Postanowienie ws. oceny oddziaływania na środowisko przebudowy drogi gminnej nr 103433B we wsi Jades

Jaświły, dn. 2009.09.04


Nr Rl. 7624 - 3/09


P O S T A N O W I E N I E

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =


Na podstawie art. 63 ust 2, art. 64 ust. 1 i 2, art. 65 ustawy z dnia 3 października 2008r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późń. zm./ w związku z §3 ust. 1 pkt 56 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko

/Dz. U. Nr 257 poz. 2573 z późń. zm./, po rozpatrzeniu wniosku Gminy Jaświły, z dnia 18 sierpnia 2009r w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie drogi gminnej nr 103433B we wsi Jadeszki, w km. 0+000 – 0+699 działki nr geod. 91/1, 92, 93, 153/1 obręb Jadeszki gm. Jaświły. Po zasięgnięciu opinii Starosty Powiatu Monieckiego i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mońkach.


p o s t a n a w i a s i ę:


nie nakładać obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie drogi gminnej nr 103433B we wsi Jadeszki gm. Jaświły, w km. 0+000 – 0+699 działki nr geod. 91/1, 92, 93, 153/1 obręb Jadeszki gm. Jaświły.


U z a s a d n i e n i e


Na wniosek Gminy Jaświły z dnia 18 sierpnia 2009r wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie drogi gminnej nr 103433B we wsi Jadeszki, w km. 0+000 – 0+699 działki nr geod. 91/1, 92, 93, 153/1 obręb Jadeszki gm. Jaświły. Do wniosku została załączona karta informacyjna o planowanym przedsięwzięciu oraz poświadczona przez właściwy organ kopia mapy ewidencyjnej obejmująca teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie.

Zgodnie z §3 ust. 1 pkt 56 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz. U. Nr 257 poz. 2573 z późń. zm./ planowane przedsięwzięcie zaliczone jest do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, może być wymagane.

Planowane przedsięwzięcie będzie polegało na przebudowie drogi gminnej nr 103433B we wsi Jadeszki, w km. 0+000 – 0+699 działki nr geod. 91/1, 92, 93, 153/1 obręb Jadeszki gm. Jaświły poprzez zmianę stanu jej nawierzchni poza terenem zabudowanym na odcinku 190 m ze żwirowej na bitumiczną o szerokości 5.5 m oraz na odcinku 509 m w terenie zabudowanym z nawierzchni brukowej na asfaltową o szerokości 6m. Szerokość poboczy żwirowych po obu stronach jezdni wynosić będzie 1m. Powierzchnia wykonanej nawierzchni z betonu asfaltowego wyniesie 4190 m2 a powierzchnia poboczy wyniesie 1398 m2 . Podczas realizacji inwestycji nie przewiduje sie usuwania drzew ani krzewów.

Zaprojektowana konstrukcja drogi przewiduje wykonanie dwuwarstwowej nawierzchni z betonu asfaltowego o grubości 3 cm warstwy wiążącej i 3 cm warstwy ścieralnej. Właściwe odwodnienie powierzchniowe będzie polegało na wykonaniu spadku poprzecznego daszkowego 2%. W km 0+198 oraz 0+378 zaprojektowano remont istniejących przepustów poprzez wymianę części przelotowej oraz wykonanie murków czołowych. Na remontowanym przepuście należy wykonać wpusty uliczne po obu stronach jezdni z odprowadzeniem wód opadowych do przepustu.

Przewidziana do przebudowy droga jest w słabym stanie technicznym, zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, zostanie poddana przebudowie polegającej na:

  • wykonanie robót ziemnych;

  • wykonanie konstrukcji nawierzchni;

  • wykonanie poboczy;

  • zamontowanie krawężników w terenie zabudowanym;

  • wykonanie oznakowania.

Prace drogowe będą ograniczone do istniejącego pasa drogowego, do którego Gmina Jaświły posiada tytuł prawny.

Zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późń. zm./ oraz art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r - Kodeks postępowania administracyjnego /Dz. U.z 2000r Nr 98 poz. 1071 z późń. zm./ zawiadomienia stron o wszczęciu postępowania administracyjnego dokonano poprzez obwieszczenia, które podano do publicznej wiadomości zamieszczając na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Jaświły http://bip.ug.jaswily.wrotapodlasia.pl na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Jaświły oraz przekazano sołtysowi wsi Jadeszki z prośbą o podanie do publicznej wiadomości mieszkańcom wsi.

Wójt Gminy Jaświły zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt. 1 i 2 w związku z art. 156 ustawy z dnia 3 października 2008r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późń. zm./ zobowiązany jest do zasięgnięcia opinii w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko – właściwych organów Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Starosty wykonującego zadania Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Pismem z upoważnienia Starosty Monieckiego nr ASI. 7633-47/09 z dnia 2 września 2009r zajął stanowisko o zwolnieniu wnioskodawcy z obowiązku przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia argumentując:

  1. planowane przedsięwzięcie obejmuje przebudowę drogi gminnej na długości ok. 699m. Wykonana będzie w istniejącym pasie drogowym, użytkowanym obecnie jako droga o nawierzchni brukowcowej i żwirowej. Planowana inwestycja przewiduje wykonanie jezdni o nawierzchni utwardzonej z betonu asfaltowego;

  2. przebudowa drogi zapewni utrzymanie warunków przyrodniczych, które utrwaliły się od początku istnienia obiektu w jego obecnej formie;

  3. zastosowany rodzaj technologii w planowanym przedsięwzięciu, a także użyte materiały oraz sprzęt mechaniczny przy wykonywaniu robót drogowych nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko;

