Sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Jaświłach za I półrocze 2007 r.
III. SPRAWOZDANIE
Z DZIAŁALNOŚCI GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W JAŚWIŁACH
ZA I PÓŁROCZE 2007 r.
Głównym zadaniem GOK jest dbałość o rozwój kultury, jako najwyższej wartości przenoszonej ponad pokoleniami, określającej całokształt historycznego i cywilizacyjnego dorobku Polski warunkującej tożsamość narodową, zapewniającą ciągłość tradycji i rozwój gminy.
Celem natomiast jest animowanie życia kulturalnego gminy oraz podejmowanie inicjatyw i przedsięwzięć w celu zaspokojenia potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy.
Beneficjentami działań GOK są mieszkańcy gminy i innych gmin, a przede wszystkim dzieci i młodzież. Dlatego też projekty inicjowane przez GOK zawierają niezbędne elementy wiedzy o kulturze, dające poczucie z „Małą ojczyzną” i spuścizną jej przodków.
W tworzeniu planów działalności kulturalnej GOK współdziała z:
a) samorządem gminy,
b) twórcami ludowymi,
c) szkołami na terenie gminy,
d) organizacjami społecznymi i instytucjami,
e) Biblioteką Publiczną Gminy Jaświły i jej filiami
f) prywatnymi podmiotami gospodarczymi.
Do podstawowych zadań GOK należy:
1. Rozpoznawanie oraz pobudzanie zainteresowań i potrzeb kulturalnych,
2. Edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę,
3. Przygotowanie do tworzenia i odbioru wartości kultury,
4. Kształtowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze,
5. Popularyzacja wiedzy i sztuki,
6. Gromadzenie i upowszechnianie czasopism,
7. Tworzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego,
8. Tworzenie warunków do rozwoju folkloru, a także rękodzieła artystycznego i ludowego,
9. Współpraca w dziedzinie kultury z instytucjami i organizacjami społecznymi,
10.Gromadzenie, dokumentowanie, tworzenie, ochrona i udostępnianie dóbr kulturalnych.
Wyżej wymienione zadania GOK realizuje przy pomocy następujących form i metod działania :
1. Prowadzenie amatorskich zespołów artystycznych, kół zainteresowań, kursów,
2. Organizowanie konkursów, przeglądów, koncertów, spotkań, wystaw dzieł sztuki,
3. Organizowanie imprez artystycznych i rozrywkowych,
4. Podejmowanie przedsięwzięć edukacyjnych i oświatowych,
5. Inicjowanie i pomoc zespołowym formom twórczości i uczestnictwa w kulturze,
6. Działalność instruktorsko-metodyczną,
7.Inspirowanie oraz promowanie działalności artystycznej i innych form twórczości mieszkańców gminy,
8. Realizacja projektów w ramach zadań zleconych w ramach funduszy krajowych, unijnych i fundacji wspierających działalność kulturalna, oświatową i promocyjną.
Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach prowadzi wszechstronną działalność merytoryczną w obrębie szeroko pojętej kultury artystycznej na rzecz wszystkich środowisk: dzieci, młodzieży, osób dorosłych. Działalność ta spełnia zarówno cele o charakterze tradycyjnym (upowszechnianie, edukacja, zabezpieczenie czasu wolnego, rekreacja) jak również animuje nowe formy działalności.
Powyższe zadania realizowane były przez następujących pracowników:
- dyrektor
- instruktorzy muzyki, tańca nowoczesnego , plastyki i sztuki ludowej
- instruktorzy w Filiach GOK w Zabielu, Dolistowie, Bobrówce oraz Brzozowej
I. Cykliczne imprezy artystyczne
Gminny Ośrodek Kultury od początku swego istnienia wypracował własne imprezy artystyczne o zasięgu gminnym, powiatowym i regionalnym. Jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Melanii Burzyńskiej ph. „Poezja życiem pisana”. Do imprez artystycznych organizowanych cyklicznie przez GOK należą:
1. Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolaków ph. „Mama, tata i ja”.
