Uchwała o zatwierdzeniu planów odnowy miejscowości

Uchwała Nr XXV/156/13
Rady Gminy Jaświły

z dnia 30 sierpnia 2013 r.

o zatwierdzeniu planów odnowy miejscowości.

Na podstawie art. 18 ust. l ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r., poz. 594 i 645), w związku z §10 ust. 2, pkt 2, lit. b rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2013r., poz.501) uchwala się, co następuje:

§ 1. Zatwierdza się opracowane przez grupy inicjatywne mieszkańców sołectw i przyjęte przez zebrania wiejskie, plany odnowy następujących miejscowości:

1) Plan Odnowy Miejscowości Brzozowa , stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały;

2) Plan Odnowy Miejscowości Jaświły, stanowiący załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.

§ 2. Traci moc §1 pkt 1 uchwały Nr XXV/120/09 Rady Gminy Jaświły z dnia 10 czerwca 2009 r. o zatwierdzeniu planów rozwoju miejscowości oraz § 1 ust. 1 pkt 3 uchwały Nr XXXIV/182/10 Rady Gminy Jaświły z dnia 31 sierpnia 2010 r. o zatwierdzeniu planów odnowy miejscowości.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Jaświły.

§ 4. Uchwala wchodzi w życie z dniem podjęcia.




Przewodniczący Rady


Bogusław Rutkowski



Załącznik nr 1 do uchwały Nr XXV/156/13
Rady Gminy Jaświły
z dnia 30 sierpnia 2013 r.


PLAN ODNOWY MIEJSCOWOŚCI BRZOZOWA
NA LATA 2013-2020

Spis treści

I. Wstęp

II. Charakterystyka miejscowości Brzozowa

1. Położenie i przynależność administracyjna

2. Zarys historyczny

3. Powierzchnia

4. Ludność

5. Struktura przestrzenna miejscowości

III. Inwentaryzacja zasobów wsi Brzozowa.

1. Sfera społeczna

2. Zasoby przyrodnicze

3. Rolnictwo i gospodarka

IV. Analiza SWOT

V. Priorytety, kierunki i cele rozwojowe miejscowości

VI. Opis planowanych zadań i przedsięwzięć aktywizujących społeczność lokalną

VII. Harmonogram realizacji planu odnowy

VIII. Oczekiwane rezultaty

IX. Wdrażanie i monitorowanie planu odnowy

X. Podsumowanie

I. WSTĘP

Rozwój i odnowa obszarów wiejskich to jedno z kluczowych wyzwań, jakie stoją przed Polską w okresie integracji z Unią Europejską. Zasadniczym jej celem jest wzmocnienie działań służących zmniejszaniu istniejących dysproporcji i różnic w poziomie rozwoju obszarów wiejskich w stosunku do terenów miejskich.

Plan Odnowy Miejscowości jest jednym z najważniejszych elementów odnowy wsi, jej rozwoju oraz poprawy warunków pracy i życia mieszkańców. Sporządzenie i uchwalenie takiego dokumentu stanowi niezbędny warunek przy aplikowaniu o środki finansowe w ramach „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013” działanie „Odnowa i rozwój wsi”, jak również stanowić będzie wytyczne dla władz Gminy Jaświły przy opracowaniu kierunków rozwoju miejscowości Brzozowa.

Celem działania „Odnowa i rozwój wsi” jest poprawa jakości życia na obszarach wiejskich poprzez zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi oraz promowanie obszarów wiejskich. Działanie umożliwi rozwój tożsamości społeczności wiejskiej, zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich oraz wpłynie na wzrost ich atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej.

W ramach działania pomocą finansową zostaną objęte projekty dotyczące:

a) budowy, przebudowy, remontu lub wyposażenia obiektów:

- pełniących funkcje publiczne, społeczno - kulturalne, rekreacyjne i sportowe,

- służących promocji obszarów wiejskich, w tym propagowaniu i zachowaniu dziedzictwa historycznego, tradycji, sztuki oraz kultury,

b) kształtowania obszaru przestrzeni publicznej;

c) budowy, remontu lub przebudowy infrastruktury związanej z rozwojem funkcji turystycznych, sportowych lub społeczno -kulturalnych;

d) zakupu obiektów charakterystycznych dla tradycji budownictwa w danym regionie,
w tym budynków będących zabytkami, z przeznaczeniem na cele publiczne;

e) odnawiania, eksponowania lub konserwacji lokalnych pomników historycznych, budynków będących zabytkami lub miejsc pamięci;

f) kultywowania tradycji społeczności lokalnej oraz tradycyjnych zawodów.

Obszarem realizacji Planu Odnowy Miejscowości Brzozowa jest obszar tej miejscowości.

Niniejsze opracowanie zawiera charakterystykę miejscowości, inwentaryzację zasobów służącą ujęciu stanu rzeczywistego, analizę SWOT czyli mocne i słabe strony miejscowości, planowane kierunki rozwoju, przedsięwzięcia wraz z szacunkowym kosztorysem i harmonogramem działań.

Plan Odnowy Miejscowości Brzozowa to dokument, który określa strategię działań w sferze społeczno -gospodarczej na lata 2013-2020. Podstawą opracowania planu jest Program Rozwoju Lokalnego Gminy Jaświły zatwierdzony Uchwałą nr XII/53/07 Rady Gminy Jaświły z dnia 28.12.2007r., Studium Uwarunkowań Przestrzennego Zagospodarowania Gminy Jaświły oraz Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Jaświły

Niniejszy plan jest planem otwartym stwarzającym możliwość aktualizacji w zależności od potrzeb społecznych i uwarunkowań finansowych. Oznacza to, że mogą być dopisywane nowe zadania, a także to, że może zmienić się kolejność ich realizacji w zależności od uruchomienia i dostępu do funduszy UE.

Projekt wprowadzonych do Planu zadań powstał w oparciu o wytyczne środowiska lokalnego i konsultacje społeczne.

II Charakterystyka miejscowości Brzozowa

1. Położenie i przynależność administracyjna.

Brzozowa to wieś średniej wielkości w woj. podlaskim, w północno-wschodniej części powiatu monieckiego nad rzeką Brzozówką, która stanowi wschodnią naturalną granicę gminy Jaświły. Wieś graniczy z gminami Korycin i Suchowola. Brzozowa spełnia tradycyjne funkcje wsi:

- mieszkalną,

- produkcji rolnej

- funkcje usługowe w ograniczonym zakresie

2. Zarys historyczny

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z dokumentu sygnowanego przez króla Zygmunta Augusta datowanego 2 stycznia 1534 roku, który wymieniał tę wieś jako nowo

kolonizowaną - „Nową Wolę nad rzeką Berezową”. Nowo erygowane wójtostwo brzozowskie składało się z Brzozowej (włók 56), Bobrówki (włók 52) i Olszanki (włók 10).

