Protokół Nr XII/16 z 15 marca 2016 r.

Protokół Nr XII/16

z sesji Rady Gminy Jaświły, która odbyła się 15 marca 2016 r., o godz. 10:00, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Jaświły, pod przewodnictwem Pana Roberta WOJTKIELEWICZA Przewodniczącego Rady Gminy.

 

Na ustawowy skład Rady Gminy (15 radnych), w sesji udział wzięło 15 radnych.

 

Obecni radni:

  1. Bogdan Antoni ANDRELCZYK

  2. Andrzej BIERĆ

  3. Jarosław BOJARZYŃSKI

  4. Andrzej Adam DEKARZ

  5. Kazimierz DĘBOWSKI

  6. Ryszard DĘBOWSKI

  7. Piotr GUDEL

  8. Adam Jan JANKOWSKI

  9. Piotr KLTLAS

  10. Leszek KLIMOWICZ

  11. Jan KUCHARSKI

  12. Jacek Bogdan KRUKOWSKI

  13. Anna Marzena ŁATACZ-BRUZGO

  14. Tadeusz PROLAN

  15. Robert WOJTKIELEWICZ

 

Ponadto w sesji udział wzięli:

1. Jan Joka - Wójt Gminy

2. Marek Jarosz - Zastępca Wójta, Sekretarz Gminy

3. Krystyna Stanisława Chmielewska - Skarbnik Gminy

4. Agnieszka Okulczyk - inspektor ds. księgowości budżetowej Urzędu Gminy Jaświły

 

oraz sołtysi i goście wymienieni w liście obecności stanowiącej załącznik do niniejszego protokołu.

 

Pan Robert Wojtkielewicz Przewodniczący Rady otworzył obrady XII sesji Rady Gminy Jaświły. Powitał obecnych. Stwierdził, że w sesji uczestniczy 15 radnych, co zapewnia niezbędne kworum do prawomocnego podejmowania uchwał.

 

Przewodniczący obrad przedstawił wniosek Wójta Gminy o zmianę porządku obrad poprzez wycofanie punktu 7 tj.

- „Zmiana uchwały o utworzeniu na terenie gminy Jaświły Punktu Przedszkolnego składającego się z Klubów Przedszkolaka w Dolistowie Starym, Jaświłach i Mikicinie”,

oraz rozszerzenie porządku obrad o punkty w brzmieniu

- „Powzięcie uchwały o przedłużeniu terminu załatwienia skargi Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków”

- „Przedstawienie sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaświłach”

 

 

Przewodniczący przedstawił proponowany porządek obrad po zmianach:

 

  1. Otwarcie obrad.

  2. Przyjęcie protokołu.

  3. Powzięcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2016 rok.

  4. Powzięcie uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2021.

  5. Powzięcie uchwały o niewyrażeniu zgody na wyodrębnienie środków stanowiących fundusz sołecki w budżecie Gminy Jaświły na 2017 rok.

  6. Powzięcie uchwały o przyjęciu Programu Rozwoju pod nazwą „Strategia Rozwoju Gminy Jaświły 2016-2020”.

  7. Powzięcie uchwały o przedłużeniu czasu obowiązywania dotychczasowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

  8. Powzięcie uchwały o przedłużeniu terminu załatwienia skargi Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

  9. Przedstawienie zmian w Statucie Związku Komunalnego Biebrza.

  10. Przedstawienie planów pracy Komisji Rady Gminy na 2016 rok oraz sprawozdań z działalności za rok 2015.

  11. Przedstawienie sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaświłach.

  12. Informacja Wójta Gminy z działalności międzysesyjnej i przebiegu realizacji uchwał.

  13. Interpelacje i zapytania.

  14. Wolne wnioski.

 

Uwag i zastrzeżeń do porządku obrad nie wniesiono.

 

W zarządzonym głosowaniu jawnym (przy udziale 15 radnych) proponowany porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad. 2

 

Pan Robert Wojtkielewicz Przewodniczący Rady - poinformował, że w okresie międzysesyjnym nie zgłoszono uwag do protokołu z XI sesji Rady Gminy Jaświły, w związku z czym uznaje ten protokół za przyjęty bez zastrzeżeń.

 

Ad. 3

 

Pani Agnieszka Okulczyk Inspektor ds. księgowości budżetowej– przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2016 rok.

