Uchwała o przyjęciu Gminnego Programu Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemo

Uchwała Nr XIII/90/16
Rady Gminy Jaświły

z dnia 13 maja 2016 r.

o przyjęciu Gminnego Programu Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Na podstawie art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 r, poz. 1390) i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U z 2015r. poz. 1515, 1045 i 1890), uchwala się, co następuje:

§ 1. Przyjmuje się Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Jaświły na lata 2016-2021, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Jaświły.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


 

 

 

Przewodniczący Rady


Robert Wojtkielewicz

 

Załącznik do Uchwały Nr XIII/90/16
Rady Gminy Jaświły
z dnia 13 maja 2016 r.

Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Jaświły na lata 2016-2021

Rodzina jest najważniejszym środowiskiem w życiu człowieka, kształtującym osobowość, system wartości, poglądy, styl życia. Rodzice czy opiekunowie są wzorem dla dzieci. Ważną rolę w prawidłowo funkcjonującej rodzinie odgrywają wzajemne relacje pomiędzy rodzicami oparte na miłości i zrozumieniu. W przypadku dezorganizacji rodzina nie jest w stanie realizować podstawowych zadań, role wewnątrzrodzinne ulegają zaburzeniu, łamane są reguły, a zachowania poszczególnych członków rodziny stają się coraz bardziej niezgodne z normami prawnymi i moralnymi oraz z oczekiwaniami społecznymi.

Przemoc domowa może być zarówno skutkiem, jak i przyczyną dysfunkcji w rodzinie. Bez wątpienia należy zaklasyfikować ją do kategorii zachowań negatywnych o dużej szkodliwości społecznej.

Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny. Działanie to naraża osoby dotknięte przemocą na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, narusza ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodują szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne.

Podstawowym aktem prawnym regulującym zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zasady postępowania wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie i osób stosujących przemoc w rodzinie jest ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 roku (Dz. U. z 2015 r., poz. 1390).

Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie to dokument, którego zadaniem jest realizacja działań mających na celu udzielanie pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie, a także podejmowanie odpowiednich działań wobec osób stosujących przemoc oraz zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na zjawisko przemocy w rodzinie.

Program wyznacza również główne kierunki działania Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminy Jaświły w celu skutecznego reagowania na to zjawisko. Program jest zgodny z Gminną Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Jaświły przyjętą przez Radę Gminy uchwałą Nr XVII/92/2012 z 27 kwietnia 2012 r. i jej aktualizacją przyjęta uchwałą Nr IV/16/2015 Rady Gminy Jaświły z dnia 26 lutego 2015 r.

Potrzeba opracowania takiego dokumentu dla Gminy Jaświły wynika nie tylko
z przesłanek formalnych (ustawa o pomocy społecznej oraz ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, które nakładają na gminę obowiązek opracowania i realizowania programu), ale również z odczuwalnych, negatywnych zjawisk społecznych na terenie gminy. Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Jaświły na lata 2016-2021 jest kontynuacją realizacji Gminnego Programu na lata 2012 – 2015.

Przemoc domowa rodzi konsekwencje niezmiernie głębokie i szkodliwe. Może być skutkiem, jak i przyczyną dysfunkcji w rodzinie. Przemoc jest zjawiskiem, które występuje powszechnie w naszym społeczeństwie, jest ona obecna w codziennym życiu. Wyróżniamy kilka rodzajów przemocy: fizyczną, psychiczną, seksualną, ekonomiczną, zaniedbanie. Osobami doznającymi przemocy są głównie kobiety i dzieci, natomiast osobami stosującymi przemoc w rodzinie, głównie mężczyźni. Przemoc charakteryzuje się przewagą sił. Zgodnie z art. 207§ 1 Kodeksu karnego, znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem.

Program skierowany jest do:

1) osób doznających przemocy w rodzinie, w tym dzieci, współmałżonków lub partnerów, osób starszych, niepełnosprawnych,

2) osób stosujących przemoc w rodzinie,

3) świadków przemocy w rodzinie.

Założenia systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Gminie Jaświły:

1. Najważniejsze jest bezpieczeństwo osoby doznającej przemocy w rodzinie.

2. Za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba stosująca przemoc w rodzinie.

3. Nikt nie ma prawa stosować przemocy wobec drugiego człowieka.

4. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przemocy domowej.