Brzozowa i powstały w niej folwark Grodzisk/Brzozowa zaliczały się do dóbr własnych króla i podlegały starostwu knyszyńskiemu. W latach 60-tych XVI wieku folwark przybrał formę renesansowej kompozycji kwaterowej. Do czasów dzisiejszych z dawnego majątku przetrwało kilka drzew przy alei dojazdowej, sadzawka i resztki zabudowań: stodoły, piwnicy, magazynu gorzelni. W drugiej połowie XVI wieku powstała w Brzozowej pierwsza kaplica. Zygmunt August potwierdził dokument erekcyjny kościoła parafialnego w „nowej Woli nad rzeką Berezową”. Kościół budowany był z myślą o przyciągnięciu na te tereny nowych osadników. Kolejna wzmianka o wsi Brzozowa pochodzi z 1812 roku, kiedy jako właścicielka wsi i folwarku wymieniana jest Maria z Radziwiłłów Krasińska. Wiadomo także, że do 1820 roku kościół w Brzozowej uległ znacznej dewastacji. W 1859 roku ks. Mateusz Babecki rozpoczął budowę kościoła murowanego, a główny materiał budulcowy stanowił kamień polny. Poświęcenie nowego kościoła nastąpiło 26 czerwca 1865 roku. Do 1863 roku Brzozowa stanowiła filię parafii Kalinówka Kościelna. Cmentarz parafialny założono w 1870 roku. Do dziś zachowały się na nim oryginalne krzyże żelazne i kute kowalskie. W Brzozowej istnieje także cmentarz przykościelny z największą liczbą zachowanych nagrobków w gminie. Do osobliwości wsi zaliczyć można niezwykłych rozmiarów kamień umieszczony we współczesnej bramie wjazdowej do kościoła, który legendy kojarzą z pogańskimi obrzędami sobótkowymi. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku powstała w Brzozowej jednoklasowa szkoła powszechna, a w 1925 roku powołano do życia Ochotniczą Straż Pożarną. Kataklizm II wojny światowej nie oszczędził mieszkańców Brzozowej. W 1941 roku cztery rodziny zostały zesłane na Sybir, a w czasie odwrotu wojsk niemieckich w 1944 roku podczas działań wojennych nad rzeką Brzozówką wieś została zbombardowana i niemal doszczętnie spalona. Jednak staraniami mieszkańców wieś odbudowano. Mimo braku budynku szkolnego, lekcje prowadzono w prywatnych izbach. W latach 1958-60 wybudowano w Brzozowej remizę strażacką. Od 1989 do 2005 funkcjonowała tam 6-klasowa szkoła publiczna. Obecnie znajduje się tam ośrodek kultury będący miejscem spotkań mieszkańców i organizacji życia kulturalnego wsi.

3. Struktura przestrzenna miejscowości

Aktualny układ przestrzenny miejscowości wynika w sposób bezpośredni z charakteru najwcześniejszego osadnictwa na obecnym obszarze gminy. Początkowe samorzutne osadnictwo z przełomu XII/XIII wieku zostało uporządkowane i zracjonalizowane w wyniku wielkiej reformy agrarnej (zwanej pomiarą włóczną) zapoczątkowanej w połowie XVI wieku. Wprowadzony wówczas system osadniczy polegający m.in na komasacji gruntów, rozdziale dóbr prywatnych od kościelnych i skarbowych i wymierzeniu gruntów pod nowe wsie i folwarki utrwalił się na terenie gminy w formie niemal niezmienionej do dziś. Jego pozostałością jest także rodzaj rozplanowania wsi zwany szeregówką, charakteryzujący się rozmieszczeniem budynków mieszkalnych i gospodarczych po obu stronach drogi w formie regularnych skupisk. Ani późniejsze wydarzenia historyczne ani przeprowadzane reformy rolne nie wpłynęły w żaden znaczący sposób na zmianę pierwotnego układu przestrzennego wsi. Po oczynszowaniu chłopów i w wyniku tworzenia gospodarstw kolonijnych nastąpiło rozgęszczenie siedlisk, a wieś oprócz zwartej zabudowy ma osady kolonijne.

4. Powierzchnia

Powierzchnia miejscowości to obszar 1050 ha, z czego użytki rolne zajmują 990 ha. Pozostałość to obszary leśne.

5. Ludność

Obecnie Brzozową zamieszkuje 381 mieszkańców. Struktura wiekowa przedstawia się następująco:

0-18 lat 69

19-60 lat 206

powyżej 60 lat: 106

Liczba mieszkańców od kilku lat nieznacznie spada. Wzrasta za to liczba osób w wieku poprodukcyjnym, w związku z czym wzrasta zapotrzebowanie na pomoc osobom starszym w formie usług opiekuńczych.

III. Inwentaryzacja zasobów wsi Brzozowa

Inwentaryzacja zasobów miejscowości została przeprowadzona na podstawie danych uzyskanych w Urzędzie Gminy, danych statystycznych oraz informacji zgromadzonych przez mieszkańców Brzozowej. Zasoby – to wszelkie elementy materialne i niematerialne wsi i otaczającego ja obszaru, które mogą być wykorzystane w realizacji publicznych i prywatnych przedsięwzięć związanych z odnową wsi.

1. Infrastruktura społeczna

Brzozowa jest wsią z nikłą infrastrukturą społeczną. Istnieje tu jedynie remiza strażacka i świetlica wiejska. . Ochotnicza Straż Pożarna działa tu aktywnie od 1925 roku. Jednostka dysponuje samochodem bojowym oraz niezbędnym sprzętem do prowadzenia akcji gaśniczych.

2. Infrastruktura techniczna

Miejscowość uzbrojona jest w sieć energetyczną, wodociągową i telefoniczną. Brakuje tu jednak sieci teleinformatycznej i kanalizacji. Ścieki odprowadzane są do bezodpływowych zbiorników przyzagrodowych. Prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Stan drogi przechodzącej przez miejscowość jest dobry, natomiast przebudowy wymaga chodnik oraz drogi gminne i powiatowe.

3. Zasoby przyrodnicze

Wieś położona jest nad dopływem Biebrzy – rzeką Brzozówką. Dolina rzeki Brzozówki stanowi znaczący i wielkoprzestrzenny element systemu przyrodniczego gminy o znaczeniu regionalnym i funkcjach ekologicznych, krajobrazowych i gospodarczych. Zasoby przyrodnicze wsi stanowią warunki sprzyjające rozwojowi agroturystyki.

4. Rolnictwo i gospodarka

Rolnictwo opiera się na indywidualnych gospodarstwach rolnych. Przewagę stanowią gospodarstwa o powierzchni do 15 ha. Gleby należą do średnio urodzajnych (klasy IV, V), w związku z czym głównymi uprawami są zboża paszowe. Prowadzona jest hodowla bydła i trzody chlewnej. Na terenie sołectwa działalność prowadzi warsztat samochodowy i dwa punkty handlowe. W miejscowości zachowały się następujące obiekty zabytkowe:

a) zespół kościoła parafialnego.
- kościół murowany pw. św. Jana Chrzciciela
- dzwonnica
- ogrodzenie z bramą
- cmentarz parafialny i przykościelny

b) zagroda nr 93
- dom z oborą drewn. (koniec XIX w.)

- obora drewn.
- stodoła drewn.

c) dom z oborą nr 13

d) dom z oborą nr 57

e) dom z oborą nr 89

IV. Analiza SWOT

Podczas tworzenia Planu Odnowy Miejscowości Brzozowa określiliśmy czynniki decydujące o możliwości jego realizacji. Przedstawione poniżej zestawienie pokazuje mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia.