Wójt Gminy Jan Joka wyjaśnił, że zamierzamy kupić część działki po mleczarni w Dolistowie. Znajduje się tam baza wodociągowa. Chcemy to prawnie uregulować. Odbył się już podział tej działki. Po wykupie podpiszemy umowę dzierżawy z Wodociągami Podlaskimi sp. z o.o. minimum na 10 lat. Za pierwsze trzy lata odpłatność otrzymamy z góry.

Odnośnie zakupu autobusu. Mieliśmy zarezerwowane fundusze na remont szkolnego autokaru „Autosan” - 50 tys. złotych. Otrzymaliśmy ofertę kupna autobusu od firmy przewozowej z sąsiedniej gminy. Jest to autokar marki Renault, młodszy od naszego i w lepszym stanie technicznym. Silnik i skrzynia biegów są wymienione a rdzy nie widać. Zakup ten wyniósłby ok 30 tys. złotych brutto. Jest to o wiele bardziej korzystna transakcja niż remont.

Na ostatniej sesji wspominałem o prośbie Komendanta Policji Powiatowej dotyczacej dofinansowania zakupu samochodu dla policji. W tamtym momencie wstrzymaliśmy się z decyzją. Po spotkaniu z wójtami innych gmin, Komendantem Policji oraz z przedstawicielami Izby Wytrzeźwień w Białymstoku, ustalone zostało, że gminy dokładają się do zakupu samochodu policyjnego po 5 tys. złotych w związku z tym i my chcemy taką sumę przeznaczyć na zakup w/w samochodu. Z uwagi na brak środków finansowych wstrzymujemy się z pokrywaniem kosztów utrzymania osób przewiezionych z terenu gminy Jaświły do Izby Wytrzeźwień.

Jeśli chodzi o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań planu zagospodarowania przestrzennego, to przeznaczamy na ten cel 80 tys. złotych. Tyle zostaje zarezerwowane w budżecie 2016 roku ale przewidujemy, że pełna płatność nastąpi w 2017 roku. Jest to konsekwencją czasu trwania prac nad zmianą planu.

 

Uwag i zastrzeżeń do projektu uchwały nie wniesiono.

 

W zarządzonym głosowaniu jawnym (przy udziale 15 radnych) uchwała Nr XII/76/16 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2016 została przyjęta jednogłośnie.

 

(uchwała Nr XII/76/16 Rady Gminy Jaświły stanowi załącznik do niniejszego protokołu)

 

 

 

Ad. 4.

 

Pani Agnieszka Okulczyk Inspektor ds. księgowości budżetowej przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2021.

 

Uwag i zastrzeżeń do projektu uchwały nie wniesiono.

 

W zarządzonym głosowaniu jawnym (przy udziale 15 radnych) uchwała Nr XII/77/16 w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2021 została przyjęta jednogłośnie.

 

(uchwała Nr XII/77/16 Rady Gminy Jaświły stanowi załącznik do niniejszego protokołu)

 

 

Ad. 5.

 

Pan Jan Joka Wójt Gminy – do uchwały o zrezygnowaniu z funduszu sołeckiego podchodzę z ciężkim sercem. Byłem zadowolony z faktu, że jako jedna z pierwszych gmin w województwie utworzyliśmy i posiadamy fundusz sołecki.

Musimy jednak z tego zrezygnować, ponieważ jednym z najważniejszych czynników jest wskaźnik spłaty zadłużenia liczony jako stosunek kwot przeznaczonych na spłaty pożyczek i kredytów razem z odsetkami - do ogólnej kwoty dochodów.

Wskaźnik ten nie może być wyższy od dopuszczalnego wskaźnika spłat, na który wpływ na relacja dochodów i wydatków bieżących w danym roku.

Gdyby wskaźnik ten nie został zachowany to Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku nie wydałaby pozytywnej opinii o budżecie oraz o WPF. W związku z czym nie będziemy mogli uchwalić budżetu na 2017 r. Otrzymamy nakaz realizacji programu naprawczego, co wiąże się ze szczególnym nadzorem RIO nad naszym budżetem i brakiem możliwości ubiegania się o dotacje na inwestycje.