5. Podstawowym zadaniem jest zatrzymanie przemocy, bez tego pomoc jest nieskuteczna.

6. Osoba doznająca przemocy w rodzinie zawsze cierpi.

7. Zrozumiałe i dopuszczalne są wahania i niekonsekwencje w zachowaniu i decyzjach osoby doznającej przemocy w rodzinie, bowiem jest to jeden z objawów doznanego urazu.

II. Istota i zakres programu

8. Program będzie realizowany w oparciu o następujące akty prawne :

· Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 Nr 78 poz. 483, z późn.zm.)

· Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1390)

· Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r., poz. 1515 z późn. zm.)

· Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 poz. 163, z późn. zm.)

· Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 roku (Dz. U. z 2015 r. poz. 1286)

· Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 332, z późn, zm.)

· Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. Nr 209 poz. 1245)

· Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lutego 2011 r.
w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, kwalifikacje osób zatrudnionych w tych środowiskach, szczegółowych kierunków prowadzenia oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie oraz kwalifikacji osób prowadzących oddziaływania korekcyjno-edukacyjne (Dz. U. Nr 50, poz. 259)

Program jest skorelowany z następującymi Programami:

· Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy;

· Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Województwie Podlaskim;

· Powiatowy Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Monieckim,

· Gminna Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Jaświły na lata 2015-2020,

· Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Jaświły.

III. DIAGNOZA PROBLEMU PRZEMOCY

Właściwe zdiagnozowanie zjawiska przemocy w rodzinie jest bardzo trudne. Przemoc domowa jest problemem złożonym, o którym nie łatwo się rozmawia, a który jeszcze trudniej zbadać. Istniejące statystyki pozwalają oszacować jedynie jego przybliżone rozmiary. Oficjalne statystyki nie obejmują niezgłaszanych przypadków przemocy, a problematyka przemocy jest traktowana jako wstydliwa, drażliwa, skrywana w czterech ścianach domu. Dlatego proces badawczy napotyka na liczne bariery metodologiczne.

9. Skala problemu przemocy w rodzinie w Gminie Jaświły

Skala problemu przemocy w rodzinie w Gminie Jaświły określona jest na podstawie informacji uzyskanych z danych statystycznych GOPS w Jaświłach, Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Jaświły oraz informacji uzyskanych na prośbę GOPS Jaświły, z Komendy Powiatowej Policji w Mońkach, Zespołu Szkół w Jaświłach oraz Szkoły Podstawowej w Dolistowie.

10. Realizacja procedury „NIEBIESKIEJ KARTY” na podstawie danych Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Jaświły:

Statystyki prowadzone przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy
w Rodzinie w Gminie Jaświły oraz Komendę Powiatową Policji w Mońkach z przeprowadzonych interwencji domowych przez w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. pokazują, że na terenie działania w/w Zespołu dane są następujące:

o Liczba przeprowadzonych interwencji domowych, w tym dotyczących przemocy
w rodzinie:

- w 2014 roku – 50 (sporządzono 13 „Niebieskich Kart”),

- w 2015 roku – 50 (sporządzono 25 „Niebieskich Kart”);

o Liczba wszczętych i przeprowadzonych postępowań dotyczących przemocy domowej:

- w 2014 roku – 5,

- w 2015 roku – 9;

o Liczba pokrzywdzonych w wyniku przemocy domowej z podziałem na mężczyzn, kobiety i dzieci:

- w 2014 roku – 12 kobiet do 65 roku życia, 5 kobiet od 66 roku życia; 2 mężczyzn do 65 roku życia oraz 5-ciu małoletnich, w tym 4 chłopców i 1 dziewczyna,

- w 2015 roku – 20 kobiet do 65 roku życia; 2 kobiety od 66 roku życia; 3 mężczyzn do 65 roku życia oraz 1 małoletni chłopiec;

o Liczba sprawców przemocy domowej z podziałem na mężczyzn, kobiety
i nieletnich:

- w 2014 roku: 13 sprawców (mężczyzn), 0 kobiet, 0 nieletnich,

- w 2015 roku: 25 sprawców (mężczyzn) 0 kobiet, 0 nieletnich;

o Liczba sprawców przemocy domowej, zatrzymanych z poddziałem na mężczyzn, kobiety i nieletnich:

- w 2014 roku łącznie zatrzymano 9 mężczyzn, w tym: do Izby Wytrzeźwień 7, PDOZ – 2, (nie zatrzymano kobiet i nieletnich jako sprawców przemocy domowej);

