Regulamin wynagradzania
Załącznik do zarządzenia Wójta Gminy Jaświły
z dnia 6 sierpnia 2004 r.
REGULAMIN WYNAGRADZANIA
Rozdział I
POSTANOWIENIA WSTĘPNE
§1
Regulamin wynagradzania pracowników Urzędu Gminy Jaświły zwany dalej „regulaminem", określa:
1) warunki wynagradzania za pracę pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Gminy Jaświły;
2) zasady przyznawania innych świadczeń związanych z pracą.
§2
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
1) pracodawcy - rozumie się przez to Wójta Gminy- dla pracowników Urzędu Gminy;
2) pracownikach - rozumie się przez to wszystkie osoby zatrudnione w Urzędzie Gminy, w ramach stosunku pracy, bez względu na rodzaj umowy o pracę i wymiar czasu pracy;
3) najniższym wynagrodzeniu - rozumie się przez to najniższe wynagrodzenie przysługujące pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu, określone przez Ministra Gospodarki i Pracy na podstawie art. 77 4 pkt l Kodeksu pracy;
4) normalnym wynagrodzeniu - rozumie się przez to wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania oraz dodatkowe składniki wynagrodzenia o stałym charakterze, do których pracownik ma prawo na podstawie umowy o pracę, zgodnej z regulaminem;
5) wynagrodzeniu wynikającym z osobistego zaszeregowania (wynagrodzeniu zasadniczym) - rozumie się przez to wynagrodzenie wynikające z indywidualnie przyznanej danemu pracownikowi w umowie o pracę stawki wynagrodzenia zasadniczego,
6) prawie pracy - rozumie się przez to przepisy ustaw, aktów wykonawczych i innych aktów określających prawa i obowiązki pracowników i pracodawców.
§3
Regulamin obejmuje wszystkich pracowników, z zastrzeżeniem tych, dla których pracodawcą samorządowym jest organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego-czyli Rada Gminy.
Rozdział II
STRUKTURA WYNAGRODZENIA ZA PRACĘ I ZASADY JEGO PRZYZNAWANIA.
§4
Pracownikom, odpowiednio do kwalifikacji i rodzaju pracy przysługują składniki wynagrodzenia określone w:
1) rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2003 r. w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz. U. Nr 33, poz. 264 z 2004 r. Nr 47, poz. 448);
2) rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2000 r. w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 61, poz. 708 z 2001 r. Nr 34, poz. 393, z 2002 r. Nr 210, poz. 1785, z 2004 r. Nr 47, poz. 447).
§5
1) Normalne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za przepracowany w pełnym wymiarze czasu pracy miesiąc kalendarzowy nie może być niższe niż najniższe wynagrodzenie.
2) Jeżeli normalne wynagrodzenie jest niższe od najniższego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje stosowne wyrównanie, wypłacane za okres każdego miesiąca łącznie z wynagrodzeniem.
§ 6
Do pracowników, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, stosuje się głownie formę wynagrodzenia czasową oraz w przypadku pracowników obsługi -także premiową.
§7
Decyzję o zastosowaniu odpowiedniej dla danego pracownika stawki osobistego zaszeregowania podejmuje pracodawca.
§8
Pracownicy nabywają prawo do premii na zasadach określonych w regulaminie premiowania, stanowiącym załącznik do niniejszego regulaminu.
§9
1) Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności pracodawca przyznaje pracownikowi na czas określony (nie dłuższy niż rok) dodatek specjalny.
2) Dodatek specjalny jest wypłacany w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nie przekraczającej 40 % łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika.
3) Pracownik zastępujący nieobecnego pracownika otrzymuje za czas zastępstwa do 40 % łącznie otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.
§10
1) Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem i kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego przysługuje dodatek funkcyjny.
2) Dodatek, o którym mowa w ust. l przysługuje również pracownikom
zatrudnionym na stanowiskach nie związanych z kierowaniem zespołem, dla których w przepisach wymienionych w § 4, przewiduje się dodatek funkcyjny, z tym że maksymalna stawka tego dodatku przewidziana dla danego stanowiska jest niższa o jedną stawkę.
