Decyzja dla przedsięwzięcia polegającego na Budowie Międzygminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK) w miejscowości Dolistowo Stare, gmina Jaświły, powiat moniecki, województwo podlaskie

Jaświły, dnia 19 grudnia 2017 roku

 

URZĄD GMINY JAŚWIŁY

       19-124 JAŚWIŁY

         woj. podlaskie

 

Rl.6220.6.2017

 

 

 

DECYZJA

 

 

                Na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r.- Kodeks postępowania administracyjnego ( j.t. Dz.U. z 2017 r., poz. 1257) w związku z art. 71 ust. 2, art. 72 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko ( j.t. Dz.U. z 2017r. poz. 1405),  a także na podstawie  § 2 i § 3  rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2016r., poz. 71) po rozpatrzeniu wniosku firmy Biom Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym 144, 19-124 Jaświły o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na: Budowie Międzygminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK) w miejscowości Dolistowo Stare, gmina Jaświły, powiat moniecki, województwo podlaskie

 

umarzam postępowanie jako bezprzedmiotowe w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla w/w przedsięwzięcia

 

UZASADNIENIE

 

                Wnioskiem z dnia 17 listopada 2017 roku firma  Biom Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym 144, 19-124 Jaświły wystąpiła o określenie środowiskowych uwarunkowań dla planowanej inwestycji polegającej na Budowie Międzygminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK) w miejscowości Dolistowo Stare, gmina Jaświły, powiat moniecki, województwo podlaskie. Zamierzenie inwestycyjne będzie współfinansowane ze środków unijnych (POIŚ).

Do wniosku zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( j.t. Dz.U. z 2017r. poz. 1405) została załączona karta informacyjna przedsięwzięcia, mapa ewidencyjna obejmująca przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obejmującej obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie, załącznik graficzny przedstawiający zasięg oddziaływania przedsięwzięcia, jak też wypisy z rejestru gruntów.

W/w zamierzenie inwestycyjne będzie realizowane na działce oznaczonej nr geod. 453/1, obręb Dolistowo Stare.  Zgodnie z uchwałą Nr XXIV/162/17 Rady Gminy Jaświły z dnia 27 lipca 2017 roku o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jaświły działka o nr geodezyjnym 453/1 we wsi Dolistowo Stare jest terenem z podstawowym przeznaczeniem pod zakład zagospodarowania i sortowania odpadów komunalnych, oznaczony na rysunku zmiany planu symbolem O (Zał. Nr 1/9).

                 Pismem z dnia 21 listopada 2017 roku zwrócono się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska  w Białymstoku oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mońkach o wyrażenie opinii czy dla przedmiotowej inwestycji istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

                Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach opinią nr NZ/OP-42/17 z dnia 30 listopada 2017 roku nie stwierdził obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.         Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku po przeanalizowaniu przesłanych  dokumentów, pismem znak: WOOŚ.4240.348.2017.PL z dnia 28 listopada 2017 wyraziła opinię, że w/w zamierzenie inwestycyjne nie stanowi przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów  z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (j.t. Dz.U. z  2016 r., poz. 71) i nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Według opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami, punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych działający na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2017r., poz. 1289 t.j.), w którym jest prowadzone selektywne zbieranie odpadów komunalnych, m.in. metali- nie kwalifikuje się do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt. 81 w/w rozporządzenia.

                W związku z powyższym, przyjmując i jednocześnie zgadzając się ze stanowiskiem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, z uwzględnieniem skali i lokalizacji inwestycji, Wójt Gminy Jaświły stwierdza, iż zgodnie z art. 71 ust. 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania, gdzie określono dla jakich przedsięwzięć decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana, planowana inwestycja nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

                Planowana inwestycja polega na budowie Międzygminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów (MPSZOK), na działce o numerze ewidencyjnym: 200803_2.0005.453/1, w obrębie ewidencyjnym Dolistowo Stare, powiat moniecki. Teren ten od wielu lat nie jest użytkowany rolniczo, a jego środkową cześć stanowią nieużytki, które są terenem zdegradowanym poprzez wydobywanie w przeszłości kopalin. Powierzchnia planowana do wykorzystania na potrzeby MPSZOK wyniesie około 5500 m². Nie planuje się wycinki drzew i krzewów. W planowanym do realizacji punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych będą przyjmowane i czasowo magazynowane odpady komunalne, odbierane od mieszkańców: m.in. : przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt AGD i RTV, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady  biodegradowalne, odpady remontowo-budowlane stanowiące odpady komunalne, popiół z palenisk domowych.