- w 2015 roku łącznie zatrzymano 18 mężczyzn, w tym: do Izby Wytrzeźwień – 11, PDOZ – 7 (nie było zatrzymanych kobiet i nieletnich jako sprawców przemocy domowej).

o Liczba sprawców przemocy domowej będących pod wpływem alkoholu,
z podziałam na: mężczyzn, kobiety i nieletnich:

- w 2014 roku: 10 mężczyzn pod wpływem alkoholu, 0 kobiet, 0 nieletnich,

- w 2015 roku: 22 mężczyzn pod wpływem alkoholu, 0 mężczyzn, 0 nieletnich;

o Liczba sprawców przemocy domowej doprowadzonych do Izby Wytrzeźwień oraz przewiezionych do PDOZ z podziałem na mężczyzn, kobiety i nieletnich:

- w 2014 roku: łącznie zatrzymano 9 mężczyzn, w tym do Izby Wytrzeźwień: 7, PDOZ – 2 (nie zatrzymano kobiet i nieletnich jako sprawców przemocy domowej),

- w 2015 roku: łącznie zatrzymano 18 mężczyzn, w tym do Izby Wytrzeźwień – 11, PDOZ – 7 ( nie zatrzymano kobiet i nieletnich jako sprawców przemocy domowej);

o Liczba przypadków udzielenia pomocy medycznej w wyniku przemocy domowej:

- pokrzywdzonych w 2014 roku 0; w 2015 roku – 1 osoba (kobieta)

- sprawcom w 2014 roku 1 (mężczyzna); w 2015 roku – 0.

o Liczba dzieci przewiezionych do szpitali, innych placówek, OIK oraz oddanych pod opiekę osoby spokrewnionej:

- w 2014 roku 0,

- w 2015 roku – 1;

o Liczba wniosków o leczenie od uzależnienia od alkoholu skierowanych do GKRPA przy Urzędzie Gminy w Jaświłach i Prokuratury Rejonowej
w Białymstoku:

- w 2014 roku: 0 wniosków do GKRPA w Jaświłach, 0 wniosków do Prokuratury Rejonowej w Białymstoku,

- w 2015 roku: 8 wniosków do GKRPA w Jaświłach, 0 wniosków do Prokuratury Rejonowej w Białymstoku.

Z przedstawionych danych wynika, że skala przemocy w rodzinie wzrasta. Wśród osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą, zdecydowanie przeważają kobiety. Mężczyźni dominują wśród osób, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc. Wzrasta liczba sprawców przemocy w rodzinie pod wpływem alkoholu.

Z informacji Zespołu Szkół w Jaświłach, dotyczących zjawiska przemocy rówieśniczej
w latach 2014 – 2015 wynika, że w placówce dokonywano obserwacji zachowania uczniów podczas przerw, uroczystości i wycieczek. Przeprowadzono testy socjometryczne, obrazujące pozycję uczniów grupie i relacje interpersonalne pod kątem agresywnych zachowań. W szkole podstawowej przeprowadzono ankiety ewaluacyjne pod kątem klimatu społecznego, dotyczące realizacji programu „Szkoła Promująca Zdrowie”. W maju 2014 r. w szkole podstawowej w klasach: IV-VI i gimnazjum została przeprowadzona ankieta dotycząca zasięgu agresji i przemocy w szkole.

Ankieta do badania agresji i przemocy w szkole zawierała opis różnych form agresywnego zachowania ( psychicznych, fizycznych i werbalnych).

Ankietowanych było 92 uczniów szkoły podstawowej z klas IV-VI i 144 uczniów gimnazjum. Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum czują się w szkole bezpiecznie. Jak wynika z analizy ankiet ze zjawiskiem przemocy psychicznej zetknęło się 32 uczniów szkoły podstawowej, tj. 34 %, w gimnazjum zaś 63 uczniów, tj. 34 %. Najczęściej doświadczaną formą przemocy, w jakiej uczestniczyli uczniowie jest obmawianie, obraźliwe przezwiska, kłótnie i konflikty rówieśnicze, wyśmiewanie się najczęściej z wyglądu, bądź stroju, plotkowanie, obraźliwe sms-y i nieprzyjemne wpisy na facebooku. Jeśli chodzi o przemoc fizyczną 6 uczniów szkoły podstawowej, tj. 7 % i 8 uczniów gimnazjum, tj. 6% było w sytuacji kiedy byli popychani przez kolegów; podstawiano im nogi, bądź doszło do szarpaniny.

