2005-11-17 Protokół Nr XXVII/05
Protokół Nr XXVII/05
z odbytej sesji Rady Gminy Jaświły, w dniu 17 listopada 2005 r., w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Jaświły pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Gminy pana Bogusława RUTKOWSKIEGO.
Na ustawowy skład Rady Gminy — 15 radnych, w sesji udział wzięło 15 radnych.
Obecni radni:
1. ANDRELCZYK Bogdan Antoni
2. CHMIELEWSKI Sławomir
3. DZIUBA Eugeniusz
4. GIRO Zdzisław
5. GUZEL Adam
6. JANKOWSKI Adam Jan
7. KUCHARSKI Jan
8. LASKOWSKI Krzysztof
9. OSTROWSKI Czesław
10. PAWELSKI Józef
11. PAWELKO Jan
12. PIKUS Józef 13.PROLAN Tadeusz
14. RUTKOWSKI Bogusław
15. WIŚNIEWSKI JAN
Ponadto w sesii udział wzięli:
1. JOKA Jan -WójtGminy
2. JAROSZ Marek - Zastępca Wójta
3. WOJTULEWICZ Krystyna - Skarbnik Gminy
4. BERNER Irena - przewodnicząca Rady Powiatu Monieckiego
5. KUCHARSKI Jan - sołtys wsi Radzie
6. ROGALSKI Ryszard - sołtys wsi Jadeszki
7. L1ĆWINKO Edward - sołtys wsi Brzozowa II
8. ZARZECKI Bogumił - sołtys wsi Rutkowskie Małe
9. RAFALO Stanisław - sołtys wsi Szpakowo
10. KRASZEWSKA Danuta - sołtys wsi Szaciły
11. WAŁUSZKO Wrojciech - sołtys wsi Bobrówka
12. ŻAK Marian - sołtys wsi Romejki
13. RUTKOWSKI Józef - sołtys wsi Moniuszki
14. BRUZGO Wiesław - sołtys wsi Dzięciołowo
15. PIETRZYKOWSKI Tomasz - sołtys wsi Jaświły
16. OLECHNO Stanisław - sołtys wsi Staro woła
17. PAWELKO Jan - sołtys wsi Dolistowo Stare I
18. HIERO Józef - sołtys wsi Zabielę
19.WR0CEŃSK1 Zdzisław - sołtys wsi Rutkowskie Duże
20. WOLSKI Jerzy - sołtys wsi Mociesze
21. LITWINKO Stanisław - sołtys wsi Brzozowa I
22. WOJTKIELEWICZ Robert - sołtys wsi Mikicin I
23. DĘBOWSK1 Ryszard - sołtys wsi Mikicin II
24. KUC Jarosław - sołtys wsi Gurbicze
Przewodniczący Rady Gminy pan Bogusław RUTKOWSKI otwierając obrady XXVII sesji Rady Gminy Jaświły stwierdził, że w sesji uczestniczy 15 radnych co stanowa ąuorum, przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy.
Powitał radnych i zaproszonych gości.
Z kolei zaproponował następujący porządek obrad:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie protokołu.
3. Powzięcie uchwały o wprowadzeniu zmian w budżecie gminy na 2005 rok.
4. Powzięcie uchwały o zbyciu nieruchomości stanowiących własność mienia komunalnego gminy Jaświły.
5. Powzięcie uchwały o ustaleniu wartości jednego punktu w złotych stanowiącego podstawę do wyliczenia wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaświłach.
6. Przedstawienie informacji nt. oświadczeń majątkowych za 2004 rok.
7. Interpelacje i zapytania.
8. Wolne wnioski.
Uwag i zastrzeżeń nie wniesiono.
Do punktu 2
Przewodniczący Rady Gminy pan Bogusław RUTKOWSKI poinformował radnych, że w okresie międzysesyjnym nie zgłoszono żadnych uwag do protokołu z XXVI sesji Rady Gminy w związku z czym uznaje protokół ten za przyjęty bez zastrzeżeń.
Do punktu 3
Na wstępie powyższego punktu Skarbnik Gminy pani Krystyna WOJTULEWICZ przedstawiła zmiany w budżecie gminy na 2005 rok.
Z kolei głos zabrał pan Jan JOKA Wójt Gminy, który powiedział, że zmiany dotyczą uzupełnienia wydatków min. w zakresie dróg (przebudowa chodnika w Dolistowie oraz dokończenie asfaltowania drogi powiatowej). Ponadto pan Wójt stwierdził, że zawierając porozumienie dotyczące modernizacji drogi Mikicin-Jadeszki intencją gminy było dokończenie całej drogi. Powiat interpretuje porozumienie inaczej. Wykonał modernizację części drogi i zwrócił się o przekazanie dotacji- Pan Wójt stwierdził, że jeżeli gmina nie przekaże dotacji i zażąda dokończenia modernizacji drogi to spowoduje zamieszanie w budżecie powiatu poprzez nie przekazanie tak dużej sumy. Poza tym sprawa trafi na pewno do sądu i nie wiadomo kto sprawę wygra. Dlatego korzystniej jest przekazać dotację mając nadzieję, że powiat ujmie w planach na 2006 rok dokończenie asfaltowania drogi Mikicin-Jadeszki.
