RAPORT O STANIE GMINY w roku 2021

                                                       Jaświły, dnia 2022-05-06

OBWIESZCZENIE

               Przedstawienie raportu o stanie gminy to obowiązek, wynikający z ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022r. poz. 559).

Wójt co roku przedstawia Radzie Gminy raport o stanie Gminy. Raport obejmuje podsumowanie działalności Wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał Rady Gminy.

W debacie nad raportem o stanie Gminy zabierają głos radni oraz mieszkańcy Gminy. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie zobowiązany jest złożyć pisemne zgłoszenie do Przewodniczącego Rady Gminy Jaświły, poparte podpisami co najmniej 20 osób. Formularz zgłoszenia do debaty dostępny jest poniżej.

Stosownie do art. 28aa ust. 8 ww. ustawy zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiony raport o stanie gminy. Rada Gminy rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Wójtowi. Raport rozpatrywany jest w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem o stanie gminy przeprowadza się debatę

Sesja Rady Gminy Jaświły, na której będzie przedstawiony „Raport o stanie Gminy za 2021r.” odbędzie się 14 czerwca 2022r. o godz. 1000 w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy Jaświły.

Głos w debacie  składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który została zwołana sesja, podczas której ma być przedstawiany „Raport o stanie Gminy” tj. do dnia 13 czerwca 2022r. do godz. 15.00 w siedzibie Urzędu Gminy Jaświły (pok. Nr 4).

Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15.

Kolejność głosów przez mieszkańców będzie ustalona według kolejności ich składania w Urzędzie Gminy. Rada Gminy ma prawo zwiększyć ilość głosów składanych przez mieszkańców.

Do pobrania:

  • Raport o stanie Gminy za 2021r.
  • Wzór zgłoszenia do zabrania głosu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RAPORT O STANIE GMINY

w roku 2021

                Na podstawie art. 28aa ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r. poz. 559), Wójt Gminy Jaświły przedstawia raport o stanie Gminy podsumowujący działalności Wójta w roku 2021.

              Gmina Jaświły w granicach administracyjnych zajmuje obszar 181km². Powierzchnia gminy Jaświły stanowi 12,69% powierzchni powiatu monieckiego i 0,87% województwa podlaskiego. Dominującymi gruntami w gminie są użytki rolne, które zajmują ogółem 15081 ha, co stanowi 86,0% powierzchni gminy (w woj. podlaskim użytki rolne stanowią 59,7%, a w powiecie monieckim 57,2%). Gmina jest uboga w lasy, których powierzchnia wynosi zaledwie 7,8 % powierzchni gminy (w województwie podlaskim lasy stanowią 29,3% powierzchni, zaś w powiecie monieckim 20,5 %).

Wschodnią granicę gminy Jaświły stanowi rzeka Brzozówka, jeden z największych dopływów Biebrzy. Przez południowo - wschodnią część gminy przepływa rzeka Nareśl, która toczy swe wody przez jezioro Zygmunta Augusta aż do Narwi. Północną część gminy zajmuje Dolina Biebrzy wraz z rozległymi obszarami bagiennymi. Obecnie na tych terenach istnieje od 1993 r. Biebrzański Park Narodowy.

Gmina Jaświły położona jest pomiędzy następującymi drogami:

Suwałki - Augustów - Białystok i drogą Białystok - Mońki - Grajewo - Ełk - Gołdap - do Obwodu Kaliningradzkiego należącego do Rosji.

Mężenin - Osowiec - Dolistowo Stare - Suchowola - Dąbrowa Białostocka - do Grodna znajdującego się na Białorusi i drogą Knyszyn - Korycin.

                 Gmina Jaświły składa się z 25 sołectw: Bagno, Bobrówka, Brzozowa, Brzozowa-Kolonia, Dolistowo Nowe, Dolistowo Stare, Dolistowo-Kolonia, Dzięciołowo, Gurbicze, Jadeszki, Jaświłki, Jaświły, Mikicin, Mikicin-Kolonia, Mociesze, Moniuszki, Piaski, Radzie, Romejki, Rutkowskie Duże, Rutkowskie Małe, Starowola, Szaciły, Szpakowo, Zabiele.