To nie jest decyzja o całkowitym zrezygnowaniu z funduszu. Uchwałę podejmujemy na jeden rok tj. na 2017. Taki jest obowiązek. Dzięki temu chcemy uzyskać odpowiednią wysokość wskaźników. W miarę możliwości z pewnością do tego powrócimy.

Bardzo proszę się nad tym zastanowić.

 

Pan Andrzej Dekarz Radny Rady Gminy – chciałem dodać, że fundusz sołecki to dobra lokata. Gmina otrzymuje 18% zwrotu wykorzystanych środków z funduszu. Gdy z tego zrezygnujemy to stracimy ok. 50 tys. przychodu do budżetu gminy. Czy nie lepiej było by zabezpieczyć budżet i wziąć kredyt w banku umieszczając go na lokacie, by leżał do użycia gdy będzie potrzebny?

 

Pan Jan Joka Wójt Gminy – jeśli doszły by do skutku wszystkie planowane inwestycje to wskaźniki byłyby bardzo wysokie i nie musielibyśmy rezygnować z funduszu i podejmować tej trudnej decyzji.

Co do kredytu to, jako gmina zaciągając kredyt, musimy go spłacać w przeciągu roku. Inaczej nie uzyskamy zgody RIO.

 

Pan Andrzej Dekarz Radny Rady Gminy – chciałbym aby również sołtysi wypowiedzieli się na ten temat. Prosiłbym żeby po kolei wypowiedzieli się, czy SA za likwidacją funduszu, czy nie. Oni będą najbardziej zorientowani w potrzebach wsi i wykorzystaniu tych pieniędzy.

 

Pan Robert Wojtkielewicz Przewodniczący Rady nikomu nie mam zamiaru odbierać głosu. Chcę zaznaczyć, że dyskusja nie zostanie zakończona dopóki wszyscy chętni się na ten temat nie wypowiedzą.

Ja sam jestem sołtysem wsi Mikicin. Bardzo dobrze jest mi znany temat funduszu sołeckiego. Na zebrania wsi, na których ustalamy przeznaczenie tych pieniędzy przychodzi po 18 osób. Jak na realia mojej wsi jest to duże zainteresowanie i dyskusja bywa często burzliwa.

Gdy wprowadzano pierwszy raz fundusz sołecki, zorganizowano zjazd sołtysów i wójtów z naszego województwa. Byłem na nim obecny. Nasza gmina jako pierwsza podjęła wtedy decyzję, że jest to korzystne działanie i uchwaliła fundusz. Teraz skoro przy wyliczeniach wychodzi, że dla dobra budżetu gminy należałoby na rok zawiesić fundusz sołecki to tak trzeba i ja jestem za tym. Jeden rok nic nie zmieni, a prace wykonywane z tych środków na pewno będą dalej realizowane, tylko po prostu z innej puli pieniędzy.

 

Pan Leszek Klimowicz Radny Rady Gminy – ja chcę powiedzieć, że jestem temu przeciwny, i z opinii, które usłyszałem u siebie na wsi (w Bobrówce) jako radny, mogę powiedzieć, że mieszkańcy nie chcą by likwidować fundusz sołecki.

 

Pan Jan Joka Wójt Gminy – jesteśmy tutaj by rozważyć wszystkie za i przeciw tej decyzji. Jeśli uznacie, że należy odrzucić tą uchwałę to tak się stanie. Ja tylko pytam co będzie jeśli uchwała nie przejdzie, a wymagane wskaźniki na rok 2017 nie wyjdą z powodu braku inwestycji? Pieczę nad naszym budżetem przejmie RIO i nic już sami bez ich zgody w budżecie nie zrobimy. Proszę się nad tym zastanowić.

 

Pani Anna Łatacz-Bruzgo Radna Rady Gminy – myślę, że kto nie ryzykuje ten szampana nie pije, jak to się potocznie mówi. Bardzo szkoda by przepadło te 50 tys. Mamy planowane inwestycje i musimy trzymać kciuki, że będą zrealizowane i będą planowane następne.

 

Pan Jan Joka Wójt Gminy – jutro będziemy składać wnioski. Zobaczymy czy uda się dostać dofinansowanie ale niczego nie jestem w stanie zapewnić. Nie do nas należy ta decyzja.