§11
Pracownikom przysługuje dodatek za prace wykonywane w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia:
1) przy pierwszym stopniu uciążliwości lub szkodliwości określonym w przepisach wymienionych w § 4 niniejszego regulaminu - w wysokości do 5%,
2) przy drugim stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 10%,
3) przy trzecim stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 15% miesięcznego najniższego wynagrodzenia zasadniczego.
Rozdział III
Termin, miejsce i czas wypłaty wynagrodzenia.
§ 12
1. Wynagrodzenie za pracę wypłacane jest pracownikom w terminie do dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca - dla pracowników samorządowych Urzędu, a gdy powyższe dni przypadną w sobotę, niedzielę lub święta, to wynagrodzenia wypłacane będą odpowiednio w ostatni dzień roboczy poprzedzający te święta,
2. Wynagrodzenie przekazywane będzie na konta osobiste pracowników (typu ROR) przez bank obsługujący Urząd.
Rozdział IV
INNE ŚWIADCZENIA ZWIĄZANE Z PRACĄ
§13
l) Pracownikowi w wypadkach i na warunkach określonych regulaminem przysługują inne niż wynagrodzenie za pracę świadczenia związane z pracą:
a) dodatek za wieloletnia pracę;
b) nagrody jubileuszowe;
c) jednorazowa odprawa emerytalna bądź rentowa.
2) Pracownikowi przysługują ponadto świadczenia związane z pracą przewidziane w powszechnie obowiązujących przepisach prawa pracy. Dotyczy to w szczególności odpraw z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
§14
1) Za wieloletnią pracę pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości wynoszącej po pięciu latach pracy 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
2) Pracownikom przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:
a) po 20 latach pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego,
b) po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,
c) po 30 latach pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,
d) po 35 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,
e) po 40 latach pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego
f) po 45 latach pracy - 400% wynagrodzenia miesięcznego.
3) W razie jednoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.
4) Pracownikom przechodzącym na emeryturę lub rentę inwalidzką przysługuje jednorazowa odprawa - obliczana jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy:
a) po 10 latach pracy - w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia,
b) po 15 latach pracy - w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia,
c) po 20 latach pracy - w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Rozdział V NAGRODY
§15
1) W Urzędzie Gminy, tworzy się zakładowy fundusz nagród przeznaczony na dodatkowe wynagrodzenie roczne - wynoszący 8,5% funduszu płac. Wysokość i zasady przyznawania indywidualnych nagród z tego funduszu określają odrębne przepisy.
2) W Urzędzie Gminy, tworzy się dodatkowy fundusz nagród dla pracowników, z przeznaczeniem na nagrody w wysokości 6% planowanych wynagrodzeń osobowych, pozostających w dyspozycji pracodawcy.
3) Pracownikom, którzy przepracowali w Urzędzie Gminy, co najmniej 12 kolejnych miesięcy przyznawane mogą być nagrody wymienione w pkt 2 w wysokości 6% przyznanych wynagrodzeń osobowych, cyklicznie tj. dwa razy do roku, w okresach:
a) do końca czerwca - za okres od stycznia - do czerwca danego roku,
b) do końca grudnia - za okres od lipca - do grudnia danego roku.
4) Pracodawca może za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, przyznać inne nagrody w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
§16
Nagrody mają charakter uznaniowy.
Rozdział VI
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§17
W sprawach nie uregulowanych w regulaminie maja zastosowanie powszechne, branżowe i zakładowe przepisy prawa pracy.
§18
Regulamin wynagradzania i jego zmiany wchodzą w życie po zawiadomieniu o tym pracowników.
§19
1) Zawiadomienie, o którym mowa w § 18 dokonuje się poprzez podanie tekstu regulaminu do podpisu pracownikom.
2) Pracodawca na prośbę pracownika udostępnia mu do wglądu aktualny tekst regulaminu.
§20
Zmiany regulaminu następować będą w formie aneksów.
§21
Regulamin zatwierdzono dnia 6 sierpnia 2004 r. i zawiadomiono o tym pracowników zgodnie z § 19.
Metryka strony