W roku 2014 nie odnotowano żadnego pobicia. Zaś w roku 2015 odnotowano 1 pobicie. Nie były to przypadki tak niebezpieczne, aby zachodziła konieczność interwencji policji. Najczęstszą przyczyną takich zachowań była chęć imponowania rówieśnikom, potrzeba rozładowania emocji, nieumiejętność rozwiązywania problemów. Niektórzy uczniowie znając trudną sytuację domową swoich koleżanek i kolegów dokuczali im. (alkoholizm i niezaradność rodziców, ubóstwo).

W Szkole Podstawowej w Dolistowie w okresie od 1 stycznia 2014r. do 31 grudnia 2015r. na podstawie przeprowadzonych diagnoz w zakresie bezpieczeństwa nie stwierdzono aktów przemocy fizycznej. Wystąpiły jedynie przypadki agresji werbalnej, tj. przezwiska, wulgarne słownictwo stosowane najczęściej przez dzieci w młodszym wieku szkolnym. W w/w okresie również nie zachodziła konieczność interwencji policji.

W celu zwiększenia skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony osób doznających przemocy w rodzinie Zarządzeniem Nr 36/11 Wójta Gminy Jaświły z dnia 25 maja 2011 roku został powołany Zespół Interdyscyplinarny, Zarządzenie Nr 15/13 Wójta Gminy Jaświły z dnia 28 maja 2013 r. zmieniające Zarządzenie Nr 36/11 w sprawie zmiany powołania i składu Zespołu Interdyscyplinarnego, Zarządzenie Nr 2/15 Wójta Gminy Jaświły z dnia 9 stycznia 2015r. o powołaniu Zespołu Interdyscyplinarnego. Została przyjęta do realizacji Uchwała Nr VI/25/11 Rady Gminy Jaświły z dnia 30 marca 2011r. o trybie i sposobie powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.

Zespół Interdyscyplinarny działa na podstawie porozumień o współpracy w Zespole Interdyscyplinarnym, które zostały zawarte pomiędzy Gminą Jaświły, a:

o  Komendą Powiatową Policji w Mońkach,

o  Zespołem Szkół w Jaświłach,

o Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaświłach,

o Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jaświłach,

o Szkołą Podstawową w Dolistowie,

o Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Mońkach.

W funkcjonowanie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Jaświłach zaangażowane są wszystkie wyznaczone ustawowo służby.

W roku szklonym 2014/2015 w Zespole Szkół w Jaświłach oraz Szkole Podstawowej w Dolistowie prowadzone były prelekcje dla rodziców oraz pogadanki dla dzieci na temat właściwego zachowywania się, asertywności, cyberprzemocy. Organizowane były również spotkania o w/w tematyce przedstawicieli policji z rodzicami i dziećmi.

W ramach procedury „NIEBIESKIE KARTY” powołano 2 grupy robocze, pracę grup roboczych koordynuje Zespół interdyscyplinarny.

Lata

Liczba założonych NK

Instytucja zakładająca NK

Zakończenie NK

Liczba posiedzeń Zespołu Interdyscyplinarnego

Liczba posiedzeń grup roboczych

2014

9

8- Policja

1-GOPS

6

4

20

2015

15

14-Policja

1 GOPS

15

4

22

Procedurę „Niebieskie Karty” w większości przypadków zakończono w związku
z ustaniem przemocy w rodzinie, następnie z uwagi na brak zasadności podejmowania działań. W 2015 roku na terenie Gminy Jaświły miało miejsce zdarzenie związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, w wyniku którego jedna osoba poniosła śmierć z rąk sprawcy przemocy.

Jak wynika z przedstawionych danych tendencja stosowania przemocy w rodzinie na terenie Gminy Jaświły jest rosnąca.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaświłach zatrudnia 3 pracowników socjalnych oraz asystenta rodziny. Pracownicy socjalni udzielają poradnictwa w ramach pracy socjalnej, pomagają osobom doznającym przemocy w rodzinie usamodzielnić się lub odizolować od sprawcy przemocy. Asystent rodziny pracuje bezpośrednio w terenie z 3 rodzinami, dotkniętymi przemocą.