 

Pani Anna Łatacz-Bruzgo Radna Rady Gminy – moje zdanie jest takie, iż jestem przeciwna wycofaniu funduszu sołeckiego. Mieszkańcy każdej wsi najlepiej znają swoje potrzeby i dobre jest to, by posiadali świadomość ze wieś dysponuje środkami, które może wykorzystać na własne cele.

 

Pan Krzysztof Wojtach sołtys wsi Szpakowo – chcę powiedzieć, że np. Szpakowo nie ma szczególnie dużo inwestycji. Nam te pieniądze są głównie potrzebne na naprawy naszych dróg, których mamy ok. 6km. Tych mniejszych, użytkowanych głównie przez rolników wsi. Wydaje mi się, że po wycofaniu funduszu sołeckiego, gmina nie będzie robiła takich dróg, a tylko drogi główne, dojazdowe. Chcę również dodać, że nie można tu zrzucać całej odpowiedzialności i decyzji w tej sprawie na sołtysów.

Myślę, że każda wieś chciała by posiadać środki do swojej dyspozycji.

Chciałbym jeszcze zapytać, czy jest jakaś ulga dla młodych chcących założyć działalność gospodarczą?

 

Pan Jan Joka Wójt Gminy – z tego co wiem to jest dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy dla młodych. Trzeba by było się tam zorientować.

 

Pan Krzysztof Wojtach sołtys wsi Szpakowo – nawiązuję do tego, że dużo młodzieży uczy się i zdobywa zawody. Chcieliby zakładać własny biznes a nasz rynek jest jaki jest. Chodzi mi szczególnie o to, że przykładowo nie płacąc podatku na początku prowadzenia działalności mieli by możliwość wykorzystania tych pieniędzy w lepszy sposób. Trzeba pamiętać, że działalności pozarolnicze wspierają naszą gospodarkę.

 

Pan Edward Skiścim sołtys wsi Mociesze – mam pytanie dotyczące funduszy sołeckich. Kto w 2017 roku będzie decydować o tym, które drogi będą naprawiane i kto otrzyma na to pieniądze. Aktualnie sołectwa środki te przekazują na drogi potrzebne mieszkańcom danych wsi.

 

Pan Jan Joka Wójt Gminy – będziemy przyjmować wszystkie sugestie. Ostateczna decyzja należy do Wójta. Nie mamy zbyt dużo pieniędzy i nie mogę zagwarantować tego, że wszyscy będą zadowoleni oraz, że poprawimy stan wszystkich dróg.

Może rzeczywiście jeśli wywołuje to aż tyle kontrowersji to zostawmy ten fundusz bez zmian. A co do budżetu to spróbujemy go poskładać, może to się uda.

 

Pan Zbigniew Dębowski Radny Rady Powiatu – słuchając wszystkich wypowiedzi zabrzmiało to tak, jakby gmina miała bardzo poważne problemy finansowe. Pozwoliłem sobie obejrzeć projekt uchwały dotyczącej zmian budżetowych oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej i zobaczyłem, że wszystko jest prawidłowo. Nie dzieje się nic strasznego.

Może uda się wszystko poprawnie zamknąć i zrezygnować z pomysłu likwidacji funduszy sołeckich.

 

Pan Adam Jankowski Radny Rady Gminy – trzeba zaznaczyć, że my mówimy o zawieszeniu funduszu tylko na rok 2017, a nie o jego całkowitej likwidacji. Jeśli funkcjonowanie sołectw naprawdę na tym ucierpi to za rok podejmiemy uchwałę o przywróceniu funduszy. Zawsze można do tego wrócić, ponieważ jest to uchwała coroczna.

 

Pan Andrzej Dekarz Radny Rady Gminy – musimy pamiętać o tym, że nas wybierają mieszkańcy i musimy podjąć decyzję zgodnie z ich wolą. Nie możemy stawać przeciwko nim.

 

Pan Jan Joka Wójt Gminy – naprawdę widzę, że decyzja ta wywołuje wiele wątpliwości. Jeśli miało by to wszystkich poróżnić, jeśli uważacie, że jest to działanie niepotrzebne to dobrze, zrezygnujmy i zostawmy to tak jak jest w chwili obecnej.

 

Pan Robert Wojtkielewicz Przewodniczący Rady musimy wybrać mniejsze zło. Decyzja ta dotyczy wszystkich wsi ale później też będzie trzeba się wytłumaczyć z budżetu i ze wskaźników jeśli one nie wyjdą pozytywnie. Był przecież czas, że funduszy sołeckich nie było i wszystkie drogi były przejezdne i poprawiane. Myślę, że i ten rok byśmy wytrzymali.

