø 110 mm o długości 1460 m. Kanał sanitarny tłoczny wykonany będzie w technologii tradycyjnej z wykorzystaniem rur z PE. Inwestycja położona jest na terenie województwa podlaskiego, gmina Jaświły, miejscowość Jaświły w pasie istniejących dróg o numerach geod. 513, 514, 515, 502/1 i 504/2. Nie zachodzi tu konieczność przebudowy infrastruktury technicznej a inwestycja ma charakter lokalny.
b) powiązanie z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie:
- brak powiązań.
c) wykorzystywanie zasobów naturalnych:
Planowane przedsięwzięcie budowy kanału sanitarnego tłocznego jest inwestycją liniową i nie wymaga wykorzystania surowców, paliw i energii, z wyjątkiem fazy realizacji. Zużycie energii elektrycznej dla potrzeb zaplecza budowy będzie niewielkie i nie pociągnie za sobą budowy dodatkowej infrastruktury technicznej. W trakcie realizacji wykorzystany będzie jedynie grunt (piasek) do ewentualnej wymiany w przypadku istnienia w podłożu, w miejscu prowadzonych wykopów, gruntów niespoistych.
d) emisja i wystąpienie innych uciążliwości:
W trakcie prowadzenia prac, użycie sprzętu mechanicznego może spowodować chwilowy wzrost natężenia hałasu, emisji spalin i pyłów do atmosfery. Jednak natężenia te będą miały charakter lokalny, krótkotrwały i nie powinny mieć negatywnego wpływu na zdrowie ludzi. Na etapie realizacji inwestycji negatywne oddziaływanie na środowisko będzie eliminowane poprzez właściwe prowadzenie prac i stosowne technologie budowlane.
e) ryzyko wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii:
- brak ryzyka
2. Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - uwzględniające:
a) obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych:
- brak obszarów,
b) obszary wybrzeży:
-
brak obszarów.
c) obszary górskie lub leśne:
- brak obszarów górskich i leśnych,
d) obszary objęte ochroną w tym strefy ochronne ująć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych:
- brak obszarów,
e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze wzglądu na występowanie gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 wyznaczone w trybie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.), oraz planowane obszary sieci NATURA 2000:
- brak obszarów
f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:
- brak obszarów,
g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:
-brak obszarów w bliskim sąsiedztwie inwestycji,
h) gęstość zaludnienia:
- Inwestycja może stanowić uciążliwość dla mieszkańców sąsiednich nieruchomości w fazie realizacji, jednakże jej zrealizowanie poprawi warunki bytowe okolicznych mieszkańców. Ponadto budowa kanalizacji sanitarnej wpłynie korzystnie na środowisko regulując gospodarkę ściekową i przyczyni się do ochrony gleb i wód podziemnych przed zanieczyszczeniem ściekami.
i) obszary przylegające do jezior:
- brak obszarów,
j) uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej:
- brak obszarów,
3) Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt 1 i 2 wynikające z:
a) zasięgu oddziaływania - obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:
-przedsięwzięcie może stanowić uciążliwość dla mieszkańców sąsiednich nieruchomości w fazie realizacji.
b) transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze:
- brak transgranicznego oddziaływania,
c) wielkość i złożoność oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:
-
bezpośrednie oddziaływania będą miały zasięg lokalny i ograniczą się do terenu i okresu wykonania prac związanych z rozbudową sieci kanalizacji sanitarnej.
d) prawdopodobieństwa oddziaływania:
- głównymi oddziaływaniami, związanymi z fazą realizacji inwestycji będą uciążliwości związane z hałasem pochodzącym z maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie budowlanym oraz przewożeniem materiałów sypkich, materiałów budowlanych (rury, armatury).
e) czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania:
-główne oddziaływania związane z fazą rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej będą miały charakter odwracalny oraz będą występowały w relatywnie krótkim czasie.
W zasięgu oddziaływania w/w przedsięwzięcia nie występują obszary chronione ustanowione zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 151 poz. 1220 z późn. zm.). Lokalizacja przedsięwzięcia nie zagraża obiektom prawnie chronionym (zabytkowe budowle i budynki, pomniki przyrody, stanowiska archeologiczne). Teren lokalizacji przedsięwzięcia i jego oddziaływania nie jest zaliczony do obszarów NATURA 2000.
Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdza się, iż przedsięwzięcie polegające na: rozbudowie sieci kanalizacji sanitarnej w Gminie Jaświły poprzez budowę kanału sanitarnego tłocznego PE Ø 110 mm, w istniejącym przebiegu pasa dróg o nr geod. 513, 514, 515, 502/1, 504/2 jest przedsięwzięciem wymienionym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, jednak organy opiniujące nie stwierdziły obowiązku i konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Powyższy fakt braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na przedsięwzięcie wynika również ze szczegółowej analizy materiałów charakteryzujących inwestycję.
Wobec powyższego, należało orzec jak w sentencji.
Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie nie służy stronie zażalenie.
Otrzymują:
-
Gmina Jaświły, Jaświły 7, 19-124 Jaświły
-
Zarząd Dróg Powiatowych, ul. Mickiewicza 52, 19-100 Mońki
-
Zainteresowani w trybie art. 49 Kpa
-
Sołtys wsi Jaświły (celem podania do publicznej wiadomości i wywieszenia na tablicy ogłoszeń)
-
A/a
Do wiadomości:
-
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
w Białymstoku, ul. Dojlidy Fabryczne 23
15-554 Białystok
-
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w Mońkach, ul. Tysiąclecia 5
19-100 Mońki
Metryka strony