Protokół Nr 2/11 z posiedzenia Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Gminy Jaświły z dnia 2.02.11

Protokół Nr 2/11

z posiedzenia Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Gminy Jaświły z dnia 2 lutego 2011 r. ( godz.10ºº )



W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji:


  1. ANDRELCZYK Bogdan Antoni

  2. BOJARZYŃSKI Jarosław

  3. DĘBOWSKI Kazimierz

  4. OLECHNO Jan

  5. PROLAN Tadeusz

  6. SMOLIŃSKI Stanisław

  7. WOJTKIELEWICZ Robert


oraz zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.


Posiedzenie otworzył i obradom przewodniczył pan Robert Wojtkielewicz

przewodniczący Komisji. Poinformował zebranych, że dzisiejsze posiedzenie poświęcone jest zapoznaniu się z projektami uchwał na V sesję Rady Gminy oraz omówieniu spraw bieżących.

Pani Krystyna Burzyńska Kierownik GOPS – przedstawiła sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaświłach.


Kierownik GOPS - poinformowała, że zmniejsza się liczba środków na pomoc społeczną i coraz trudniej jest działać. Zmniejszona została dotacja na dożywianie. Będzie zmienione kryterium przyznawania bezpłatnych obiadów. Pogorszy się też ich jakość. Do końca marca tylko drugie dania. Jeżeli środki zostaną zwiększone to od kwietnia znów będą pełne obiady.


Kierownik GOPS – współpracujemy z Bankiem Żywności. Produkty są dobre i dużo ich wydajemy.


Kierownik GOPS – wpłynęło dużo podań na zakup opału. Przyznaliśmy talony na węgiel i zasiłki na zakup drewna.


Kierownik GOPS – przez dwa lata korzystaliśmy z programu “Uczeń na wsi” (28 uczniów niepełnosprawnych z gminy). W ubiegłym roku PFRON nie otrzymał środków. Nie wiadomo czy w tym roku to będzie.

Organizowaliśmy wycieczki dla dzieci. Zwiedziły całą Polskę. Od dwóch lat i na to nie ma pieniędzy. Dzieci ciągle pytają o te wyjazdy.


Kierownik GOPS – duże koszty ponosimy na usługi opiekuńcze oraz utrzymanie pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Obecnie płacimy za pobyt w domu opieki za 10 osób. Rocznie ponad 180 tys. złotych. Koszt miesięczny pobytu jednej osoby ponad 2 tys. złotych. Gmina dopłaca w granicach 1600 – 1800 złotych.


Kierownik GOPS - przedstawiła projekt uchwały o przyjęciu programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.


Zastępca Wójta Marek Jarosz – przedstawił projekt uchwały o trybie i sposobie powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.


Komisja przyjęła do akceptującej wiadomości i zaopiniowała pozytywnie przedstawione projekty uchwał nie wnosząc zastrzeżeń.


Kierownik Gminnego Zespołu Oświaty Dorota Szypulska – przedstawiła analizę średniego wynagrodzenia nauczycieli za 2010 rok (obowiązek przygotowania w styczniu). Wyjaśniła, że jeżeli zarobki nauczyciela nie osiągną minimum to musi być przyznany dodatek wyrównawczy. Wyrównanie za miniony rok wyniosło – 85 700 złotych plus pochodne. Tyle gmina musi dopłacić do pensji nauczycieli.


Wójt Gminy – musimy się zastanowić co zrobić, aby w przyszłym roku nie było konieczności takiego wyrównania; można rozważyć zmniejszenie oddziałów i zatrudnienia; nauczycieli będzie mniej ale lepiej płatnych.


Skarbnik Gminy Krystyna Chmielewska – przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok.


Wójt Gminy – przekroczyliśmy budżet na odśnieżanie; został rozstrzygnięty kolejny przetarg (na 1000 godzin); mnóstwo dróg odśnieżamy na koloniach; środki musimy zabezpieczyć w budżecie ale mam nadzieję, że nie będą do końca wykorzystane.