MOCNE STRONY

SŁABE STRONY

- walory krajobrazowo-turystyczne (rzeka Brzozówka, czyste powietrze, lasy)
- brak przemysłu uciążliwego dla środowiska
- istnienie wolnych zasobów siły roboczej
- wzrastający poziom wykształcenia młodzieży
- wysoki stopień zwodociągowania, dobrze rozwinięta sieć energetyczna i
telefoniczna
- aktywność społeczności lokalnej oraz jej zdolność do angażowania się w rozwój wsi
- korzystne warunki do wypoczynku i zamieszkania
- istnienie obiektów zabytkowych

- niedostateczne zaplecze kulturalno-rekreacyjne
- niekorzystne położenie pod względem rynków pracy
- zmniejszająca się liczba ludności
- słaba promocja walorów kulturowych
- nierentowność małych gospodarstw rolnych
- brak punktów gastronomicznych
- niewystarczająca turystyczna baza noclegowa
- mała aktywność ekonomiczna mieszkańców – postępujący proces starzenia społeczeństwa
- emigracja ludności w wieku produkcyjnym
- niskie dochody mieszkańców
- brak sieci internetowej
- brak kanalizacji
- słaba jakość dróg

SZANSE

ZAGROŻENIA


- dogodne połączenia komunikacyjne
- pozyskanie inwestorów i kapitału
- programy wsparcia rozwoju rolnictwa indywidualnego
- wzrastająca popularność zdrowej żywności i zdrowego stylu życia
-promocja walorów miejscowości
- moda na życie z dala od aglomeracji
- postępujące zainteresowanie agroturystyką

- nierentowność małych gospodarstw rolnych
- ubożenie społeczeństwa
- wzrost patologii
- wzrost liczby ludności w wieku poprodukcyjnym
- migracja młodzieży do miast
- brak środków finansowych na inwestycje w sferze publicznej


V. Priorytety, kierunki i cele rozwojowe miejscowości

Przyszłość miejscowości Brzozowa jest przede wszystkim związana z rolnictwem i rozwojem agroturystyki. Te dwie dziedziny mogą w przyszłości przyczynić się do szybszego rozwoju tej wsi. Brzozowa położona jest w dość atrakcyjnym miejscu nad rzeką Brzozówką, w pobliżu ważnego szlaku komunikacyjnego Białystok – Suwałki. Plan Odnowy Miejscowości Brzozowa opracowany przez mieszkańców wsi zakłada realizację działań ze sfer życia społeczno-kulturalnego i gospodarczego. Planowane kierunki odnowy zakładają

1. Renowacja kościoła parafialnego.

2. Kształtowanie obszarów przestrzeni publicznej.

3. Rozwój infrastruktury kulturalno-rekreacyjnej.

4. Rozwój infrastruktury publicznej (drogi, chodniki, kanalizacja).

5. Poprawa standardu życia mieszkańców.

6. Poprawa wizerunku wsi.

7. Stwarzanie możliwości dodatkowego źródła dochodu

PRIORYTET 1 – Podnoszenie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej miejscowości Brzozowa

Cele: Zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych, poprawa estetyki wsi, tworzenie warunków do zagospodarowania czasu wolnego mieszkańcom, szczególnie dzieciom i młodzieży, wzbogacenie oferty turystycznej.

Zadanie 1. Remont zabytkowego kościoła parafialnego pw. Św. Jana Chrzciciela w Brzozowej.

Zadanie 2. Kształtowanie obszaru przestrzeni publicznej.

Zadanie 3. Zorganizowanie i oznaczenie ścieżek rowerowych i pieszych.

PRIORYTET II. Unowocześnienie i budowa infrastruktury technicznej

Cele: poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie dostępu do terenów inwestycyjnych, dostosowanie sieci dróg do wymaganych standardów, ochrona środowiska.

Zadanie 4. budowa kanalizacji sanitarnej

Zadanie 5. poprawa stanu technicznego chodników

Zadanie 6. przebudowa i modernizacja dróg

PRIORYTET III - Edukacja i integracja mieszkańców

Cel: Wzbogacenie oferty szkoleniowo-edukacyjnej

Zadanie 7. Inspirowanie i wspieranie rozwoju działalności edukacyjnej i oświatowej

Cel: Wzbogacenie oferty kulturalno-rekreacyjnej

Zadanie 8 . Inspirowanie i wspieranie rozwoju działalności kulturalno-rekreacyjne j

VI. Opis planowanych zadań i przedsięwzięć aktywizujących społeczność lokalną

Priorytet I

Zadanie inwestycyjne 1. Remont zabytkowego kościoła parafialnego pw. Św. Jana Chrzciciela w Brzozowej .

Opis zadania :

Przedmiotem zadania jest remont zabytkowego kościoła parafialnego pw. Św. Jana

Chrzciciela w Brzozowej.

Ściany kościoła w Brzozowej są murowane z kamienia polnego na zaprawie wapiennej - mur okrzemkowy. Naroża ścian, oraz otwory okienne i drzwiowe obmurowane cegłą pełną, otynkowane i pomalowane w kolorze białym. Kościół jednonawowy, z dachem dwuspadowym krytym blachą miedzianą. W latach 90-tych podczas remontu kościoła wykonano wymianę pokrycia dachowego, naprawy miejscowe muru okrzemkowego przy użyciu zapraw cementowych w miejscach korozji zaprawy. Przemalowano elewacje we fragmentach tynkowanych na kolor biały, bez usunięcia pierwotnych powłok malarskich. Powłoki malarskie częściowo skorodowane. Na tynkach i ścianach z kamienia widoczny rozwój porostów, oraz grzybów pleśniowych. Na murach z kamienia widoczne liczne szczeliny umożliwiające penetrację wody w głąb murów. Konieczne są naprawy murów poprzez spoinowanie przy użyciu zapraw cementowych wykonano w miejscach niszczenia oryginalnych zapraw na skutek korozji wywołanej wodą opadową przed remontem dachu.

W celu doprowadzenia do stanu poprawności konserwatorskiej zaprawy cementowe należy usunąć; brakujące spoinowanie należy uzupełnić zaprawami na bazie wapna trassowego i klińców bazaltowych, jak w historycznym murze okrzemkowym.

Parter kościoła wyniesiony ponad otaczający teren, wejście do kościoła schodami kamiennymi o ośmiu stopniach, umieszczonymi w części frontowej przed wejściem głównym i przed drzwiami bocznymi do kościoła.

Schody z bloków kamiennych granitowych układanych na gruncie i spoinowanych zaprawą cementową. Wykonywano naprawy schodów poprzez wmurowanie obcych elementów kamiennych pochodzących z rozbiórki. Schody kamienne nie konserwowane, duże ubytki w spoinowaniu pozwalają na penetrację wody opadowej, co doprowadza do odkształcania elementów kamiennych na skutek zamarzania wody w okresie zimowym w konstrukcji schodów. Naprawę schodów należy wykonać poprzez regulację bloków kamiennych w celu nadania spadków umożliwiających spływanie wody z podestów i stopni.