Następnie Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały o wprowadzeniu zmian w budżecie gminy na 2006 rok.
Uwag i zastrzeżeń nie wniesiono.
W zarządzonym głosowaniu jawnym (przy udziale 15 radnych ) Uchwała Nr XX VII/130/05 została przyjęta jednogłośnie.
(Uchwała Nr XXVll/130/05) w załączeniu
Do punktu 4
Na wstępie powyższego punktu Zastępca Wójta pan Marek JAROSZ omówił sprawę sprzedaży nieruchomości w Jaświłach i Bobrówce.
Radny pan Zdzisław GIRO zapytał czy pani Murawska wyraziła chęć zakupu mieszkania w „Domu Nauczyciela" w Bobrówce.
Zastępca Wójta odpowiedział, że zrezygnowała z kupna i mieszkanie zostanie wystawione na sprzedaż w drodze przetargu.
Następnie Zastępca Wójta przedstawił projekt uchwały o zbyciu nieruchomości stanowiących własność mienia komunalnego gminy Jaświły.
Uwag i zastrzeżeń nie wniesiono.
W zarządzonym głosowaniu jawnym ( przy udziale 15 radnych ) Uchwała Nr XXVII/131/05 została przyjęta jednogłośnie.
( Uchwała Nr XXW13i/05 ) w załączeniu
Do punktu 5
W powyższym punkcie Zastępca Wójta pan Marek JAROSZ przedstawił projekt uchwały o ustaleniu wartości jednego punktu w złotych stanowiącego podstawę do wyliczenia wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w Gminnym Ośrodku pomocy Społecznej w Jaświłach.
Uwag i zastrzeżeń nie wniesiono.
W zarządzonym głosowaniu jawnym ( przy udziale 15 radnych) Uchwała Nr XXVII/132/05 została przyjęta jednogłośnie.
(Uchwała Nr XXVII/132/05 ) w załączeniu
Do punktu 6
Wójt Gminy pan Jan JOKA przedstawił informację przekazaną przez Urząd Skarbowy w Mońkach dotyczącą oświadczeń majątkowych za 2004 rok złożonych przez: Wójta Gminy Jaświły, Przewodniczącego Rady Gminy Jaświły,
- pracowników Urzędu Gminy Jaświły i kierowników jednostek organizacyjnych gminy,
- radnych Rady Gminy Jaświły
oraz informację Wójta Gminy Jaświły w sprawie oświadczeń majątkowych za 2004 rok złożonych przez pracowników? Urzędu Gminy Jaświły i kierowników jednostek organizacyjnych gminy.
(informacje w załączeniu)
Przewodniczący Rady Gminy Jaświły pan Bogusław RUTKOWSKI przedstawił informację dotyczącą oświadczeń majątkowych za 2004 rok złożonych przez radnych Rady Gminy Jaświły.
(informacja w załączeniu)
Do punktu 7
Interpelacji i zapytań nie wniesiono.
Do punktu 8
W powyższym punkcie głos zabrali:
1. Wójt Gminy pan Jan JOKA poinformował o sprawach bieżących gminy oraz planach inwestycyjnych:
- naliczyliśmy kary firmie wykonującej termomodernizację w szkole za niesolidne wykonanie; możliwe, że będziemy się z tą lirmą sądzić,
- rozstrzygnęliśmy przetarg na sprzedaż „Lecznicy dła Zwierząt",
- podpisane zostały protokoły z mieszkańcami Domu Nauczyciela w Jaświłach (w przyszłym tygodniu odbędą się opisy),
- trwa budowa wodociągu; wykonawca jest mało solidny; zrobiono wiele
szkód (poniszczone zostały zwłaszcza dreny).
mamy zrobiony projekt na modernizację oczyszczalni w Do listowie; wynegocjowaliśmy warunki spłaty po 50 tys. zł rocznie przez 7 lat; otrzymaliśmy pozytywną opinię z Wojewódzkiego Funduszu odnośnie pożyczki na zakup oczyszczalni,
- Zakład Energetyczny przeprowadza remont oświetlenia ulicznego; przy tej okazji warto jest wymienić lampy ale Zakład nie pokryje kosztów wymiany w całości; złożyliśmy ZE propozycję, że koszt lamp, opraw, żarówek i wysięgnika pokryje gmina a zakup kabla sfinansuje Zakład; Rejon Energetyczny wyraził zgodę ale decyzja należy do władz Zakładu,
- złożyliśmy dw?a wnioski na inwestycje w zakresie kultury (możliwość dofinansowania w wysokości 85% inwestycji a 15% to udział gminy); oba wnioski został}' ocenione wysoko; chcemy złożyć jeszcze wnioski na klub w Zabiciu ( na modernizację i salę komputerową), w Brzozowej (remont budynku) i Bobrówce (na ocieplenie, ogrzewanie i drogę dojazdową).