Celem festiwalu jest muzyczne ukierunkowanie wrodzonych zamiłowań i zdolności dziecka w wieku przedszkolnym. Z uwagi na to, że muzyka jest istotnym elementem w rozwoju młodego człowieka, przez organizację festiwalu pragnie się wnieść do świata dziecięcego nowe przeżycia estetyczne wynikające ze spotkania z piosenką. W imprezie biorą udział dzieci w wieku 4-7 lat. W eliminacjach gminnych, zorganizowanych 10 maja uczestniczyły dzieci z Zespołu Szkół w Jaświłach. Na scenie GOK-u zaprezentowało się 33 wykonawców. Komisja konkursowa nagrodziła 3 osoby : Agnieszkę Gudel, Marcina Purwina i Monikę Szypulską. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Zgromadzona widownia obejrzała spektakl teatralny pt. „Przypowieść o synu marnotrawnym”.
2. Eliminacje gminne konkursu recytatorskiego dla przedszkolaków
ph. „O złotą rożdżkę dobrej wróżki”
Celem konkursu jest budzenie wrodzonego talentu dziecka do kreowania własnego świata poprzez mówione słowo. W konkursie biorą udział dzieci w wieku 5-7
lat. Konkurs jest imprezą otwartą, a jej zakończenie stanowi wielki wojewódzki finał Wieszogłosik, w którym dzieci ubiegaja się o złotą rożdżkę dobrej wróżki. GOK organizuje eliminacje gminne od chwili pierwszego ogłoszenia konkursu. W eliminacjach gminnych, które odbyły się 17 maja a wzięło w nich udział 45 uczestników z Jaświł i Dolistowa. Komisja konkursowa nagrodziła Alicje Dyszkiewicz, Annę Pawełko i Gabriele Pikus z Dolistowa. Natomiast wyróżniła 10 małych recytatorów. Podczas konkursu zaprezentowane zostało widowisko słowno-muzyczne z agencji artystycznej „Muza” z Białegostoku. Uczestnicy komersu otrzymali nagrody i dyplomy. Nagrodzone osoby uczestniczyły w eliminacjach powiatowych w Mońkach.
3. Powiatowy Przegląd „Na strachy w tradycji ludowej”
Celem konkursu jest z wrócenie uwagi na plastyczne walory strachów ustawianych niegdyś na polach, w sadach, w ogrodach. Strachy, których rzekomą funkcją było odstraszanie ptactwa i dzikich zwierząt od upraw, miały bogate odniesienia magiczno-zwyczajowe w tradycji ludowej. Zanik tych tradycji staje się głównym powodem zaprzestania zwyczaju stawiania strachów.
Organizatorzy konkursu pragną zwrócić uwagę, że strachy stanowiły interesujący i plastycznie bogaty element krajobrazu. Wyzwalały fantazję twórczą, nieograniczoną rzemieślniczą technologią i prawami materiału. Konkurs ma pobudzić twórczo i zwrócić uwagę na strachy w krajobrazie
W przeglądzie zorganizowanym 20 maja wzięło udział 140 uczestników, którzy wykonali 42 strachy. Uczestnicy konkursu prezentowali strachy w formie wiersza, piosenki. Strachy wykonywane były w grupach od trzech do pięciu osób. Podczas przeglądu wystąpiły zespoły artystyczne z GOK w Jaświłach.. Przegląd współfinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Mońkach. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono nagrody i dyplomy.
4. Forum Dziecięcych Zespołów Tanecznych, Wokalnych i Instrumentalnych
Powiatu Monieckiego i Gmin Nadbiebrzańskich „Kryształowy łabędź”-
Dolistowo 2007”
Celem imprezy jest konfrontacja dorobku artystycznego amatorskich zespołów artystycznych, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie prowadzenia zespołów oraz popularyzacja zespołowych form tanecznych, wokalnych i instrumentalnych wśród dzieci i młodzieży. W forum uczestniczą dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich powiatu monieckiego i gmin nadbiebrzańskich. Uczestnicy prezentują się w następujących kategoriach:
- zespoły taneczne,
- zespoły wokalne z podkładem muzycznym nagranym na kasetę lub z akompaniamentem instrumentalnym,
- zespoły wokalno-instrumentalne,
- zespoły instrumentalne,
- soliści .
Przegląd obył się 17 czerwca w Dolistowie nad Biebrzą.
Komisja konkursowa po obejrzeniu 3 zespołów tanecznych i wysłuchaniu 1 duetu, 2 solistów i 1 zespołu wokalnego przyznała pierwsze miejsce zespołowi tanecznemu z Goniądza „Mikroklimat”, dwa równorzędne miejsca zespołom „Sekret Mini” z Jaświł i zespołowi „Rytm” z Moniek. W kategorii wokalnej pierwsze miejsce Klaudynie Sulima z Dabrowy Białostockiej, drugie Agacie Wróbel z Jaświł , natomiast trzecie miejsce Agnieszce Kulczyk a Jaświł. Podczas imprezy wystąpił zespół disco polo „Diadem”.
