Postanowienie o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko

Jaświły, dnia 28 marca 2018 roku

 

Rl.6220.7.2017

 

POSTANOWIENIE

                Na podstawie art. 63 ust. 2, art. 64 ust. 1 pkt. 1, 2 i 4 oraz art. 65 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (j.t. Dz. U. z 2017 r., poz. 1405) w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. z 2017r., poz. 1257) oraz § 3 ust. 1 pkt. 80 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (j.t. Dz.U. 2016, poz. 71) po rozpatrzeniu wniosku inwestora firmy Biom Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym 144, 19-124 Jaświły o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

postanawiam

uznać brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na: Modernizacji i rozbudowie istniejącej instalacji sortowania odpadów oraz dostawie sprzętu i wyposażenia dodatkowego na terenie Zakładu Recyklingu w Dolistowie Starym, Dolistowo Stare I 144, 19-124 Jaświły, na terenie obejmującym działkę oznaczoną nr 452 obręb wsi Dolistowo Stare, gmina Jaświły.

UZASADNIENIE

                W dniu 13 grudnia 2017 roku inwestor firma Biom Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym 144, 19-124 Jaświły złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na modernizacji i rozbudowie istniejącej instalacji sortowania odpadów oraz dostawie sprzętu i wyposażenia dodatkowego na terenie Zakładu Recyklingu w Dolistowie Starym, Dolistowo Stare I 144, 19-124 Jaświły, na terenie obejmującym działkę oznaczoną nr 452 obręb wsi Dolistowo Stare, gmina Jaświły.

Teren planowanej inwestycji w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonym uchwałą Nr XXX/199/02 Rady Gminy Jaświły z dnia 30 września 2002 roku przeznaczony jest pod tereny z podstawowym przeznaczeniem pod zakład zagospodarowania i  sortowania odpadów komunalnych oznaczony na rysunku planu symbolem 6 NU.

                 Zgodnie z  § 3 ust. 1 pkt 80 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (j.t. Dz.U. 2016, poz. 71) planowane przedsięwzięcie zaliczone jest do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, może być wymagane.

                Pismem z dnia 14 grudnia 2017 roku zwrócono się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska  w Białymstoku oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mońkach o wyrażenie opinii czy dla przedmiotowej inwestycji istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

                Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach pismem znak: NZ.4465.19.2017 z dnia 21 grudnia 2017 roku (data wpływu: 22.12.2017r.) stwierdził, iż przedmiotowej inwestycji nie można zaliczyć do przedsięwzięć zawsze znacząco ani też potencjalnie znacząco oddziaływujących na środowisko.

                Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku w dniu 22 grudnia 2017 roku wezwała Inwestora do uzupełnienia braków poprzez m.in.: wyjaśnienie rozbieżności dot. kwalifikacji przedsięwzięcia, w terminie do 5 stycznia 2018 roku. Inwestor uzupełnił wskazane braki i przedłożył je przy piśmie z dnia 5 stycznia 2018r. Po przeanalizowaniu przesłanych dokumentów Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, wyraziła opinię znak: WOOŚ.4240.375.2017.UM z dnia 15 stycznia 2018 roku, że dla w/w przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

                1 stycznia 2018 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2017r., poz. 1405- u.u.i.ś.), związana z wejściem w życie nowego Prawa wodnego (Ustawy  z dnia 20 lipca 2017 roku- Prawo wodne- Dz.U. z 2017r., poz. 1566). Zgodnie z przepisami przejściowymi do nowelizacji (art. 545 ust. 1 Prawa wodnego), do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydawanych na podstawie u.u.i.ś., stosuje się przepisy niniejszej ustawy (tj. nowego Prawa wodnego) oraz ustawy zmienianej w art. 509 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą- zasada bezpośredniego stosowania nowego brzmienia przepisów od 1 stycznia 2018 roku.

                W związku z powyższym, w procedurze doszedł nowy organ opiniujący/uzgadniający- organ właściwy do wydania oceny wodnoprawnej ( a więc- zgodnie z art. 397 ust. 3 pkt 1b Prawa wodnego- Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich).

W myśl art. 64 ust. 1 pkt 4 u.u.i.ś., tut. organ zobligowany był do zasięgnięcia opinii organu właściwego do wydania oceny wodnoprawnej. W związku z powyższym, w dniu 11 stycznia 2018 roku wystąpiono do Zarządu Zlewni w Białymstoku z prośbą o wyrażenie opinii, czy dla przedmiotowej inwestycji istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. W dniu 25 stycznia 2018 roku wpłynęło pismo z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Białymstoku, znak: BI.ZZO.2.052.2.2018.LL informujące o przekazaniu według właściwości pisma Urzędu Gminy Jaświły do Dyrektora Zarządu Zlewni w Augustowie. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wydało opinię, znak: BI.ZZŚ.1.436.19.2018.AK z dnia 23 marca 2018 roku, w której nie stwierdzono potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia w zakresie wpływu na stan wód oraz osiągnięcie celów środowiskowych określonych w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły.