Następnie W?óji Gminy przedstawił Radzie Gminy do rozważenia propozycję przyjęcia na rzecz gminy w formie darowizny zabytkowego dworku we wsi Mikicin. Dworek ten jest wpisany na listę zabytków i stanowi własność prywatną. Właściciel pan Łotowski nie jest zainteresowany remontem dworku i chętnie przekaże zabytek gminie. Pan Wójt zwrócił uwagę, że na remont zabytku można uzyskać dotację w wysokości 85% kosztów inwestycji. Po remoncie proponuje przenieść tam bibliotekę oraz urządzić świetlicę.
Radny pan Sławomir CHMIELEWSKI zapytał ile kosztuje pobyt pensjonariusza w Domu Pomocy Społecznej w Mocieszach.
Wójt Gminy odpowiedział, że wynosi 1.500 zł miesięcznie. Podkreślił, że gmina zobowiązana jest dofinansować pobyt jeżeli rodzina pensjonariusza ma niskie dochody. Kwota dofinansowania jest duża. Korzystniej jest więc zapewnić usługi opiekuńczej jeśli jest to możliwe.
Radny pan Czesław OSTROWSKI' poprosił aby Wójt zainteresował się wylewaniem przez mleczarnię moniecką serowatki i solanki na wysypisku w Jaświłach. Zapytał dlaczego wysypisko nadal istnieje pomimo selektywnej zbiórki, za którą mieszkańcy płacą oraz poprosił o wyjaśnienie czy możliwe jest założenie internetu dla wszystkich mieszkańców gminy.
Wójt Gminy odpowiedział, że nie ma takiej sytuacji aby całe śmieci były przetworzone. Są odpady, których nie da się przerobić i muszą być składowane z wyjątkiem odpadów organicznych, których nie można składować. W ramach Związku Komunalnego „Biebrza" planowana jest budowa wspólnego składowiska. Jeśli chodzi o wysypisko w Jaświłach musimy je odpowiednio zagospodarować (ogrodzenie z bramą, piezometry, zatrudnienie pracownika dozorującego). Takie warunki muszą być zachowane także po zamknięciu wysypiska przez 30 lat. W sprawie internetu odpowiedzi udzielił Zastępca Wójta wyjaśniając, że Telekomunikacja może założyć internet w każdej wsi ale koszty będą bardzo wysokie. Należy poczekać na firmę konkurencyjną aby Telekomunikacja zaoferowała korzystniejsze warunki z obawy przed konkurencją.
4. Sołtys pan Robert WOJTKIELEWICZ zwrócił się z propozycją do Rady aby wystąpiła do Spółki „BIOM" o wprowadzenie bezpłatnej selektywnej zbiórki śmieci.
Wójt Gminy wyjaśnił, że można wystąpić z taką propozycją ale działalność Spółki nie może być deficytowa. Koszt zbiórki i odbioru odpadów nie jest wyłącznie kosztem zakupu worków. To także koszt dojazdu i wywozu śmieci. Jeżeli wprowadzi się bezpłatną selektywną zbiórkę odpadów to trzeba będzie zwiększyć koszt odbioru śmieci mieszanych z pojemników aby Spółka nie popadła w długi. Dopiero przeprowadzenie bilansu po zakończeniu roku pokaże jak Spółka funkcjonuje i jakiego rodzaju zbiórka się opłaca.
5. Wójt Gminy pan Jan JOKA przypomniał, że do obowiązków gminy należy zajęcie się bezpańskimi psami. Należy je odłowić i umieścić w schronisku. Najbliższe schronisko jest prywatne. Koszt odłowu i umieszczenia jednego psa w nim wynosi 1000 złotych. Można też podpisać umowę na ryczałt w wysokości 1000 złotych miesięcznie. Wójt Gminy powiedział, że konieczne jest zastanowienie się i podjęcie decyzji czy podpisać umowę na ryczałt ze wspomnianym schroniskiem.
6. Przewodniczący Rady pan Bogusław RUTKOWSKI zapytał o budowę chodnika w
Rutkowskich Dużych.
Wójt Gminy pan Jan JOKA odpowiedział, że jest za budową chodnika w Rutkowskich Dużych ale w tej chwali są pilniejsze zadania. Są dwa piorytety: drogi i kanalizacja. W przyszłym roku nie będzie środków pomocowych i rok ten będzie przeznaczony na przygotowanie projektów.
Przewodniczący pan Bogusław RUTKOWSKI zamknął na tym obrady XXVII sesji Rady Gminy dziękując wszystkim za przybycie i udział w obradach.
Protokołowała:
Marzena Kajewska
Inspektor ds. rady
i organizacyjno-kadrowych
Metryka strony