W strefie cokołowej woda spływająca po ścianach i odbita od opaski betonowej wnika w rysy i nawilgaca mury. Przyjmuje się, że strefa odbicia wody od płaszczyzn poziomych podczas opadów deszczu wynosi około 40 cm. Masywne opaski betonowe na skutek osiadania terenu i wadliwych spadków nie stanowią ochrony cokołów ani strefy przyziemia kościoła. Opaski należy skuć , wyprofilować terem wokół kościoła dla uzyskania spadku minimum 2% w kierunku od ścian kościoła. Przy ścianach wykonać opaskę żwirową/16-24 mm/, ze żwiru płukanego, która będzie chronić cokół przed wodą odbitą i nawadnianiem ścian na skutek niewłaściwych spadków terenu.

Istniejące okna wielokwaterkowe drewniane, o szkleniu jednokrotnym. Stan techniczny zły - stolarka okienna jest zużyta technicznie i nieszczelna, wymagająca wymiany.

Drzwi główne dwuskrzydłowe, pozostałe jednoskrzydłowe opierzone, wymagające renowacji drewna i części metalowych. Widoczne nieszczelności, wskazane wstawienie dodatkowych drugich drzwi zewnętrznych.

Planowane przedsięwzięcie obejmować będzie następujący zakres robót budowlanych:

- wymiana okien na nowe drewniane z utrzymaniem istniejących podziałów,

- renowacja drzwi drewnianych istniejących, wykonanie drugich zewnętrznych, renowacja i przeniesienie kraty zabezpieczającej,

- remont elewacji, renowacja części tynkowanych elewacji i naprawa fragmentów kamiennych ścian i schodów,

- likwidacja części murków dostawianych przy kościele, usunięcie opaski szczelnej wokół kościoła i zamiana na żwirową, ukształtowanie spadku terenu wokół z nachyleniem terenu od ścian kościoła na zewnątrz.

Szacunkowy koszt zadania : 205 000 zł

Rozpoczęcie realizacji zadania: 2013

Zakończenie realizacji zadania: 2014

Źródła finansowania: 55 000,00 zł – budżet parafii

150 000,00 zł - PROW

Zadanie 2. Kształtowanie obszaru przestrzeni publicznej.

Opis zadania: W miejscowości Brzozowa znajduje się obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokajania potrzeb mieszkańców. Miejsce to stanowi teren spotkań społeczności lokalnej oraz spacerów. Układ przestrzenny stanowi połączenie plaży nad rzeką Brzozówka, kościoła oraz budynku ośrodka kultury. Z uwagi na swój charakter wymaga podjęcia działań remontowych i pielęgnacyjnych. Do tych zadań należą:

- ułożenie parkingu i chodnika kostką brukową

- nasadzenie krzewów i drzew ozdobnych

- ustawienie ławek

Szacunkowy koszt zadania: 150 000 zł

Rozpoczęcie realizacji zadania: 2014

Zakończenie realizacji zadania: 2019

Źródła finansowania: 150 000 zł - budżet gminy Jaświły

Zadanie 3: Zorganizowanie i oznaczenie ścieżek rowerowych

Opis zadania : Atutem wsi pod względem turystycznym jest położenie miejscowości nad rzeka Brzozówką i bezpośrednia bliskość strefy brzegowej. Zorganizowanie i oznakowanie ścieżek rowerowych i pieszych sprzyjać będzie rozwojowi turystyki i podniesie atrakcyjność miejscowości.

Szacunkowy koszt zadania: 30 000 zł

Rozpoczęcie realizacji zadania: 2015

Zakończenie realizacji zadania: 2018

Źródła finansowania: 30 000 zł - budżet gminy Jaświły

Priorytet II

Zadanie inwestycyjne 4: Budowa kanalizacji sanitarnej:

Opis zadania: Przedmiotem zadania jest budowa kanalizacji sanitarnej. Mieszkańcy wsi uznali, że kanalizacja poprawi standard życia i pracy a także zmniejszy zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych w bezpośrednim sąsiedztwie zamieszkania. Kanalizacja odprowadzać będzie ścieki z budynków mieszkalnych do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej w Jaświłach, a następnie do oczyszczalni ścieków w Jaświłach. Planowanych jest wykonanie 100 przyłączy.

Szacunkowy koszt zadania: 2 000 000 zł

Rozpoczęcie realizacji zadania: 2014

Zakończenie realizacji zadania: 2018

Źródła finansowania: – 1 700 000 zł – RPO WP, 300 000 zł – budżet gminy Jaświły

Zadanie inwestycyjne 5: poprawa stanu technicznego chodników

Opis zadania : Przedmiotem zadania jest utwardzenie chodnika kostka brukową po jednej stronie drogi długości ok. 2,7 km. i szerokości 1,20 m

Szacunkowy koszt zadania : 300 000 zł

Rozpoczęcie realizacji zadania: 2013

Zakończenie realizacji zadania: 2020

Źródła finansowania : – 150 000 zł – budżet powiatu monieckiego, 150 000 – budżet gminy Jaświły

Zadanie inwestycyjne 6: przebudowa dróg

Opis zadania : Przedmiotem zadania jest przebudowa dróg ok. 3 km . Przebudowa polegać będzie na wykonaniu podbudowy oraz wykonaniu nawierzchni żwirowej o szerokości 6 m.

Szacunkowy koszt : 100 000 zł

Rozpoczęcie realizacji zadania: 2013

Zakończenie realizacji zadania: 2020

Źródła finansowania: 100 000 zł – budżet gminy Jaświły

Priorytet III.

Zadanie7. Inspirowanie i wspieranie rozwoju działalności oświatowej

Opis zadania: organizowanie i współorganizowanie szkoleń i kursów dla różnych grup mieszkańców

Szacunkowy koszt zadania: 10 000 zł

Rozpoczęcie realizacji zadania: 2013

Zakończenie realizacji zadania: 2020

Źródła finansowania: – 10 000 zł - budżet gminy Jaświły

Zadanie 8. Inspirowanie i wspieranie rozwoju działalności kulturalno-rekreacyjnej

Opis zadania : organizowanie spotkań tematycznych w formie warsztatów artystycznych i rękodzielniczych, rozgrywek sportowych i zawodów strażackich i imprez kulturalno – rekreacyjnych.

Szacunkowy koszt zadania: 20 000 zł

Rozpoczęcie realizacji zadania: 2013

Zakończenie realizacji zadania: 2020

Źródła finansowania: – 20 000 zł - budżet gminy Jaświły

VII. Harmonogram realizacji planu odnowy

Rodzaj zadania

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Remont zabytkowego kościoła parafialnego pw. Św. Jana Chrzciciela w Brzozowej

x

x







Kształtowanie obszaru przestrzeni publicznej


x

x

x

x

x

x


Zorganizowanie i oznaczenie ścieżek rowerowych



x

x

x

x



Budowa kanalizacji sanitarnej


x

x

x

x

x



poprawa stanu technicznego chodników

x

x

x

x

x

x

x

x

poprawa stanu technicznego chodników

x

x

x

x

x

x

x

x

Inspirowanie i wspieranie rozwoju działalności oświatowej

x

x

x

x

x

x

x

x

Inspirowanie i wspieranie rozwoju działalności kulturalno-rekreacyjnej

x

x

x

x

x

x

x

x

VIII. Opis i charakterystyka obszarów o szczególnym znaczeniu dla zaspokajania potrzeb mieszkańców, sprzyjających nawiązywaniu kontaktów społecznych, ze względu na ich położenie oraz cechy funkcjonalno -przestrzenne

W miejscowości Brzozowa znajduje się obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokajania potrzeb mieszkańców. Miejsce to stanowi teren spotkań społeczności lokalnej oraz spacerów. Układ przestrzenny stanowi połączenie plaży nad rzeką Brzozówką, kościoła oraz budynku ośrodka kultury. Z uwagi na swój charakter wymaga podjęcia działań remontowych i pielęgnacyjnych. Do tych zadań należą:

- ułożenie parkingu i chodnika kostka brukową

- nasadzenie krzewów i drzew ozdobnych

- ustawienie ławek

Realizacja zadania spowoduje powstanie atrakcyjnego miejsca spotkań mieszkańców, poprawi estetykę i wizerunek wsi.