Dane Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaświłach przedstawiają liczbę rodzin dotkniętych przemocą, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej na przestrzeni lat:

2012 r. - 4 rodziny

2013 r.- 2 rodziny

2014 r. - 10 rodzin

2015 r. - 4 rodziny.

Rozpoznanie skali zjawiska, wyłącznie na podstawie danych statystycznych Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji czy innych instytucji zaangażowanych w rozwiązywanie problemu przemocy domowej nie daje pełnego obrazu skali zjawiska.

Często przemoc nie wychodzi poza próg domu, a osoby, które jej doświadczają, z różnych powodów nie szukają pomocy. Trzeba mieć na uwadze, że ofiarami przemocy w rodzinie często bywają dzieci, które same nie potrafią poprosić o pomoc. Wzrastają w atmosferze przemocy i tym samym nabywają negatywne wzorce zachowań i niejednokrotnie
w przyszłości zostają sprawcami przemocy w dorosłym życiu.

IV. ZASOBY GMINY JAŚWIŁY W ZAKRESIE PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE

11. Zasoby instytucjonalne Gminy Jaświły:

1) Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaświłach ;

2) Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaświłach

3) Powiatowa Komenda Policji w Mońkach

4) Zespół Szkół w Jaświłach

5) Szkoła Podstawowa w Dolistowie

6) Ośrodek Zdrowia w Jaświłach;

7) Ośrodek Zdrowia w Dolistowie;

8) Sołtysi i rady sołeckie.

9) Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach

10) Zespół Interdyscyplinarny Gminy Jaświły

11) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mońkach

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie obowiązkiem gminy jest podjęcie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach zespołu interdyscyplinarnego, którego skład rozszerza krąg osób zajmujących się problematyką przemocy na terenie gminy o przedstawicieli oświaty, kuratorów, ochrony zdrowia oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mońkach od 2012 r cyklicznie organizuje programy korekcyjno – edukacyjne dla osób stosujących przemoc wobec najbliższych. Program edukacyjno – korekcyjny dla sprawców przemocy domowej adresowany jest do pełnoletnich mężczyzn i kobiet stosujących przemoc wobec partnerek/partnerów lub nieradzących sobie z kontrolowaniem i opanowywaniem własnych negatywnych emocji. Ma on kształtować postawę partnerstwa i szacunku w stosunku do innych osób oraz odpowiedzialności za zachowania agresywne. Do Programu kwalifikowani są skazani prawomocnymi wyrokami za przestępstwo z art. 207 Kodeksu Karnego (lub inne przeciwko rodzinie, ze stwierdzeniem sprawstwa przemocy), zarówno korzystający z warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności jak i osoby po odbyciu kary. Do udziału w programie osoby skazane kierowane są przez Sąd. Osoby chętne, które chcą dokonać zmian w swoim życiu i nauczyć się radzenia sobie z własną agresją, mogą zgłaszać się indywidualnie do Centrum.

12. Mocne strony:

a) Dobrze przygotowana i stale doskonaląca umiejętności kadra instytucji działających na rzecz rodziny;

b) Znajomość problemu i dobrze działające służby zajmujące się profilaktyką i wsparciem rodzin zagrożonych patologiami;

c) Poparcie działań i współpraca z samorządem gminnym;

13. Słabe strony:

a) Niewystarczająca infrastruktura socjalna gminy;

b) Brak wypracowanych systemów wspomagania działań profilaktycznych;

c) Brak spójnego systemu współpracy pomiędzy podmiotami działającymi na rzecz rodzin zagrożonych przemocą (prokuratura, policja, sądy.

14. Zagrożenia:

1) Negatywne wzorce zachowań społecznych;

2) Bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych rodzin;

3) Problemy alkoholowe członków rodzin;

4) Niewystarczająca świadomość istoty przemocy.

V. ZAŁOŻENIA PROGRAMU

15. Adresaci programu

1) Rodziny i osoby dotknięte bezpośrednio zjawiskiem przemocy.

2) Rodziny i osoby zagrożone zjawiskiem przemocy.

3) Osoby stosujące przemoc w rodzinie.

4) Młodzież.

5) Przedstawiciele instytucji i służb pracujących z osobami i rodzinami zagrożonymi bądź dotkniętymi przemocą.

6) Społeczność lokalna.