                Zakres prac będzie obejmował wykonanie zjazdu z drogi wojewódzkiej nr 670, zabezpieczonego bramą elektryczną przesuwną o szerokości 5m. Od zjazdu z drogi wojewódzkiej - do terenu MPSZOK prowadzić będzie droga dojazdowa wykonana z kostki brukowej – powierzchnia drogi 721 m². Długość drogi – 75,40 mb. Od strony wschodniej – teren drogi dojazdowej zostanie ograniczony ogrodzeniem wykonanym z paneli ogrodzeniowych o wysokości 1,80 m. Na końcu drogi dojazdowej zostanie zlokalizowana waga najazdowa o szerokości 3 m i długości 18 m, obok zaplanowano stróżówkę/wagownię. W pobliżu stróżówki zostanie wykonany parking dla samochodów osobowych (w tym 1 stanowisko dla pojazdu osoby niepełnosprawnej) o powierzchni łącznej 68 m².  Na przedłużeniu parkingu zostanie wykonany obiekt kubaturowy o wymiarach 29,42 x 10,00 m i wysokości 4,50 m. Powierzchnia po zewnętrznym zarysie ścian wyniesie 294,20 m². Kubatura obiektu – 1.323,90. Obiekt ten będzie pełnił następujące funkcje:

- garaż dla pojazdu hakowego nr 1,

- garaż dla pojazdu hakowego nr 2,

- garaż dla przyczepy nr 1,

- garaż dla przyczepy nr 2,

- garaż dla pojazdu do zbiórki odpadów (śmieciarki) z łopatowym systemem załadunku,

- pomieszczenie napraw przedmiotów użytkowych,

- pomieszczenie wystawiennicze przedmiotów użytkowych oraz przyjmowania przedmiotów w celu przekazania innym użytkownikom, wraz z zapleczem biurowym i toaletą.

Najbliższymi zabudowaniami mieszkalnymi jest budynek znajdujący się w kierunku północno-wschodnim w odległości 681 metrów (Dolistowo Stare nr 124 – budynek 1-piętrowy). W podobnej odległości (782 metry) w kierunku południowo-wschodnim od planowanej inwestycji znajduje się budynek mieszkalny we wsi Dolistowo-Kolonia nr 55 (budynek 1 – piętrowy). Najbliższym ciekiem wodnym jest Dopływ spod Kol. Dolistowo Stare. Jest on zlokalizowany w odległości 1,06 km w kierunku północno-wschodnim od terenu planowanej inwestycji. W odległości 1,86 km w kierunku północno-zachodnim od planowanego MPSZOK przepływa rzeka Biebrza. Dla obszaru dorzecza Wisły został opracowany „Plan gospodarowania wodami na obszarze dorzecza rzeki Wisły” zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2011 r. (M.P. z 2011 r., Nr 49, poz. 549).

                Planowana inwestycja będzie realizowana na obszarach otuliny Biebrzańskiego Parku Narodowego, na obszarach Natura 2000- Ostoja Biebrzańska (PLB200006) oraz Dolina Biebrzy (PLH200008).

Zgodnie z powyższym dokumentem „BIEBRZA OD HORODNIANKI DO EŁKU BEZ EŁKU” oznaczono europejskim kodem PLRW20002426279. Typologia JCW – nr 24 – „Małe i średnie rzeki na obszarach będących pod wpływem procesów torfotwórczych”. Ta JCWP:

- jest monitorowana,

- jest to naturalna JCWP,

- aktualny stan JCWP jest zły,

- jest zagrożona nieosiągnięciem celów środowiskowych.

Dla PLRW200023266619 założono następujące cele środowiskowe:

- dobry stan ekologiczny; możliwość migracji organizmów wodnych na odcinku cieku istotnego - Biebrza w obrębie JCWP, wraz z Jegrznią w obrębie tej JCWP,

- dobry stan chemiczny.

                W trakcie realizacji przedsięwzięcia wystąpią emisje, które będą niwelowane zastosowaniem konkretnych rozwiązań chroniących zarówno środowisko oraz życie i zdrowie ludzi. W czasie realizacji inwestycji mogą wystąpić typowe uciążliwości związane z placami budowy - małej wielkości:

-    zwiększony poziom hałasu (praca maszyn budowlanych, transport),

- niezorganizowane emisje zanieczyszczeń do powietrza związane z pracą silników maszyn budowlanych oraz transportu. Ścieki bytowe, powstające podczas realizacji inwestycji, będą gromadzone w przenośnych zbiornikach bezodpływowych i sukcesywnie wywożone do oczyszczalni ścieków. W związku z zastosowaniem szczelnych zbiorników bezodpływowych ścieki bytowe nie będą stanowić bezpośredniego zagrożenia dla środowiska gruntowo – wodnego. Oddziaływanie na krajobraz w fazie realizacji będzie w niewielkim stopniu negatywny. Po zrealizowaniu prac budowlanych wpływ na krajobraz będzie umiarkowany. Powstaną tereny zurbanizowane w formie terenu magazynowego, pojawią się nowe zbiorowiska roślinne w formie zieleni urządzonej.