Zastępca Wójta Marek Jarosz – przedstawił projekt uchwały o trybie prac nad projektem uchwały budżetowej oraz o zatwierdzeniu programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz innych uzależnień na 2011 rok.


Komisja przyjęła do akceptującej wiadomości i zaopiniowała pozytywnie przedstawione projekty uchwał nie wnosząc zastrzeżeń.


Wójt Gminy – planujemy wykonanie oświetlenia na drodze do klubu w Brzozowej. Trzeba postawić trzy lampy. Koszt ok. 10 tys. złotych.


Wójt Gminy – chcemy zagospodarować centrum Szpakowa. Wykonać min. drogę dojazdową między kaplicą a domem pomocy społecznej, parking.


Wójt Gminy – ogłosiliśmy przetarg na modernizację klubów w Bobrówce, Jaświłach i Rutkowskich Dużych. Planujemy remont klubu w Dolistowie.


Wójt Gminy – ogłosiliśmy przetarg na dostawę energii elektrycznej. Możemy zaoszczędzić ok. 30 tys. złotych.


Wójt Gminy – przygotowujemy zapytanie o cenę na wtórniki na kanalizację. Składanie wniosku w IV kwartale ale dokumentacja musi być gotowa.


Wójt Gminy – z programu LEADER zostało ok. 300 tys. złotych. Chcemy je wykorzystać na zagospodarowanie centrum Dolistowa nadając turystyczny charakter miejscowości. W ramach projektu planujemy: utwardzenie placu, postawienie ławek i tablic informacyjnych, utwardzenie pobocza od szkoły do klubu, zrobienie stylowego oświetlenia i klombów. Wykonanie na plaży boiska do piłki plażowej i mini placu zabaw dla dzieci. Zbudowanie niedużej wieży widokowej (do 3 metrów). Planujemy wykonanie drogi nad rzeką w kierunku Jesionowa – może się uda jako szlak turystyczny.


Wójt Gminy – ponownie rozważamy złożenie wniosku na modernizację oświetlenia ulicznego. Do wymiany jest ok. 500 lamp. Zwrot kosztów przy dużych lampach po 4 latach, pozostałych po 10 latach.


Wójt Gminy – omówił spotkanie wójtów i burmistrzów powiatu monieckiego dot. polityki drogowej. Zgodnie z ustaleniami pieniądze będą podzielone według długości dróg na terenie gmin. Przewidywane środki dla gminy Jaświły -750 tys. złotych (na cztery lata). Wójt poinformował, że zgłosił do realizacji nn. drogi:

  • Bagno – Starowola

  • Bobrówka – Kamionka

  • Białosuknie – Rutkowskie Duże

  • Starowola – Koziniec.


Wójt stwierdził, że kontynuowana będzie budowa chodników:

  • w Jaświłach do skrzyżowania,

  • w Zabielu - 400 metrów,

  • w Mikicinie – 400 metrów.


Zastępca Wójta – przekazał informację z KRUS-u dotyczącą obowiązkowego ubezpieczenia przez rolników upraw i zwierząt. Poinformował, że cztery towarzystwa ubezpieczeniowe zostały wybrane do tego rodzaju ubezpieczeń. Gmina ma obowiązek wymierzenia kary rolnikom nieubezpieczonym:

  • 2 euro od 1 hektara,

  • 2 euro od 1 sztuki zwierzęcia.



Radny Kazimierz Dębowski – zapytał o wysokość kary za nielegalną wycinkę drzew.


Wójt – kilka lub kilkanaście tysięcy złotych za jedno drzewo. Nie ma tu odwołań ani umorzeń


Wobec wyczerpania tematyki Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji, dziękując wszystkim za przybycie i udział w posiedzeniu.



Na tym protokół zakończono i podpisano.




Protokółowała:

Marzena Kajewska Inspektor ds. rady i

organizacyjno-kadrowych

Przewodniczący Komisji:

Robert Wojtkielewicz

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy w Jaświłach

Wytwarzający/odpowiadający: Marzena Kajewska

Wprowadzający: Marzena Kajewska

Data modyfikacji: 2011-12-13

Opublikował: Ryszard Prolan

Data publikacji: 2011-12-13