 

Pan Marek Jarosz Zastępca Wójta przedstawił projekt uchwały o niewyrażeniu zgody na wyodrębnienie środków stanowiących fundusz sołecki w budżecie Gminy Jaświły na 2017 rok.

 

Uwag i zastrzeżeń do projektu uchwały nie wniesiono.

 

W zarządzonym głosowaniu jawnym (przy udziale 15 radnych) uchwała Nr XII/78/16 o niewyrażeniu zgody na wyodrębnienie środków stanowiących fundusz sołecki w budżecie Gminy Jaświły na 2017 rok została przyjęta następującym stosunkiem głosów:

- „za” – 6

- „przeciw” – 4

- „wstrzymało się” od głosu - 5

 

(uchwała Nr XII/78/16 Rady Gminy Jaświły stanowi załącznik do niniejszego protokołu)

 

 

Ad. 6.

 

Pan Marek Jarosz Zastępca Wójta przedstawił projekt uchwały o przyjęciu Programu Rozwoju pod nazwą „Strategia Rozwoju Gminy Jaświły 2016-2020” Wyjaśnił, że została ona utworzona przy udziale firmy zewnętrznej. Projekt tego programu poddany został konsultacjom społecznym. Udostępniony był na gminnej stronie internetowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Konsultacje zakończyły się 3 marca spotkaniem konsultacyjnym, które odbyło się o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy. Na spotkaniu tym obecna była wice przewodnicząca Rady Gminy Anna Marzena Łatacz-Bruzgo. Po zakończonych konsultacjach Program w dniach 7-8 marca przedstawiony został radnym Rady Gminy na posiedzeniach Komisji Rewizyjnej i Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej. W całości zawiera on 180 stron więc każdy z radnych i sołtysów otrzymał tylko najważniejszy rozdział - VII dotyczący planowanych inwestycji na lata 2016-2020. Całość dostępna jest na stronie internetowej gminy do wglądu dla wszystkich.

 

Uwag i zastrzeżeń do projektu uchwały nie wniesiono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym (przy udziale 15 radnych) uchwała Nr XII/79/16 o przyjęciu Programu Rozwoju pod nazwą „Strategia Rozwoju Gminy Jaświły 2016-2020” została przyjęta następującym stosunkiem głosów:

- „za” – 14

- „przeciw” – 0

- „wstrzymało się” od głosu - 1

 

(uchwała Nr XII/79/16 Rady Gminy Jaświły stanowi załącznik do niniejszego protokołu)

 

 

Ad. 7.

 

Pan Jan Joka Wójt Gminy – jak każdego roku mamy obowiązek przedstawienia stawek opłat za wodę i odprowadzanie ścieków. Prezes Wodociągów Podlaskich sp. z o.o. przedstawił wniosek o przedłużenie czasu obowiązywania dotychczasowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków do dnia 31 marca 2017 roku. Dołączył również kalkulacje wyniku finansowego.

Zaznaczył, że ubiegły rok był suchy i pobór wody był wyższy niż zwykle ale działo się to okresowo i nie należy traktować tej wysokości jako stałą. W ubiegłym roku ustalone stawki wynosiły odpowiednio za wodę 2,37 zł oraz za odbiór ścieków 5,07 zł.

 

Pan Marek Jarosz Zastępca Wójta przedstawił projekt uchwały o przedłużeniu czasu obowiązywania dotychczasowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

 

Uwag i zastrzeżeń do projektu uchwały nie wniesiono.

 

W zarządzonym głosowaniu jawnym (przy udziale 15 radnych) uchwała Nr XII/80/16 o przedłużeniu czasu obowiązywania dotychczasowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków została przyjęta jednogłośnie.

 

(uchwała Nr XII/80/16 Rady Gminy Jaświły oraz wniosek stanowią załączniki do niniejszego protokołu)

 

 

 

Ad. 8.