                Zgodnie z  rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016r., poz. 71) planowane zamierzenie inwestycyjne nie jest zaliczone do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, ani do grupy przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, może być wymagane.

Wobec powyższego inwestycja polegająca na budowie Międzygminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK) w miejscowości Dolistowo Stare, gmina Jaświły, powiat moniecki, województwo podlaskie, będąca przedmiotem inwestycji, nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, ponieważ w myśl art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( j.t. Dz.U. z 2017r. poz. 1405) uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć mogących zawsze lub mogących potencjalnie oddziaływać na środowisko.             

                Analizując wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z kartą informacyjną  pod kątem uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem inwestycji do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdzono,  że nie jest ona zlokalizowana na obszarach wodno-błotnych czy innych obszarach o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszarach wybrzeży, obszarach górskich lub leśnych, obszarach objętych ochroną, w tym w strefach ochronnych ujęć wód i obszarach ochronnych  zbiorników wód śródlądowych, obszarach wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, obszarach, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone, obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, obszarach o znacznej gęstości zaludnienia ( nie wywoła konfliktów społecznych), obszarach przylegających do jezior i obszarach ochrony uzdrowiskowej. Dodatkowo stwierdzono, że z uwagi na rodzaj zadania oddziaływania będą miały zasięg lokalny ( bez ryzyka transgenicznych oddziaływań), małoznaczący. Ponadto z uwagi na zakres planowanej inwestycji nie wystąpi możliwość kumulowania się oddziaływań, a wykorzystanie zasobów naturalnych, ryzyko emisji, czy występowanie innych uciążliwości będzie nieduże. Przedmiotowe zamierzenie inwestycyjne nie stwarza ryzyka wystąpienia poważnej awarii, ponieważ nie zalicza się do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajowi ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz.U. 2016.138)

                W zaistniałej sytuacji realizacja przedmiotowego zadania inwestycyjnego nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w trybie  art. 63 i art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( j.t. Dz.U. z 2017r. poz. 1405).

                W związku z powyższym postępowanie w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i określenie ewentualnego zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko dla planowanego zadania jest bezprzedmiotowe. Mając to na uwadze, na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego ( j.t. Dz.U. z 2017 r., poz. 1257) postanawia się umorzyć postępowanie jako bezprzedmiotowe.

               

                W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

 

POUCZENIE:

Od decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, za pośrednictwem Wójta Gminy w Jaświłach, w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania.

W trakcie biegu terminu do wniesienia do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron  postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna, co oznacza, iż decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu i brak jest możliwości zaskarżenia decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie jest możliwe skuteczne cofnięcie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania.

Jeżeli niniejsza decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania,
a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie, na zgodny wniosek wszystkich stron zawarty w odwołaniu, organ odwoławczy przeprowadza postępowanie wyjaśniające w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia sprawy. Organ odwoławczy przeprowadza postępowanie wyjaśniające także wówczas, gdy jedna ze stron zawarła w odwołaniu wniosek o przeprowadzenie przez organ odwoławczy postępowania wyjaśniającego w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia sprawy, a pozostałe strony wyraziły na to zgodę w terminie czternastu dni od dnia doręczenia im zawiadomienia o wniesieniu odwołania, zawierającego wniosek o przeprowadzenie przez organ odwoławczy postępowania wyjaśniającego w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia sprawy.

 

Z up. WÓJTA

 

Wiesław Kotuk

Kierownik Referatu Rolnictwa

I Gospodarki Komunalnej

Otrzymują:

          

  1. BIOM Sp. z o.o.

Zabiele 37, 19-124 Jaświły

  1. Strony postępowania wg wykazu
  2. A/a

Do wiadomości:

 

  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku
  2. Dojlidy Fabryczne 23, 15-554 Białystok
  3. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach
  4. Tysiąclecia 5, 19-100 Mońki

 

Decyzja zostanie umieszczona na:

  1. Stronie internetowej Urzędu Gminy w Jaświłach
  2. Tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Jaświłach
  3. Tablicy ogłoszeń wsi Dolistowo Stare- miejsce planowanej inwestycji

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Jaświły

Wytwarzający/odpowiadający: Wiesław Kotuk

Data wytworzenia: 2017-12-19

Wprowadzający: Krzysztof Szczęsny

Data modyfikacji: 2017-12-19

Opublikował: Krzysztof Szczęsny

Data publikacji: 2017-12-19