IX. Oczekiwane rezultaty

Odbiorcami projektu są mieszkańcy wsi Brzozowa. Ponadto projekt będzie oddziaływał na okoliczne sołectwa. Realizacja zadań w ramach Planu Odnowy Miejscowości przyczyni się do polepszenia wizerunku miejscowości, podniesienia poziomu życia lokalnej społeczności, rozwoju społeczno – kulturowego oraz pobudzenia aktywności sportowo – rekreacyjnej. Ma służyć głównie lokalnej integracji, rozwojowi organizacji społecznych i poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.

X. Wdrażanie i monitorowanie planu odnowy

Wdrażanie planu odnowy miejscowości rozpocznie się poprzez wprowadzenie go w życie uchwałą Rady Gminy Jaświły. Wdrożenie planu zleca się Wójtowi Gminy Jaświły, Radzie Sołeckiej i sołtysowi wsi Brzozowa. Prace nad planem od samego początku będą poddane pełnej kontroli mieszkańców Brzozowej. Będzie to dla nich źródło informacji na temat zaplanowanych zadań i inwestycji, a także o postępach prowadzonych prac. Podczas przeglądu i aktualizacji Planu Odnowy Miejscowości, mieszkańcy będą brać czynny udział w zgłaszaniu propozycji inwestycyjnych. Plan Odnowy Miejscowości będzie podlegać stałemu monitorowaniu. Proces ten będzie miał na celu analizowanie stanu zaawansowania złożonych działań oraz zgodności ich z postawionymi zagrożeniami. Plan będzie modyfikowany poprzez korekty i uaktualnianie jego zapisów. Stan realizacji zaplanowanych zadań i ich weryfikacja będzie procesem ciągłym, trwającym od momentu rozpoczęcia planowanych inwestycji, poprzez realizację, aż do jej zakończenia. Monitorowanie odbywać się będzie w formie bezpośredniej, polegającej na dokonywaniu wizji lokalnych i sprawdzaniu rzeczywistego stanu realizacji działań oraz pośredniej – sprawozdawczej, polegającej na analizowaniu materiałów, wskaźników i statystyk.

XI. Podsumowanie

Opracowany Plan Odnowy Miejscowości zakłada w przeciągu 7 najbliższych lat realizację kilku zadań. Ich istotą jest pobudzenie aktywności środowisk lokalnych oraz stymulowanie współpracy na rzecz rozwoju i promocji wartości związanych z miejscową specyfiką społeczną i kulturową.

Zakładane cele Planu przewidują wzrost znaczenia wsi jako lokalnego ośrodka rozwoju kultury, edukacji i rekreacji.

Realizacja Planu Odnowy Miejscowości Brzozowa ma także służyć integracji społeczności lokalnej, większemu zaangażowaniu w sprawy wsi, zagospodarowaniu wolnego czasu dzieci i młodzieży oraz rozwojowi organizacji społecznych.






Przewodniczący Rady


Bogusław Rutkowski



Załącznik Nr 2 do uchwały Nr XXV/156/13
Rady Gminy Jaświły
z dnia 30 sierpnia 2013 r.


PLAN ODNOWY
MIEJSCOWOŚCI JAŚWIŁY
NA LATA 2013-2020

Spis treści

1. Wstęp

2. Charakterystyka miejscowości

2.1. Położenie i przynależność administracyjna

2.2. Zarys historyczny

2.3. Powierzchnia

2.4 Ludność

2.5. Struktura przestrzenna miejscowości

3. Inwentaryzacja zasobów miejscowości

3.1. Środowisko przyrodnicze

3.2. Infrastruktura społeczna

3.3. Rolnictwo i gospodarka

3.4. Infrastruktura techniczna

4. Analiza SWOT

5. Priorytety i cele rozwojowe miejscowości

6. Opis planowanych zadań i przedsięwzięć aktywizujących społeczność lokalną

7. Harmonogram realizacji planu odnowy
8. Oczekiwane rezultaty

9. Wdrażanie i monitorowanie planu odnowy

10. Podsumowanie

1. Wstęp

Podstawą rozwoju miejscowości Jaświły jest dokument pn. „Plan Odnowy Miejscowości Jaświły na lata 2013-2020”, który określa misję, cele i kierunki działania wraz z zadaniami inwestycyjnymi na lata 2013 - 2020. Dokument ten poddano ocenie mieszkańców, a następnie został uchwalony przez Radę Gminy Jaświły.

Rozwój i odnowa obszarów wiejskich stanowi kluczowe wyzwanie dla Polski w okresie integracji z Unią Europejską. Zasadniczym celem jest wzmocnienie działań służących zmniejszaniu dysproporcji i różnic w poziomie rozwoju obszarów wiejskich w stosunku do terenów miejskich.

Plan Odnowy Miejscowości jest jednym z najważniejszych elementów odnowy wsi, jej rozwoju oraz poprawy warunków pracy i życia mieszkańców. Sporządzenie i uchwalenie takiego dokumentu stanowi niezbędny warunek przy aplikowaniu o środki finansowe w ramach „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013” działanie „Odnowa i rozwój wsi”.

Celem działania „Odnowa i rozwój wsi” jest poprawa jakości życia na obszarach wiejskich poprzez zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi oraz promowanie obszarów wiejskich. Działanie umożliwi rozwój tożsamości społeczności wiejskiej, zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich oraz wpłynie na wzrost ich atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej. Obszarem realizacji Planu Odnowy Miejscowości Jaświły jest obszar tej miejscowości. Niniejsze opracowanie zawiera charakterystykę miejscowości, zarys historyczny, inwentaryzację zasobów służącą ujęciu stanu rzeczywistego, analizę SWOT czyli mocne i słabe strony miejscowości, planowane kierunki rozwoju, przedsięwzięcia wraz z szacunkowym kosztorysem i harmonogramem działań.

Celem niniejszego planu jest podtrzymanie lub odtworzenie atrakcyjności wsi jako miejsca zamieszkania i zaplanowanie oraz przeprowadzenie tego w sposób dostępny, oczekiwany i popierany oraz wykonalny dla lokalnej społeczności. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszej sytuacji, gdy miasta oferują konkurencyjną alternatywę zamieszkania, a rolnictwo traci swą atrakcyjność jako źródło utrzymania, co prowadzi m.in. do migracji młodych ludzi, szczególnie tych lepiej wykształconych ze wsi do miasta.