                Obszar planowanego przedsięwzięcia polegającego na modernizacji i rozbudowie istniejącej instalacji sortowania odpadów oraz dostawie sprzętu i wyposażenia dodatkowego na terenie Zakładu Recyklingu, zlokalizowany jest na gruntach wsi Dolistowo Stare. Zakład położony jest obecnie w granicach działki geodezyjnej nr 452 w miejscowości Dolistowo Stare, gmina Jaświły. Najbliższymi zabudowaniami mieszkalnymi jest budynek znajdujący się w kierunku północno-wschodnim w odległości 681 metrów (Dolistowo Stare nr 124 - budynek I-piętrowy). Odległość zakładu od zabudowań wsi Dolistowo Stare wynosi ok. 1200 m.

Analizując wniosek pod kątem uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdzono, że zakres planowanej inwestycja obejmuje:

-    modernizację istniejącej instalacji sortowania odpadów;

-    rozbudowę wiaty czasowego magazynowania preRDF (balastu) o powierzchni 180 m2;

- rozbudowę wiaty technologicznej przyjmowania odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki o powierzchni 219,20 m2;

-    dostawę agregatu prądotwórczego o mocy nominalnej 250 kW;

-    dostawę ładowarki teleskopowej.

Inwestor na terenie przedsięwzięcia eksploatuje obecnie następujące segmenty technologiczne:

-    sortownię   odpadów   przeznaczoną   do   sortowania   odpadów   z   selektywnej   zbiórki o przepustowości 8 400 Mg/rok przy pracy dla 3 zmian;

-    punkt czasowego magazynowania odpadów niebezpiecznych;

-  instalację   do   demontażu   odpadów   wielkogabarytowych      o   zdolności   przerobowej 150 Mg/rok;

-    punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

Planowane przedsięwzięcie dotyczy modernizacji i rozbudowy istniejącej instalacji sortowania odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wydajność instalacji po modernizacji pozostanie na obecnym poziomie tj. 8 400 Mg/rok dla 3 zmian zgodnie z obowiązującym zezwoleniem na zbieranie i na przetwarzanie odpadów.

Modernizacja i rozbudowa instalacji sortowania — części mechanicznej instalacji w Dolistowie ma na celu zwiększenie odzysku frakcji materiałowych (surowcowych) wydzielanych ze strumienia zbieranych selektywnie odpadów komunalnych. Modernizacja instalacji będzie polegała na wkomponowaniu w istniejącą linię nowych urządzeń zwiększających efektywność sortowania. Wszystkie nowe urządzenia zostaną zainstalowane w istniejącej hali sortowni. W związku z realizacją przedsięwzięcia nie ulegnie zmianie funkcja technologiczna obiektu - sposób użytkowania sortowni. Nie zmieni się również sposób przyjmowania i rozładunku odpadów.

W chwili obecnej dostarczone do Zakładu surowce kierowane są do punktu rozładunku odpadów w hali do przetwarzania odpadów i tam czasowo zmagazynowane. Pracująca ładowarka zsypuje odpady na przenośnik kanałowy. Dalej odpady podawane są na przenośnik wznoszący i dalej na przenośnik sortowniczy zlokalizowany w ośmiostanowiskowej platformie sortowniczej. Wydzielone surowce wtórne na platformie sortowniczej (np. papier, makulatura, tworzywa sztuczne, puszki) kierowane są sukcesywnie do prasowania na prasie kanałowej belującej z automatem wiążącym. Po sprasowaniu, baloty są owijane drutem przy pomocy wiązarki. Tak przygotowane baloty są gotowe do magazynowania i transportu. Pozostałe surowce wtórne wydzielone na linii sortowniczej np. szkło bezbarwne i kolorowe kierowane są bezpośrednio do miejsc ich magazynowania. Przetwarzanie odpadów metali polega na ich ręcznym sortowaniu na odpady metali żelaznych i nieżelaznych. Przetwarzanie odpadu o kodzie 20 01 99 polega na jego doczyszczeniu. Natomiast przetwarzanie odpadów wielkogabarytowych polega na ich ręcznym demontażu i rozdziale powstałych odpadów na frakcje według rodzajów materiałów (np. stal, tworzywa sztuczne, szkło itp.). Powstałe w wyniku przetwarzania odpady przekazywane są następnie firmom zewnętrznym posiadającym odpowiednie zezwolenia na gospodarowanie odpadami do dalszego przetwarzania (odzysku lub unieszkodliwiania) lub do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Koszarówce.