16. Realizatorzy programu

1) Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaświłach;

2) Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaświłach

3) Powiatowa Komenda Policji w Mońkach

4) Zespół Szkół w Jaświłach

5) Szkoła Podstawowa w Dolistowie

6) Ośrodek Zdrowia w Jaświłach;

7) Ośrodek Zdrowia w Dolistowie;

8) Sołtysi i Rady Sołeckie oraz radni.

VI. CELE PROGRAMU

Cel strategiczny I

Podnoszenie świadomości i wrażliwości mieszkańców Gminy Jaświły wobec przemocy
w rodzinie

Cel operacyjny 1: Zintensyfikowanie lokalnych działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Działania :

17. Prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

18. Aktualizacja strony internetowej GOPS w Jaświłach w zakresie informacji promującej idee Programu (kampania promocyjna) oraz informacji nt. zjawiska przemocy w rodzinie.

19. Organizacja akcji profilaktyczno-informacyjnych na temat przemocy w rodzinie (np. lokalne kampanie społeczne, pikniki rodzinne, festyny)

Wskaźniki:

· Liczba podjętych inicjatyw

· Liczba odwiedzin strony internetowej GOPS Jaświły

· Liczba akcji profilaktyczno-informacyjnych

Cel operacyjny 2: Edukacja i promowanie postaw społecznych wolnych od przemocy

Działania :

20. Pozyskanie i rozpowszechnianie materiałów informacyjno-edukacyjnych odnośnie przyczyn i skutków przemocy w rodzinie.

21. Edukacja rodziców na temat form i metod wychowawczych, celem wzmocnienia opiekuńczych i wychowawczych, alternatywnych wobec stosowania przemocy metod i kompetencji rodziców w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie.

Wskaźniki:

· Liczba programów

· Liczba (i rodzaj) rozpowszechnionych materiałów informacyjno-edukacyjnych

Cel strategiczny II

Ochrona i pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie

Cel operacyjny1:Ochrona osób doznających przemocy w rodzinie

Działania:

22. Diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie na terenie Gminy Jaświły, w tym ustalenie odsetka populacji rodzin zagrożonych przemocą w rodzinie.

23. Upowszechnianie informacji na temat podmiotów działających na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie i rodzaju świadczonej pomocy.

24. Podnoszenie jakości pomocy udzielanej w oparciu o procedurę „Niebieskiej Karty”.

25. Zapewnienie skutecznego funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Jaświły.

Wskaźniki:

· Coroczna diagnoza

· Liczba osób doznających przemocy korzystających z pomocy instytucji wspierających

· Liczba rodzin objętych procedurą „Niebieskie Karty”

· Liczba posiedzeń Zespołu Interdyscyplinarnego

· Liczba posiedzeń grup roboczych

Cel strategiczny III

Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc w rodzinie

Cel operacyjny1: Zwiększenie skuteczności działań interwencyjnych podejmowanych wobec sprawców przemocy w rodzinie.

Działania

26. Udzielanie informacji osobom stosującym przemoc na temat programów korekcyjno-edukacyjnych.

27. Szkolenia na temat środków stosowanych wobec sprawców przemocy oraz metod przeprowadzania rozmów motywujących osoby stosujące przemoc do zmiany postawy – uczestnictwa w programach korekcyjno-edukacyjnych.

Wskaźniki:

· Liczba sprawców przemocy w rodzinie uczestniczących w programach korekcyjno-edukacyjnych

· Liczba szkoleń

· Liczba przeszkolonych osób

Cel strategiczny IV: Podnoszenie kwalifikacji kadr i doskonalenie współpracy międzyinstytucjonalnej

Cel operacyjny 1. Zapewnienie szkoleń dla kadry pracującej bezpośrednio z osobami doznającymi przemocy w rodzinie oraz osobami stosującymi przemoc w rodzinie.

Działania:

28. Organizacja szkoleń.

29. Kierowanie kadry na szkolenia na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim.

30. Zapewnienie superwizji dla pracowników pracujących z osobami doznającymi przemocy i osobami stosującymi przemoc.

Wskaźniki:

· Liczba szkoleń

· Liczba przeszkolonych osób

· Liczba przeprowadzonych superwizji

Wdrażanie Programu będzie miało charakter ciągły i otwarty. Działania związane
z upowszechnianiem programu należą do kompetencji Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaświłach, a będą podejmowane we współpracy z podmiotami, służbami i organizacjami pozarządowymi szczebla powiatowego i gminnego. Harmonogram na lata 2016-2021 przedstawia się następująco:

L.P.