 

Pan Jan Joka Wójt Gminy – otrzymaliśmy skargę dot. działalności Wójta Gminy. Wpłynęła zaraz po posiedzeniach Komisji Rady Gminy. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego musi ona zostać rozpatrzona niezwłocznie, nie dalej niż w ciągu 30 dni. Nie wiemy czy uda się tak szybko ponownie zwołać posiedzenie Komisji Rewizyjnej oraz sesję Rady Gminy. Dlatego też proponuję podjąć uchwałę o przedłużeniu terminu rozpatrzenia skargi i powiadomić o tym wnoszącego skargę.

Skarga wpłynęła od Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i dotyczy planów ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych gminy. Plan ten opracowuje Pan Wiesław Bujno Zastępca Kierownika USC. Myślę, że może zdążymy opracować ten plan do najbliższej sesji Rady Gminy.

 

Pan Marek Jarosz Zastępca Wójta przedstawił projekt uchwały o przedłużeniu terminu rozpatrzenia skargi Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Uwag i zastrzeżeń do projektu uchwały nie wniesiono.

 

W zarządzonym głosowaniu jawnym (przy udziale 15 radnych) uchwała Nr XII/81/16 o przedłużeniu terminu załatwienia skargi Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została przyjęta jednogłośnie.

 

(uchwała Nr XII/81/16 Rady Gminy Jaświły oraz skarga stanowią załączniki do niniejszego protokołu)

 

Ad. 9.

 

Pan Marek Jarosz Zastępca Wójta wyjaśniając, że w związku ze zmianą przepisów związki komunalne chcące zmienić swój statut muszą poinformować gminy do nich należące o ww. fakcie. Gmina po zapoznaniu się ze zmianami może, ale nie musi w ciągu 30 dni podjąć uchwałę i wnieść swoje zmiany. Związek Komunalny BIEBRZA na zgromadzeniu Związku opracował zmiany statutu i przesłał je do gmin

Zastępca Wójta omówił wszystkie zmiany Statutu Związku Komunalnego Biebrza.

 

Uwag i zastrzeżeń nie wniesiono.

 

(uchwała Nr III/17/16 Zgromadzenia Związku Komunalnego Biebrza z dnia 29 stycznia 2016 roku w sprawie zmiany Statutu ZKB stanowi załącznik do niniejszego protokołu)

 

 

Ad. 10.

 

Przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Jarosław Bojarzyński – przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji za 2015 rok oraz Plan Pracy na 2016 rok.

 

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Gudel – przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji za 2015 rok oraz Plan Pracy na 2016 rok.

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Anna Marzena Łatacz-Bruzgo - przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji za 2015 rok oraz Plan Pracy na 2016 rok.

 

Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego – przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji za 2015 rok oraz Plan Pracy na 2016 rok.

 

Uwag i zastrzeżeń nie wniesiono.

 

(sprawozdania i Plany Pracy stanową załącznik do niniejszego protokołu)

 

 

Ad. 11.

 

Pani Ewa Pawełko Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - przedstawiła sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaświłach za rok 2014 oraz sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaświłach za rok 2015, a także omówiła realizację Programu Rządowego „Pomoc państwa w wychowaniu dzieci – 500+”.

 

Uwag i zastrzeżeń nie wniesiono.

 

(sprawozdania stanową załącznik do niniejszego protokołu)

 

 

Ad. 12.

 

Pan Jan Joka Wójt Gminy – przygotowujemy przetarg na podsypywanie dróg. Od dwóch tygodni staramy się wysłać równiarkę na drogi ale cały czas nie pozwalają na to warunki atmosferyczne. Gdy tylko pogoda pozwoli zaczniemy działać.

Od 3 marca zatrudniliśmy w ramach robót publicznych trzech pracowników. Będą oni pracowali głównie w szkołach przy pracach remontowych. Od 1 kwietnia będziemy zatrudniać kolejnych 4 pracowników, którzy zostaną oddelegowani do Spółki Wodnej i będą pracować w terenie z panem Michałem Sobeckim.

Jutro wieziemy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na remonty dróg. Jeden wniosek podzieliliśmy na 3 mniejsze by zwiększyć szanse otrzymania dotacji.

W związku z zadaniem dotyczącym usuwania wyrobów azbestowych ubiegaliśmy się o ok. 138 tys. zł. dofinansowania, a otrzymaliśmy 31 tys. zł. Niestety, za taką kwotę nie będziemy w stanie odebrać eternitu od wszystkich wnioskodawców więc będziemy rozpatrywali wnioski według kolejności złożenia. Widząc taki spadek kwoty dofinansowania przewidujemy, że ten program może zostać wycofany.