Idea odnowy wsi wyrasta z przekonania, że odnowiona, doinwestowana i ożywiona kulturowo wieś odzyska swoją atrakcyjność jako miejsce zamieszkania, zapewni swoim mieszkańcom godziwy standard i jakość życia oraz zdoła zatrzymać młodzież na miejscu. Nie jako „mini-miasto”, wysoko zurbanizowana i konkurująca z ośrodkami miejskimi bogactwem oferty, ale właśnie jako „nowa wieś”, nowoczesna, lecz ceniąca i zachowująca swój wiejski charakter i kulturową specyfikę.

Zapisy Planu Odnowy Miejscowości Jaświły na lata 2013-2020 są spójne z Narodową Strategią Spójności na lata 2007-2013, Strategią Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa na lata 2007-2013, ze Strategią Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020r., zatem działania zaproponowane w omawianym opracowaniu nawiązują do dokumentów strategicznych wyższego rzędu.

Plan Odnowy Miejscowości Jaświły, to dokument, który określa strategię działań w sferze społeczno-gospodarczej na lata 2013-2020. Podstawą opracowania planu jest Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego , Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Jaświły oraz Plan Przestrzennego Zagospodarowania Gminy.

Niniejszy plan jest planem otwartym, stwarzającym możliwość aktualizacji w zależności od potrzeb społecznych i uwarunkowań finansowych. Oznacza to, że mogą być dopisywane nowe zadania, a także to, że może zmienić się kolejność ich realizacji w zależności od uruchomienia i dostępu do funduszy UE . Projekt wprowadzonych do planu zadań powstał w oparciu o wytyczne środowiska lokalnego i konsultacji społecznych.

2. Charakterystyka miejscowości Jaświły.

1. Położenie i przynależność administracyjna.

Jaświły to wieś średniej wielkości w woj. podlaskim, w północno-wschodniej części powiatu monieckiego. Miejscowość, będąca siedzibą gminy położona jest ponad 50 km. od Białegostoku, 16 km. od Moniek i 8 km. od Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wieś znajduje się w korzystnym położeniu względem najbliższych miast: Knyszyn, Mońki, Goniądz, Suchowola. Jaświły, jako centrum administracyjno-gospodarcze gminy typowo rolniczej pełnią następujące funkcje:

- usługowe o znaczeniu lokalnym w zakresie: edukacji, opieki zdrowotnej, opieki socjalnej, kultury, administracji, obsługi finansowej, handlu i usług

- mieszkaniowe

- obsługi rolnictwa

- produkcji rolnej

2. Zarys historyczny

Położenie Gminy Jaświły na pograniczu Mazowsza, Prus i Księstwa Litewskiego przez wieki kształtowało historię tego regionu. Etymologia nazwy Jaświły wywodzi się najprawdopodobniej z czasów osadnictwa uchodźców jaćwieskich w XIII i XIV wieku na tereny obecnej gminy Jaświły. Wskazują na to nazwy miejscowości o typowym brzmieniu bałtyckim : Jadeszki, Jatwieź, Mociesze.

Załamanie potęgi krzyżackiej w 1410 roku zakończyło okres wojen i najazdów. Pokój, jaki zapanował stworzył nowe możliwości rozwoju osadnictwa i gospodarki. Prowadził je Aleksander Jagiellończyk, władca Księstwa Litewskiego. Jaświły, jako część dóbr rajgrodzko-goniądzkich zarządzane były przez Michała Glińskiego, marszałka dwornego Aleksandra Jagiellończyka. Z tego okresu pochodzi pierwsza wzmianka o dobrach Jaświły pochodząca z 1493 roku, z aktu nadania pustowszczyzny Mikicin Janowi Sławkiemu. Od 1509 roku dobrami rajgrodzko-goniądzkimi władał Mikołaj Radziwiłł, kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przebudował on dawne osadnictwo, zakładał nowe wsie, komunikację i stworzył nową strukturę kościelną. W początkach XVI wieku wieś weszła w skład starostwo knyszyńskiego. Starostwo knyszyńskie skaładało się z 15 wójtostw. W skład wójtowstwa jaświlskiego wchodziły wsie: Jaświły, Mociesze, Romejki, Jadeszki i Gurbicze.

W XVII wieku – podczas potopu szweckiego nastapiło spustoszenie pólnocnej części Podlasia. Najazdy tatarskie i zaraza zdziesiątkowały tutejszą ludność. Mieszkańcy Jaświł czynnie brali udział podczas powstań narodowych w XIX w. W 1863 roku pod Jaświłami doszło do potyczki zbrojnej oddziału powstańczego z wojskami carskimi, która nie przyniosła dużych strat powstańcom. Działania wojenne podczas I Wojny Światowej ominęły Jaświły. Najbliższy odcinek frontu znajdował się w okolicach Goniądza i Osowca. Mieszkańcy Jaświł aktywnie uczestniczyli w walkach o odzyskanie niepodległości. W okresie międzywojennym Jaświły były wsią gminną. Należało do niej 30 sołectw. Jedną z najważniejszych instytucji tego okresu była szkoła powszechna. Dość prężnie działało Koło Przysposobienia Wojskowego. W 1923 roku powstaje w Jaświłach parafia rzymsko-katolicka a w 1924 Ochotnicza Straż Pożarna. Podczas II Wojny Światowej Jaświły zostały spalone. Ocalało niewiele domów. W okresie powojennym Jaświły były siedzibą Gminnej Rady Narodowej, Gromadzkiej Rady Narodowej i Gminnej Rady Narodowej. W latach 1960-1972 Gromadzka Rada Narodowa wybudowała wiekszość obecnie istniejących obiektów użyteczności publicznej: Ośrodka Zdrowia, budynku OSP i Urzędu Gminy, Lecznicy Zwierząt, magazynów i sklepów GS „Sch”. W 2009r wybudowano przy Zespole Szkół w Jaświłach boisko Orlik 2012

3. Powierzchnia

Powierzchnia miejscowości to obszar 989 ha. Najwięcej zajmują użytki rolne – 452 ha, następnie użytki zielone – 381 ha.

4. Ludność

Obecnie Jaświły zamieszkuje 572 mieszkańców co stanowi 10,5 % ogółu mieszkańców gminy. Struktura wiekowa przedstawia się następująco:

0-18 lat 124

19-60 lat 335

powyżej 60 lat: 113

Liczba mieszkańców od kilku lat nieznacznie, ale jednak systematycznie spada. W stosunku do 2006 roku spadła o 21 osób. Następstwem tego zjawiska staje się z kolei spadek średniego poziomu wykształcenia mieszkańców oraz spadek poziomu i aktywności społecznej i przedsiębiorczości, co przekłada się na rynek pracy i odczuwalny brak dochodów mieszkańców. Jak wynika z powyższych danych wzrasta liczba osób w wieku poprodukcyjnym, w związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na pomoc osobom starszym w formie usług opiekuńczych.