W związku z planowanym zwiększeniem odzysku surowców wtórnych z frakcji surowców wtórnych selektywnie zbieranych przewidziano zmianę koncepcji przetwarzania odpadów na instalacji. Dotychczasowy układ technologiczny oparty głównie na sortowaniu manualnym zostanie zastąpiony linią automatycznej segregacji mechanicznej wraz z możliwością manualnego doczyszczenia wysortowanych surowców wtórnych. Nowy układ technologiczny przewiduje wykorzystanie istniejącej prasy belującej jako elementu nowego układu prasowania surowców końcowych.

Oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko, na etapie jego realizacji, będzie miało charakter krótkotrwały, lokalny i ustąpi po zakończeniu prac budowlanych. Uciążliwości te związane będą z emisją hałasu, powstającego w wyniku pracy sprzętu budowlanego i środków transportu. Na etapie budowy tzn. prowadzenia prac modernizacyjnych będą wykorzystywane typowe dla tego rodzaju przedsięwzięć materiały, takie jak profile stalowe, materiały do wykończenia wnętrz. Inne materiały stanowić będą paliwa dla sprzętu budowlanego niezbędnego do prac.

Jak wynika z przedłożonej karty informacyjnej przedsięwzięcia w związku z modernizacją sortowni nie przewiduje się zwiększenia poboru wody, ani zwiększenia ilości ścieków. Woda w obiekcie będzie jak dotychczas wykorzystywana do celów socjalnych oraz prac porządkowych. Woda na potrzeby działalności pobierana jest z wodociągu gminnego na podstawie stosownej umowy. Powstające ścieki będą kierowane do odwodnień liniowych i punktowych na terenie hali i dalej do wewnętrznej kanalizacji zakładowej, docelowo do bezodpływowego zbiornika. Zbiornik opróżniany będzie za pomocą wozów asenizacyjnych do oczyszczalni ścieków.

Na terenie obiektów sortowni źródłami emisji hałasu będą: hala - instalacja mechanicznego przetwarzania - sortowania odpadów, pojazdy dostarczające odpady, transportujące produkty przetwarzania odpadów w sortowni oraz transport w ramach obsługi sortowni. Urządzenia sortowni, będą pracowały w czasie 3 zmian w godz. 6.00- 14.00, od 14.00 do 22.00 i 22.00 - 6.00. Emisja hałasu instalacji nie ulegnie znaczącym zmianom. Jak wynika z karty informacyjnej przedsięwzięcia główne urządzenia linii emitujące hałas - prasa belująca sito - nie ulegną zmianie, a wprowadzone nowe urządzenia - sortery optyczne, sortery magnetyczne czy sorter balistyczny charakteryzują się niską emisją hałasu. Zastosowane zostaną płyty dźwiękochłonne w przypadku agregatu prądotwórczego, co wpłynie na zmniejszeni emisji hałasu. Z uwagi na pracę instalacji w hali oraz fakt, iż najbliższa zabudowa chroniona akustycznie znajduje się w odległości 681 m od terenu inwestycji emisja hałasu nie będzie przekraczała wartości dopuszczalnych zarówno dla pory dziennej jak i nocnej i ograniczy się do terenu do którego wnioskodawca posiada tytuł prawny. Zastosowanie najnowocześniejszych systemów sortowania automatycznego i półautomatycznego znacząco zmniejszy ilość odpadów jakie dotychczas musiały być kierowane do składowania lub do przekształcania termicznego. Praca instalacji sortowania będzie odbywała się w zamkniętej hali, co ograniczy  emisje hałasu oraz zanieczyszczeń do powietrza.

Z uwagi na lokalizację planowanego przedsięwzięcia (poza terenami narażonymi na ryzyko powodzi oraz osuwisk mas ziemnych) inwestycja nie jest szczególnie narażona na klęski żywiołowe i warunki ekstremalne.

Planowana inwestycja zostanie zlokalizowana na terenie istniejącej sortowni odpadów w Dolistowie Starym, więc nie wpłynie to w istotny sposób na zmianę walorów krajobrazowych tego terenu.

Jak jednoznacznie wynika z karty informacyjnej przedsięwzięcia, planowana inwestycja na etapie realizacji i eksploatacji nie będzie ponadnormatywnie oddziaływać na środowisko poza granicami terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny.

Ustosunkowując się do zapisów zawartych w art. 63 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2017r. poz. 1405 ze zm.) ustalono, co następuje:

-   planowane przedsięwzięcie znajduje się na terenie istniejącej sortowni odpadów w Dolistowie Starym, jednak nie przyczyni się do kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie;

- w trakcie realizacji przedsięwzięcia wykorzystana zostanie woda, energia elektryczna oraz paliwa: na etapie eksploatacji inwestycji wykorzystana zostanie energia elektryczna;

- przedmiotowe przedsięwzięcie przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii nie stwarza ryzyka wystąpienia poważnej awarii - przedsięwzięcie nie zalicza się do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz.U. z 2016r.,poz.138).