Przygotowujemy się do sprzedaży działki w Zabielu i dwóch działek w Starowoli. Rzeczoznawca musi to realnie wycenić, ponieważ na chwilę obecną podał wygórowane ceny.

Chcielibyśmy przejąć na własność gminy, działkę koło mostu w Brzozowej, na której stoi altana. Obecnie działka należy do Skarbu Państwa, a my chcemy w przyszłości umiejscowić tam przepompownie ścieków.

 

Pan Piotr Gudel Radny Rady Gminy – chciałbym jeszcze zapytać dlaczego punkt dotyczący przedszkoli został wycofany z porządku obrad?

 

Pan Marek Jarosz Zastępca Wójta zaistniała taka sytuacja, że jeśli do przedszkola w Jaświłach trafią dzieci w wieku 5 lat, to nie będziemy w stanie przyjąć 3 latków. Fizycznie jest tam za mało miejsca. Postanowiliśmy, że nie będziemy tworzyć nowego przedszkola tylko Dyrektor Punktu Przedszkolnego Pani Janina Cecylia Zajko zawrze porozumienie z Dyrektor Zespołu Szkół w Jaświłach Panią Beatą Komosa i przeniosą 5-ciolatki do budynku Zespołu Szkół w Jaświłach. Może w ten sposób unikniemy podejmowania uchwały o utworzeniu dodatkowego Klubu Przedszkolaka i związanymi z tym uzgodnieniami z odpowiednimi służbami tj. jak Straż Pożarna, Sanepid.

 

 

Pani Anna Łatacz-Bruzgo Radna Rady Gminy – chcę zaznaczyć, że doszły do mnie skargi mieszkańców, co do miejsca umieszczania studzienek kanalizacyjnych. Czy da się coś na to poradzić?

Chciałabym również wnioskować o utworzenie jawnych głosowań.

 

Pan Marek Jarosz Zastępca Wójta miejsce studzienek jest określane na mapach w planach projektowych i odpowiadają za to Wodociągi Podlaskie. Natomiast jeśli chodzi o głosowania jawne to należy przed podjęciem każdej uchwały złożyć pisemny wniosek o takie głosowanie poparty 8 podpisami radnych.

 

Pan Jan Joka Wójt Gminy – jakość wody badana jest co kwartał. Z wyników badań wychodzi, że mamy bardzo wysoką jakość wody pitnej. W razie zauważenia jakichkolwiek problemów proszę o natychmiastowe zgłoszenie tej sprawy.

 

Pan Jan Kucharski Radny Rady Gminy – chciałbym jeszcze poruszyć temat o naszych drogach. Rolnicy posiadają duże ciągniki, które robią szkody. Na pobocza są wyrzucane kamienie. Czy nie można w jakiś sposób interweniować czy skierować patrole policji na drogi by nareszcie ludzie przestali je niszczyć?

 

Pan Jan Joka Wójt Gminy – przekazując pieniądze dla policji na nowy samochód poproszę ich o zwiększenie patroli oraz zwrócenie uwagi na tą sprawę.

 

Pan Adam Guzel Radny Rady Powiatu – mam rozumieć, że jeśli ktoś nie może wjechać na pole czy ugrzęźnie to ma za to zostać ukarany?

 

Pan Jan Kucharski Radny Rady Gminy – nie, po prostu jak ktoś już zniszczy to niech po sobie to naprawi.

 

Ad. 13.

 

Interpelacji i zapytań nie zgłoszono.

 

Ad. 14.

 

Wniosków nie zgłoszono.

 

 

 

Pan Robert Wojtkielewicz Przewodniczący Rady zamknął obrady XII sesji Rady Gminy dziękując wszystkim za przybycie i udział w obradach.

 

 

 

 

 

Protokółowała:

 

Małgorzata Dziuba

 

Przewodniczący Rady Gminy

 

Robert Wojtkielewicz

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy w Jaświłach

Wytwarzający/odpowiadający: Małgorzata Dziuba

Wprowadzający: Małgorzata Dziuba

Data modyfikacji: 2016-08-31

Opublikował: Ryszard Prolan

Data publikacji: 2016-08-31