5. Struktura przestrzenna miejscowości

Aktualny układ przestrzenny miejscowości Jaświły wynika w sposób bezpośredni z charakteru najwcześniejszego osadnictwa na obecnym obszarze gminy. Początkowe samorzutne osadnictwo z przełomu XII/XIII wieku oraz akcja osadnicza Wielkiego Księcia Litewskiego Aleksandra Jagiellończyka zostały uporządkowane i zracjonalizowane w wyniku wielkiej reformy agrarnej (zwanej pomiarą włóczną) zapoczątkowanej w połowie XVI wieku. Wprowadzony wówczas system osadniczy polegający m.in na komasacji gruntów, rozdziale dóbr prywatnych od kościelnych i skarbowych i wymierzeniu gruntów pod nowe wsie i folwarki utrwalił się na terenie wsi w formie niewiele zmienionej do dziś. Jego pozostałością jest także rodzaj rozplanowania wsi zwany ulicówką, charakteryzujący się rozmieszczeniem budynków mieszkalnych i gospodarczych po obu stronach drogi w formie regularnych skupisk. Po oczynszowaniu chłopów i w wyniku tworzenia gospodarstw kolonijnych nastąpiło rozgęszczenie siedlisk, a większość wsi oprócz zwartej zabudowy ma osady kolonijne. Wydzielono wówczas także tereny wspólnot wiejskich, wśród których były wspólne pastwiska, lasy, grunty na szkołę, tereny do kopania żwiru i gliny.

3. Inwentaryzacja zasobów Jaświł

Inwentaryzacja zasobów miejscowości została przeprowadzona na podstawie danych uzyskanych w Urzędzie Gminy, danych statystycznych oraz informacji zgromadzonych przez mieszkańców Jaświł. Zasoby – to wszelkie elementy materialne i niematerialne wsi i otaczającego ja obszaru, które mogą być wykorzystane w realizacji publicznych i prywatnych przedsięwzięć związanych z odnową wsi.

3.1. Infrastruktura społeczna

Jaświły to centrum administracyjne gminy. Zlokalizowane tu są praktycznie wszystkie instytucje użyteczności publicznej : Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Zdrowia, Zespół Szkół, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury, Oddział Banku Spółdzielczego w Mońkach. W Gminnej bibliotece Publicznej powstała izba pamięci Melanii Burzyńskiej- poetki ludowej z Jaświł. Natomiast w Gminnym Ośrodku Kultury Izba Regionalna „Dom pradziadków”. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Jaświłach w budynku Urzędu Gminy powstał Klub Przedszkolaka oraz w Gminnym Ośrodku Kultury klub fitness.

3.2. Infrastruktura techniczna.

We wsi istnieje sieć wodociągowa, kanalizacyjna i energetyczna (przebudowana w 2007 r.). Do sieci wodociągowej przyłączone są wszystkie gospodarstwa domowe. W 1997 r. została uruchomiona mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków. Do sieci kanalizacyjnej przyłączonych jest 98% gospodarstw domowych. W 2004 r. została rozbudowana hydrofornia z dwoma zbiornikami o ogólnej pojemności 300m3. Wprowadzono system pomp kaskadowych, który umożliwił odbiór wody pod stałym ciśnieniem. Większość mieszkańców posiada przyłącza telefoniczne. Od 2005 r prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów komunalnych.

3.3. Zasoby przyrodnicze

Analizując zasoby wsi można stwierdzić, że największe znaczenie ma rolniczy charakter oraz środowisko przyrodnicze miejscowości. Wokół Jaświł znajduje się wiele terenów zalesionych. Przeważa płaskie ukształtowanie terenu z niewielkimi wzniesieniami i obniżeniami. Rolniczy charakter oraz występowanie lasów powodują, że na terenie wsi istnieje wiele dróg polnych, które mogłyby zostać dostosowane do standardu ścieżek rowerowych i spacerowych. Po za tym na terenie miejscowości znajdują się przydrożne krzyże i kapliczki.

3.4. Rolnictwo i gospodarka.

Pomimo, że Jaświły są typowo wsią rolniczą, mieszkańcy w większości utrzymują się z pracy poza rolnictwem. W sferze produkcji rolnej przeważają rodzinne gospodarstwa rolne o średniej wielkości 15 ha. Gleby należą do średnio urodzajnych, większość gruntów klasy IV. Głównymi uprawami są zboża. Gospodarstwa rolne specjalizują się w produkcji mleka, żywca i produkcji roślinnej. Większość mieszkańców zatrudnionych jest w instytucjach publicznych i zakładach usługowo-handlowych. Działalność gospodarcza prowadzona jest przez ponad 20 punktów handlowych i usługowych: usługi weterynaryjne, sklepy spożywczo-przemysłowe, aptekę, stację paliw i kontroli pojazdów, usługi fryzjerskie, usługi stolarskie, usługi budowlane, sprzedaż materiałów budowlanych i do produkcji rolnej.

4. Ocena słabych i mocnych stron miejscowości

Podczas tworzenia Planu Odnowy Miejscowości Jaświły określiliśmy czynniki decydujące o możliwości jego realizacji. Przedstawione poniżej zestawienie pokazuje mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia.

MOCNE STRONY

SŁABE STRONY


- atrakcyjne położenie geograficzne centrum gminy (turystycznie i biznesowo)
- brak przemysłu uciążliwego dla środowiska
- istnienie wolnych zasobów siły roboczej
- wzrastający poziom wykształcenia
-wysoki stopień zwodociagowania, dobrze rozwinięta sieć energetyczna i
telefoniczna
- aktywność społeczności lokalnej oraz jej zdolność do angażowania się w rozwój gminy
- bogata oferta spędzania czasu wolnego dla mieszkańców
- lokalizacja instytucji społecznych i prywatnych

- niekorzystne położenie pod względem rynków
- systematycznie zmniejszająca się liczba ludności
- słaba promocja walorów kulturowych
- nierentowność małych gospodarstw rolnych
- brak punktów gastronomicznych
- brak obiektów zabytkowych
- brak bazy noclegowej
- niewystarczające zaplecze sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży
- mała aktywność ekonomiczna mieszkańców postępujący proces starzenia się społeczeństwa
- emigracja ludności w wieku produkcyjnym
- niskie dochody mieszkańców


SZANSE

ZAGROŻENIA

- wyrównywanie szans i umożliwienie rozwoju zainteresowań dzieci i młodzieży
- zapewnienie dostępu do kultury poprzez ofertę zajęć pozaszkolnych
- wzrastająca popularność zdrowej żywności i zdrowego stylu życia
- moda na życie z dala od aglomeracji
- zapewnienie zorganizowanego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego dzieciom i młodzieży

- nierentowność małych gospodarstw rolnych
- ubożenie społeczeństwa
- wzrost liczby ludności w wieku poprodukcyjnym
- migracja młodzieży do miast

5. Priorytety i cele rozwojowe miejscowości

Podczas prac nad Planem Odnowy Miejscowości Jaświły przeprowadzono spotkania z mieszkańcami, podczas których określone zostały priorytety rozwoju miejscowości. Wymienione poniżej priorytety i podporządkowane im działania i cele wpisują się w dokumenty strategiczne Gminy Jaświły, a przede wszystkim związane są z efektywnym wykorzystaniem środowiska naturalnego i bogactwa zasobów kulturowych oraz wyposażenie miejscowości w nowoczesną infrastrukturę komunalną.