II. Amatorskie zespoły artystyczne
Jedną z najbardziej popularnych form aktywnego uczestnictwa w kulturze jest amatorski ruch artystyczny. Dzieci i młodzież stanowią najliczniejszą grupę uczestników zespołów. Uczestnicy zajęć, poprzez pracę samorealizacyjną nabywają umiejętności bycia w grupie. Efekty pracy pokazywane są publicznie, podczas imprez artystycznych, konkursów i przeglądów. Zespoły chętnie uczestniczą w imprezach i przeglądach. Przy GOK działalność prowadzą następujące zespoły:
1. Zespół taneczny „Secret duo”
Zespół powstał w 2004 r. z chwilą zatrudnienia instruktora tańca. Liczy 17 osób: 16 dziewcząt i 1 chłopiec. Są to uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej. Zespół specjalizuje się w tańcu nowoczesnym. Zajęcia zespołu odbywają się raz w tygodniu przez ok. 2 godziny. Premierowe pokazy zespołu zawsze skierowane są do rodziców. Zespół jest organizatorem Dnia Matki oraz obchodzi co roku swoje urodziny. Zespół podczas wakacji uczestniczy w warsztatach artystycznych . W bieżącym roku zespół uczestniczył w następującym imprezach artystycznych organizowanych na terenie gminy :
1. Powiatowy Przegląd „Na strachy w tradycji ludowej”
2. Dzień Dziecka w Zespole Szkół w Jaświłach
2. Zespół taneczny Secret Mini.
Zespół powstał na początku ubiegłego roku. W zespole uczestniczą dzieci klas I-III szkoły podstawowej. Jest prowadzony przez tego samego instruktora co zespół Secret Duo. Zespół uczestniczył w następujących imprezach :
1. Powiatowy Przegląd „Na strachy w tradycji ludowej”
2. Dzień Dziecka w Zespole Szkół w Jaświłach
3. Forum zespołów w Dolistowie
3. Zespół wokalny „Bajkowe nutki”.
Zespół działa przy GOK od dwóch lat. W swoim repertuarze posiada utwory ludowe naszego regionu oraz utwory współczesne. Skład zespołu to 18 dziewcząt w wieku 10-13 lat. Uczestniczy w imprezach artystycznych, okolicznościowych, konkursach i przeglądach: 1. Gminny Festyn Ludowy ph. „A w niedziele po kościele” w Jaświłach w 2004, 2005, 2006 roku
1. Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek w Jasionówce, 6 stycznia,
2. Międzynarodowe Spotkania Konopielkowe w Knyszynie, 15 kwiecień 3. Spotkanie grup pielgrzymkowych w Krypnie, 25 maja
4. Młodzieżowy Teatr Obrzędowy
Młodzieżowy Teatr Obrzędowy powstał w 2002 roku. Skład zespołu to dzieci i młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum. Zespół liczy obecnie 15 osób.
Repertuar zespołu to przede wszystkim zwyczaje i obrzędy naszego regionu. Zespół uczestniczy w imprezach, konkursach i przeglądach. W bieżącym roku zespół zdobył I miejsce w Wojewódzki Przeglądzie Kolędniczym w Hajnówce.
5. Zespół plastyczny
Uczestnictwo w zespole plastycznym to znakomita możliwość doskonalenia umiejętności i rozwijania zainteresowań. Twórczą inwencję kształtuje się tu poprzez różnorodne techniki plastyczne. Dzieci tworzą często przez zabawę. Malują kredkami i farbami, lepią z plasteliny, tworzą kompozycje z wcześniej uzbieranych „skarbów natury”. W grupie starczej młodzież realizuje warsztaty z martwej natury, pejzażu w terenie.
Na zajęcia uczęszczają dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat. Swoje prace prezentują w „Galerii na schodach”. Chętnie uczestniczą w różnych konkursach, o zasięgu powiatowym i wojewódzkim. Zespół powstał w 2003 roku i liczy 18 członków.