Analiza materiału dowodowego pod kątem dalszych wymagań zawartych w art. 63 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy wykazała, że realizacja wnioskowanego przedsięwzięcia nie stanowi zagrożenia dla środowiska, w tym również przy: istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Wnioskowane przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na obszarach wodno-błotnych, na obszarach przylegających do jezior i obszarach wybrzeży, na górskich czy innych obszarach objętych ochroną, w tym w strefie ochronnej ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych.

Przedsięwzięcie położone jest w granicach Jednolitej Części Wód Powierzchniowych Biebrza od Horodnianki do Ełku bez Ełku (RW20002426279), która charakteryzowana jest jako naturalna część wód o złym stanie wód i zagrożeniu nieosiągnięcia celów środowiskowych. Biorąc pod uwagę charakterystykę przedsięwzięcia ocenia się, iż planowane przedsięwzięcie nie wpłynie na stan i jakość wód powierzchniowych. Nie przewiduje się wpływu przedsięwzięcia na możliwość nieosiągnięcia celów środowiskowych wyznaczonych dla Jednolitej Części Wód Powierzchniowych Biebrza od Horodnianki do Ełku bez Ełku.

                Teren inwestycji położony jest w obrębie Jednolitej Części Wód Podziemnych (JCWPd) nr 32 o kodzie PLGW200032 zlokalizowanym na obszarze dorzecza Wisły. Stan ilościowy i jakościowy wód podziemnych jest dobry (niezagrożony).

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły (Dz. U. z 2016 r. poz. 1911) zatwierdzonym na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 18 października 2016 r. przez Prezesa Rady Ministrów, JCWPd nr 32 na której obszarze jest zlokalizowane przedsięwzięcie nie jest zagrożone nieosiągnięciem celów środowiskowych. Stan ilościowy oraz stan chemiczny oceniono jako dobry.

Biorąc pod uwagę charakterystykę przedsięwzięcia, brak powstawania ścieków technologicznych, ocenia się, iż planowane przedsięwzięcie nie wpłynie na stan i jakość JCWPd nr 32.

Zakład Recyklingu Odpadów w Dolistowie Starym położony jest na obszarach chronionych tj. na obszarze specjalnej ochrony ptaków -natura 2000 - Ostoja Biebrzańska, na specjalnym obszarze ochrony siedlisk - natura 2000 - Dolina Biebrzy i w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Granice obszarów ochronnych przebiegają w świetle drogi wojewódzkiej 670, przy której położony jest zakład. Planowane przedsięwzięcie z uwagi na swój zakres techniczny i technologiczny ma znikomy zasięg oddziaływania ograniczony do terenu zakładu, a praktycznie do hali sortowni, w której prowadzona będzie modernizacja. Jednoznacznie można więc stwierdzić, iż dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii oraz przestrzeganiu norm ochrony środowiska,  modernizacja sortowni nie będzie oddziaływać na obszary chronione.

Biorąc pod uwagę usytuowanie, rodzaj i skalę przedsięwzięcia, w ocenie organu jego realizacja i eksploatacja nie będzie stanowiła znacznej uciążliwości. Jak jednoznacznie wynika z karty informacyjnej przedsięwzięcia ewentualne uciążliwości będą się zamykać w granicach terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny. Planowane zamierzenie inwestycyjne będzie miało zasięg lokalny (brak transgranicznego oddziaływania).

Po przeanalizowaniu materiału dowodowego w przedmiotowej sprawie oraz biorąc pod uwagę uwarunkowania związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdzono, iż odstąpienie od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia jest uzasadnione.

                Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.

Postanowienie, na które nie służy zażalenie, zgodnie z art. 142 Kpa, strona może zaskarżyć w odwołaniu od decyzji.

Stronie służy prawo wniesienia ponaglenia do organu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, za pośrednictwem Wójta Gminy w Jaświłach w sytuacji, kiedy nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego ani w terminie wskazanych w trybie art. 36 § 1 (bezczynności) lub w sytuacji kiedy postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość).

Otrzymują:

  1. Strony postępowania wg wykazu
  2. A/a

 

Postanowienie zostanie umieszczone na:

  1. Stronie internetowej Urzędu Gminy w Jaświłach
  2. Tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Jaświłach
  3. Tablicy ogłoszeń wsi Dolistowo Stare- miejsce planowanej inwestycji

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Jaświły

Wytwarzający/odpowiadający: Edyta Laskowska

Data wytworzenia: 2018-03-28

Wprowadzający: Krzysztof Szczęsny

Data modyfikacji: 2018-03-28

Opublikował: Krzysztof Szczęsny

Data publikacji: 2018-03-28