PRIORYTET 1 – Rozwój infrastruktury społecznej

Działanie 1: Ochrona dziedzictwa narodowego i kulturowego

Cele: zachowanie dziedzictwa kultury materialnej, wzrost atrakcyjności turystycznej miejscowości, promocja walorów kulturalnych i turystycznych wsi, podniesienie estetyki miejscowości,

Działanie 2: Podnoszenie atrakcyjności kulturalnej, sportowej i turystycznej miejscowości

Cele: zapewnienie odpowiedniego poziomu technicznego, estetycznego i funkcjonalnego obiektu służącego działalności kulturalnej, zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych, rozwój fizyczny dzieci i młodzieży, poprawa estetyki wsi, wzrost atrakcyjności turystycznej, tworzenie warunków do zagospodarowania czasu wolnego mieszkańcom, szczególnie dzieciom i młodzieży

Działanie 3: Edukacja i integracja mieszkańców

Cele: wyrównywanie szans rozwojowych i edukacyjnych, zwiększanie dostępności do nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych, upowszechnianie kultury i sztuki ludowej, promocja miejscowości poprzez organizowanie imprez artystycznych o zasięgu gminnym i ponad gminnym.

PRIORYTET II. Rozwój infrastruktury technicznej i podnoszenie atrakcyjności turystycznej miejscowości.

Działanie 1: Kształtowanie obszar przestrzeni publicznej.

Cele: Cele: Zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych, poprawa estetyki wsi, tworzenie warunków do zagospodarowania czasu wolnego mieszkańcom, szczególnie dzieciom i młodzieży, wzbogacenie oferty turystycznej.

Działanie 2: Rozwój transportu drogowego

Cele: poprawa bezpieczeństwa, przystosowanie ciągów komunikacyjnych do ruchu rowerowego, wzbogacenie oferty i bazy turystycznej.

PRIORYTET III – Zwiększanie konkurencyjności gospodarczej gminy

Działanie 1: Rozwój obszarów wiejskich

Cele: rozwój rolnictwa ekologicznego, zwiększenie ruchu turystycznego, poprawa atrakcyjności turystycznej, podniesienie estetyki miejscowości, aktywizacja obszarów wiejskich.

Działanie 2: Wspieranie i promocja przedsiębiorczości

Cele: wzmocnienie sektora MŚP, wzrost dostępu przedsiębiorstw i mieszkańców do informacji i usług doradczych

VI. Opis planowanych zadań i przedsięwzięć aktywizujących społeczność lokalną

Zadanie 1

Remont infrastruktury drogowej .

Opis zadania:

Inwestycja obejmuje remont dróg gminnych i dojazdowych oraz budowę chodników.

Szacunkowy koszt planowanego przedsięwzięcia: 200 000 zł

Termin rozpoczęcia zadania -2013

Termin zakończenia zadania -2020

Źródła finansowania – 200 000 z środki własne gminy

Zadanie 2

Budowa kompleksu sportowego przy Zespole Szkół w Jaświłach.

Opis zadania:

W zakres przedsięwzięcia wchodzić będzie hala sportowa.

Szacunkowy koszt planowanego przedsięwzięcia: 3 000 000,00 zł.

Termin rozpoczęcia zadania - 2017

Termin zakończenia zadania - 2020

Zadanie 3

Przebudowa parkingu i zagospodarowanie placu w Jaświłach

Opis zadania:

W miejscowości Jaświły znajduje się obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokajania potrzeb mieszkańców. Miejsce to stanowi teren spotkań społeczności lokalnej oraz spacerów. Układ przestrzenny stanowi prostokąt o wymiarach 85x29,5 m. Z uwagi na swój charakter wymaga podjęcia działań remontowych i modernizacyjnych. Do tych zadań należą:

- przebudowa parkingu i chodnika kostką brukową

- urządzenie terenów zielonych

- ustawienie ławek,

- instalacja monitoringu.

Termin rozpoczęcia zadania - 2013

Termin zakończenia zadania - 2014

Szacunkowy koszt planowanego przedsięwzięcia: 169 032,18 zł.

Źródła finansowania:

PROW- 103 068,00 zł

środki własne gminy - 65 964,18 zł

Zadanie 4

Aktywizacja społeczności lokalnej

- organizowanie rozgrywek sportowych i zawodów strażackich

- organizowanie imprez kulturalno - rozrywkowych

- organizowanie kursów i warsztatów. Szacunkowy koszt zadania - 50 000

Termin rozpoczęcia zadania – 2013

Termin zakończenia zadania – 2020

Źródła finansowania – 50 000 środki własne gminy

6. Harmonogram realizacji planu odnowy

Rodzaj zadania

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Remont infrastruktury drogowej

x

x

x

x

x

x

x

x

Budowa kompleksu sportowego przy Zespole Szkół w Jaświłach.



x

x

x




Przebudowa parkingu i zagospodarowanie placu w Jaświłach

x

x







Aktywizacja społeczności lokalnej

x

x

x

x

x

x

x

x

9. Wdrażanie i monitorowanie planu odnowy

Wdrażanie planu odnowy miejscowości rozpocznie się poprzez wprowadzenie go w życie uchwałą Rady Gminy Jaświły. Wdrożenie planu zleca się wójtowi gminy Jaświły, Radzie Sołeckiej i sołtysowi wsi Jaświły. Prace nad planem od samego początku będą poddane pełnej kontroli mieszkańców Jaświłyi. Będzie to dla nich źródło informacji na temat zaplanowanych zadań i inwestycji, a także o postępach prowadzonych prac. Podczas przeglądu i aktualizacji Planu Odnowy Miejscowości, mieszkańcy będą brać czynny udział w zgłaszaniu propozycji inwestycyjnych. Plan Odnowy Miejscowości będzie podlegać stałemu monitorowaniu. Proces ten będzie miał na celu analizowanie stanu zaawansowania złożonych działań oraz zgodności ich z postawionymi zagrożeniami. Plan będzie modyfikowany poprzez korekty i uaktualnianie jego zapisów. Stan realizacji zaplanowanych zadań i ich weryfikacja będzie procesem ciągłym, trwającym od momentu rozpoczęcia planowanych inwestycji, poprzez realizację, aż do jej zakończenia. Monitorowanie odbywać się będzie w formie bezpośredniej, polegającej na dokonywaniu wizji lokalnych i sprawdzaniu rzeczywistego stanu realizacji działań oraz pośredniej – sprawozdawczej, polegającej na analizowaniu materiałów, wskaźników i statystyk.

10 Podsumowanie

Opracowany Plan Odnowy Miejscowości zakłada w przeciągu 7 najbliższych lat realizację kilku zadań. Ich istotą jest pobudzenie aktywności środowisk lokalnych oraz stymulowanie współpracy na rzecz rozwoju i promocji wartości związanych z miejscową specyfiką społeczną i kulturową.

Zakładane cele Planu przewidują wzrost znaczenia wsi jako lokalnego ośrodka rozwoju kultury, edukacji i rekreacji.

Realizacja Planu Odnowy Miejscowości Jaświły ma także służyć integracji społeczności lokalnej, większemu zaangażowaniu w sprawy wsi, zagospodarowaniu wolnego czasu dzieci i młodzieży oraz rozwojowi organizacji społecznych.




Przewodniczący Rady


Bogusław Rutkowski



Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy w Jaświłach

Wytwarzający/odpowiadający: Bogusław Rutkowski

Wprowadzający: Bogusław Rutkowski

Data modyfikacji: 2013-09-06

Opublikował: Ryszard Prolan

Data publikacji: 2013-09-06