Cel strategiczny/

Cel operacyjny/

Działania

Wskaźniki

Realizator

Termin realizacji

Cel strategiczny I: Podnoszenie świadomości i wrażliwości mieszkańców Gminy Jaświły wobec przemocy w rodzinie

Cel operacyjny 1: Zintensyfikowanie lokalnych działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

1.

Prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych
w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Liczba podjętych inicjatyw

- GOPS w Jaświłach,

- GKRPA w Jaświłach,

- Gminny Zespół Interdyscyplinarny

- Zespół Szkół w Jaświłach,

- Szkoła Podstawowa

w Dolistowie

-KPP w Mońkach,

- Ośrodek Zdrowia w Jaświłach,

-Ośrodek Zdrowia w Dolistowie

2016-2021

2.

Aktualizacja strony internetowej GOPS Jaświły w zakresie informacji promującej idee Programu (kampania promocyjna) oraz informacji nt. zjawiska przemocy w rodzinie

Liczba odwiedzin strony internetowej GOPS Jaświły

- GOPS w Jaświłach,

- Gminny Zespół Interdyscyplinarny

2016-2021

3.

Organizacja akcji profilaktyczno-informacyjnych na temat przemocy w rodzinie (np. lokalne kampanie społeczne, pikniki rodzinne, festyny)

Liczba akcji profilaktyczno-informacyjnych

 

 

 

- GOPS w Jaświłach,

- GKRPA w Jaświłach,

- Gminny Zespół interdyscyplinarny

- Zespół Szkół w Jaświłach,

- Szkoła Podstawowa

w Dolistowie

-KPP w Mońkach

2016-2021

/w zależności od środków finansowych/

Cel operacyjny 2: Zmniejszenie negatywnych następstw dla osób doznających przemocy
w rodziniei świadków występowania przemocy w rodzinie.

Cel operacyjny 2:Edukacja i promowanie postaw społecznych wolnych od przemocy

1.

Pozyskanie
i rozpowszechnianie materiałów informacyjno- edukacyjnych odnośnie przyczyn i skutków przemocy w rodzinie

Liczba (i rodzaj) rozpowszechnionych materiałów informacyjno-edukacyjnych

- GOPS w Jaświłach,

- Gminny Zespół Interdyscyplinarny

- KPP w Mońkach

2016-2021

/w zależności od środków finansowych/

 

 

 

 

 

2.05.2016

Edukacja rodziców na temat form i metod wychowawczych, celem wzmocnienia opiekuńczych i wychowawczych, alternatywnych wobec stosowania przemocy metod i kompetencji rodziców w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie

Liczba programów

- GOPS w Jaświłach,

- GKRPA w Jaświłach,

- Gminny Zespół interdyscyplinarny

- Zespół Szkół
w Jaświłach,

- Szkoła Podstawowa

w Dolistowie

2016-2021

Cel strategiczny II: Ochrona i pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie

Cel operacyjny1:Ochrona osób doznających przemocy w rodzinie

1.

Diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie na terenie gminy Jaświły, w tym ustalenie odsetka populacji rodzin zagrożonych przemocą w rodzinie

Coroczna diagnoza

GOPS w Jaświłach,

- Gminny Zespół Interdyscyplinarny

- Zespół Szkół
w Jaświłach,

- Szkoła Podstawowa

w Dolistowie,

- KPP w Mońkach,

corocznie do 30.04.

2.

Upowszechnianie informacji na temat podmiotów działających na rzecz osób dotkniętych przemocą
w rodzinie i rodzaju świadczonej pomocy

Liczba osób doznających przemocy korzystających z pomocy instytucji wspierających

GOPS w Jaświłach,

- Gminny Zespół Interdyscyplinarny

- Zespół Szkół w Jaświłach,

- Szkoła Podstawowa

w Dolistowie

- KPP w Mońkach

2016-2021

3.

Podnoszenie jakości pomocy udzielanej
w oparciu
o procedurę „Niebieskie Karty”

Liczba rodzin objętych procedurą „Niebieskie Karty”

- Gminny Zespół Interdyscyplinarny

- Zespół Szkół w Jaświłach,

- Szkoła Podstawowa

w Dolistowie,

-KPP w Mońkach

2016-2021

4.