6. Szkoła Tradycji
Szkoła Tradycji została założona w 2004 roku z myślą o przekazywaniu tradycji naszego regionu młodym pokoleniom. Skupia młodzież i dorosłych. Uczestnicy szkoły wykonują tradycyjne ozdoby wielkanocne ( kwiaty, pisanki, palmy, pająki), ozdoby choinkowe, uczą się tkactwa artystycznego. Swoje prace prezentują podczas przeglądów i konkursów. Aktualnie z tej formy pracy korzysta 14 osób. Szkoła Tradycji organizuje kursy wykonywania ozdób dla nauczycieli wychowania plastycznego, młodzieży i osób dorosłych z terenu gminy.
członkowie zespołu plastycznego i szkoły tradycji swoje prace prezentowali podczas następujących konkursów i przeglądów:
1. Internetowej gali choinek,
2. Przeglądzie Wojewódzkich Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych w Mońkach, w bieżącym roku 10 uczestników otrzymało nagrody i wyróżnienia,
3. Konkursie powiatowym organizowanym w Krypnie ph. „Laurka dla Matki Bożej Krypniańskiej”
7. Zespół śpiewaczy „Kądzielnice”
Zespół został założony w 1980 roku i prowadzony przez wiele przez poetkę ludową z Jaświł Melanię Burzyńską . Początkowo związany był z tutejszym Kołem Gospodyń Wiejskich. Następnie ze świetlicą wiejską w Jaświłach. Obecnie istnieje przy GOK. Kierownikiem zespołu jest Regina Wilczewska, twórczyni ludowa z Jaświł. Zespół liczy obecnie 8 osób. Celem działalności zespołu jest ochrona starych regionalnych pieśni ludowych i przekazanie ich młodzieży. Zespół uczestniczył w Powiatowym Przeglądzie Pieśni Wielkopostnych w Knyszynie i Wojewódzkim w Czarnej Białostockiej.
III. Imprezy rozrywkowe, rekreacyjne i integracyjne
Istotnym zadaniem GOK jest wypełnienie czasu wolnego mieszkańcom gminy poprzez organizację imprez rozrywkowych, rekreacyjnych i integracyjnych. Do tych imprez należą :
1. Karnawałowy bal seniora organizowany każdego roku wspólnie z Kołem Gminnym Związku Rencistów i Emerytów. Wspólna zabawa integruje najstarszych mieszkańców gminy.
2. Ferie zimowe organizowane wspólnie z biblioteką. Podczas ferii dzieci uczestniczą w zajęciach plastycznych, konkursach, oglądają spektakle teatralne, estradowe. W bieżącym roku podczas ferie dzieci i młodzież uczestniczyły w warsztatach estradowych „Muzyczna lokomotywa” oraz obejrzały spektakl teatralny pt. „Doktor Dolittle i przyjaciele”.
Ferie zakończyły karnawałowym balem przebierańców.
IV. Wystawy w galerii „Na schodach”
Galeria jest miejscem prezentacji dorobku artystycznego twórców zarówno profesjonalnych jak i amatorów. W galerii prezentowane były następujące wystawy:
- wystawa batiku z WOAK w Białymstoku,
- wystawa witraży wykonanych przez zespół plastyczny
- wystawa praz uczniów z Zespołu Szkół w Jaświłach
V. Nauka gry na instrumentach muzycznych
W GOK prowadzona jest również nauka gry na instrumentach muzycznych: pianinie, gitarze, flecie, bongosach. W zajęciach uczestniczy 14 uczniów szkół z obszaru gminy. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu.
VI. Projekty kulturalne realizowane przez GOK
W ramach pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych na działalność GOK realizował następujące projekty kulturalne:
1. Projekt pt. „Serca na rozdrożu”, współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Celem projektu jest przypomnienie, ożywienie i przekazanie następnym pokoleniom dawnych obrzędów i zwyczajów weselnych z naszej miejscowości. W ramach zadania zostanie wydana książka napisana przez M. Burzyńską , poetkę ludową z Jaświł, do której dołączona będzie płyta CD z dawnymi pieśniami weselnymi. W realizacji projektu biorą udział członkowie zespołu „Bajkowe nutki”, Młodzieżowego Teatru Obrzędowego oraz zespołu śpiewaczego „Kądzielnice”. Kwota dofinansowania 5 tys. zł.
2. GOK otrzymał z Fundacji Biebrzańskiej dofinansowanie w wysokości 3.500 zl, na zorganizowanie Regionalnego Przeglądu Szopek i Gwiazd Kolędniczych.
Dyrektor GOK
Bożena Korolczuk
Metryka strony