  4. nie przewiduje się zwiększenia natężenia ruchu pojazdów, gdyż droga ta będzie obsługiwać lokalny ruch dojazdowy o bardzo małym natężeniu. Zmniejszy się zużycie paliwa oraz emisja spalin co podniesie komfort życia mieszkańców oraz wpłynie korzystnie na przyległe tereny chronione;

  5. przebudowywana droga zlokalizowana jest w odległości 6 km od obszaru Natura 2000 “Dolina Biebrza” PLH 200008 – specjalny obszar siedlisk. Oddziaływanie przedsięwzięcia ograniczy się do istniejącego pasa drogowego. Planowane działania zabezpieczające spowodują, że wykonywane prace nie wpłyną negatywnie na ten obszar.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach opinią nr NZ/OP-49/09 z dnia 3 września 2009r nie stwierdził obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w/w przedsięwzięcia, stwierdzając w uzasadnieniu między innymi “przedstawione rozwiązania minimalizujące oddziaływanie inwestycji na środowisko oraz z uwagi na niewielką skalę przedsięwzięcia oraz uwzględniając, iż nie jest to droga nowobudowana, lecz istniejąca i planuje się jedynie jej ulepszenie, można przypuszczać, iż realizacja inwestycji nie powinna negatywnie oddziaływać na środowisko, tym bardziej, że przewiduje się wykonanie robót budowlanych zgodnie z technologią powszechnie stosowaną przy tego typu pracach. Ponadto realizacja inwestycji nie wymaga zajęcia nowych terenów, gdyż zakładane przedsięwzięcie zmieści się w istniejącym pasie drogowym. Wykonanie nawierzchni z betonu asfaltowego powinno przyczynić się do poprawy warunków użytkowania drogi, poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, poprawy płynności poruszania się po jej powierzchni pojazdów, a tym samym ograniczenia emisji czynników szkodliwych do środowiska (pyły,spaliny,hałas,wibracja) wskutek poprawy równości jezdni.

Ponadto z przedłożonej dokumentacji wynika, iż w strefie oddziaływania przedsięwzięcia nie występują obszary podlegające ochronie na podstawie ustawy o ochronie przyrody.

Po przeanalizowaniu dokumentów oraz opinii właściwych organów mając na uwadze łączne uwarunkowania wynikające z art. 63 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późń. zm./ postanowiono nie przeprowadzać oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Organ wziął pod uwagę, że skala i zakres przedsięwzięcia nie będzie znacząco oddziaływać na środowisko. Nieznaczne oddziaływanie może występować jedynie w fazie realizacji inwestycji, tj. podczas pracy ciężkiego sprzętu i zwiększonego ruchu pojazdów dostarczających niezbędne do realizacji inwestycji materiały. Wskazane negatywne oddziaływanie na środowisko będzie krótkotrwałe, odwracalne a więc mało znaczące. Należy wskazać, że w tym czasie nie będzie realizowana inna inwestycja, która powodowałaby nakładanie się negatywnych oddziaływań na środowisko.

Planowane przedsięwzięcie w związku z niestwierdzeniem występowania zasobów naturalnych nie będzie powodowało ich naruszenia. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie wymaga zużycia dużej ilości wody, paliw, energii, surowców i materiałów a tym samym nie spowoduje naruszenia głównych elementów środowiska.

Przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie oddziaływać na obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary wybrzeży, obszary górskie lub leśne oraz strefy ochronne ujęć wody i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych jak również na krajobrazy mające znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne. W bliskim sąsiedztwie nie występują obszary przylegające do jezior, uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej, ani obszary na których standardy ochrony środowiska zostały przekroczone.

Planowane przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na obszar NATURA 2000 “Dolina Biebrza” PLH 200008 – specjalny obszar ochrony siedlisk, gdyż znajduje się w odległości 6 km. Brak też na tych działkach parków narodowych, krajobrazowych lub rezerwatów przyrody. Inwestycja nie koliduje z pomnikami przyrody oraz nie zmienia istniejącego sposobu wykorzystania terenu. Przedsięwzięcie wyklucza jakiekolwiek oddziaływanie transgraniczne z uwagi na dużą odległość od granicy Państwa ok. 50 km. Występuje także znikome ryzyko poważnych awarii, gdyż użyte technologie i sprzęt będą spełniać normy ochrony środowiska. Dla planowanego przedsięwzięcia nie wymagane jest również ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania. Zastosowanie przepisów branżowych, przepisów BHP spowoduje, że realizacja inwestycji nie będzie stanowiła zagrożenia negatywnym oddziaływaniem na środowisko.

W czasie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia nie wystąpią zagrożenia dla zdrowia ludzi, nie nastąpi także naruszenie obowiązujących standardów ochrony środowiska. Przebudowa drogi spowoduje zmniejszenie emisji hałasu komunikacyjnego, emisji zanieczyszczeń, poprawi się bezpieczeństwo pieszych i kierowców pojazdów.

W związku z powyższą analizą stwierdza się, że planowane przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Na postanowienie niniejsze nie służy zażalenie.


Otrzymują:

  1. Gmina Jaświły

19 – 124 Jaświły

  1. strony postępowania – art. 49 kpa

  2. sołtys wsi Jadeszki – celem podania do publicznej wiadomości

mieszkańcom wsi Jadeszki

4. a. a.


Do wiadomości:

  1. Starosta Moniecki

ul. Słowackiego 5a

19 – 100 Mońki

  1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

    ul. Tysiąclecia 5

    19 – 100 Mońki

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy w Jaświłach

Wytwarzający/odpowiadający: Jan Joka

Wprowadzający: Jan Joka

Data modyfikacji: 2009-09-04

Opublikował: Ryszard Prolan

Data publikacji: 2009-09-04