Zapewnienie skutecznego funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminy Jaświły

Liczba posiedzeń zespołu interdyscyplinarnego

 

Liczba posiedzeń grup roboczych

- GOPS w Jaświłach,

- członkowie zespołu interdyscyplinarnego

- Zespół Szkół w Jaświłach,

- Szkoła Podstawowa

w Dolistowie

-KPP w Mońkach,

- Ośrodek Zdrowia w Jaświłach,

-Ośrodek Zdrowia w Dolistowie

2016-2021

Cel strategiczny III: Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc w rodzinie

Cel operacyjny: Zwiększenie skuteczności działań interwencyjnych podejmowanych wobec sprawców przemocy w rodzinie

1.

Udzielanie informacji osobom stosującym przemoc na temat programów korekcyjno-edukacyjnych

Liczba sprawców przemocy w rodzinie uczestniczących
w programach korekcyjno-edukacyjnych

- GOPS w Jaświłach

- członkowie zespołu interdyscyplinarnego,

- KPP w Mońkach,

- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mońkach,

2016-2021

2.

Szkolenia na temat środków stosowanych wobec sprawców przemocy oraz metod przeprowadzania rozmów motywujących osoby stosujące przemoc do zmiany postawy – uczestnictwa
w programach korekcyjno-edukacyjnych.

Liczba szkoleń

Liczba przeszkolonych osób

- GOPS w Jaświłach,

- członkowie zespołu interdyscyplinarnego,

- KPP w Mońkach,

2016-2021

/w zależności od środków finansowych/

Cel strategiczny IV: Podnoszenie kwalifikacji kadr i doskonalenie współpracy międzyinstytucjonalnej

Cel operacyjny1: Zapewnienie szkoleń dla kadry pracującej bezpośrednio z osobami doznającymi przemocy oraz osobami stosującymi przemoc.

1.

Organizacja szkoleń

Liczba szkoleń

- GOPS w Jaświłach,

- członkowie zespołu interdyscyplinarnego,

- KPP w Mońkach

2016-2021

/w zależności od środków finansowych/

2.

Kierowanie kadry na szkolenia na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim

Liczba osób podnoszących kwalifikacje

-- GOPS w Jaświłach,

- Gminny Zespół Interdyscyplinarny,

2016-2021

/w zależności od środków finansowych/

3.

Zapewnienie superwizji dla pracowników pracujących z osobami doznającymi przemocy
i osobami stosującymi przemoc

Liczba superwizji

-GOPS w Jaświłach,

-Gminny Zespół Interdyscyplinarny,
-pracownicy GOPS,

2016-2021

/w zależności od środków finansowych/

VII. PRZEWIDYWANE EFEKTY REALIZACJI PROGRAMU

31. Zmiana postaw społecznych wobec zjawiska przemocy w rodzinie.

32. Spadek liczby przypadków przemocy w rodzinie.

33. Zwiększenie udzielania profesjonalnej pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.

34. Usprawnienie systemu pomocy rodzinom dotkniętym przemocą.

35. Zwiększenie zaangażowania społeczności w sprawy przeciwdziałania przemocy.

36. Zbudowanie systemu działań w zakresie pomocy rodzinom i osobom dotkniętym przemocą.

37. Niwelowanie skutków zjawiska przemocy.

38. Zmniejszenie skali występujących w rodzinach dysfunkcji wynikających z przemocy.

VIII. FINANSOWANIE PROGRAMU

Źródłem finansowania Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie są środki własne gminy, wchodzące w skład budżetu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaświłach, przeznaczone na realizację zadań przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie.

IX. MONITOROWANIE REALIZACJI PROGRAMU

Monitorowanie realizacji Programu odbywać się będzie w oparciu o dane i informacje (sprawozdawczość) podmiotów zaangażowanych w jego realizację. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaświłach każdego roku przedłoży Radzie Gminy sprawozdanie z realizacji Programu. W oparciu o wnioski pochodzące
z przedstawionego sprawozdania następować będzie modyfikacja treści Programu na kolejne lata.

 

 

 

Przewodniczący Rady


Robert Wojtkielewicz

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy w Jaświłach

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Wojtkielewicz

Wprowadzający: Robert Wojtkielewicz

Data modyfikacji: 2016-05-20

Opublikował: Ryszard Prolan

Data publikacji: 2016-05-20