 

 

 

 

 

 

 

SYTUACJA DEMOGRAFICZNA GMINY

 

          Według danych Urzędu Gminy Jaświły na dzień 31 grudnia 2021 roku gminę zamieszkiwało 4819 osób, w przeciągu ostatnich 5 lat liczba ludności spadała o 396 osób. Największy spadek odnotowano w grupie wieku przedprodukcyjnego. Na przestrzeni analizowanego okresu lat, czyli w latach 2016 – 2021 w relacjach płci w gminie Jaświły, zauważyć można nieznaczną liczebną przewagę mężczyzn, stanowili oni 52% ogółu mieszkańców. W roku 2021 na 100 mężczyzn przypadało 92 kobiety. Gęstość zaludnienia zmieniła się i wynosiła w 2021 roku 26 osób na 1 km2, co stanowi znacznie niższą średnią od występującej w powiecie (37 osób na 1 km2) oraz w woj. podlaskim (59 osób na km2 ).

Wśród mieszkańców w 2021 roku - 784 osoby stanowiły dzieci i młodzież.

W wieku produkcyjnym gminę zamieszkiwało 3045 osób, co stanowiło 63% ogółu oraz 990 osób (20,5%) w wieku poprodukcyjnym. Średni wiek mieszkańców wynosi 43,1 lat i jest porównywalny do średniego wieku mieszkańców województwa podlaskiego oraz porównywalny do średniego wieku mieszkańców całej Polski. W odniesieniu do ogólnopolskiej tendencji, znacznego powiększania się grupy osób w wieku senioralnym, gmina Jaświły w latach 2016-2021 nie wykazuje podobnych tendencji– liczba osób starszych od pięciu lat spadła, ale procentowo w stosunku do liczby mieszkańców utrzymuje się na tym samym poziomie ( w roku 2021 stanowiła 14,2%) Grupa seniorów, z perspektywy systemu zabezpieczenia społecznego wymaga jednak dostosowania do jej potrzeb odpowiedniej sfery usług społecznych. Starsze grupy wiekowe są bardziej narażone na ryzyko niepełnosprawności – obecnie prawie 60% niepełnosprawnych jest wśród osób po 55 roku życia. Mimo znaczących – jak wykazują badania - zmian w trybie życia Polaków, nadal wysoki odsetek osób jest uzależnionych od nikotyny, znaczna liczba osób zmaga się z nadwagą, co ma również negatywny wpływ na poziom umieralności. Zgodnie z założeniami, przewidywane są w Polsce największe zmiany w natężeniu zgonów wśród mężczyzn w wieku 40-64 lat, wśród kobiet w wieku 50-59 oraz w najmłodszych rocznikach wieku. Prognozowane przeciętne dalsze trwanie życia mężczyzn wzrośnie do 77,1 w 2035r., zaś kobiet do 82,9 w 2035r. Na podstawie danych statystyki ruchu naturalnego ludności, prowadzonego przez Urząd Gminy w Jaświłach można zaobserwować, że na przestrzeni pięciu lat utrzymuje się ujemny przyrost naturalny (najwyższy w roku 2018r.- 42) oraz spadek liczby urodzeń.

Jednak w stosunku do spadku liczby ludności w latach 2014-2019 o 428 osoby, ujemny przyrost naturalny stanowiący 200 osób, jest jedynym z negatywnych czynników demograficznych. Przyczynami znacznego zmniejszania się liczby mieszkańców gminy poza ujemnym przyrostem naturalnym jest też emigracja młodych osób związana z nauką i poszukiwaniem pracy. Na przykład w roku 2021 zarejestrowano 69 zameldowań w ruchu wewnętrznym oraz 76 wymeldowań, w wyniku czego saldo migracji wewnętrznych wynosiło dla gminy Jaświły - 41. Mieszkańcy gminy Jaświły zawarli w 2021 roku jedynie 25 małżeństw, co odpowiada 4,9 małżeństwom na 1000 mieszkańców. Jest to nieznacznie więcej od wartości dla województwa podlaskiego oraz wartość porównywalna do wartości dla Polski. 28,9% mieszkańców gminy Jaświły jest stanu wolnego, 54,9% żyje w małżeństwie, 4,1% mieszkańców jest po rozwodzie, a 11,3% to wdowy/wdowcy. Koniecznym jest wiec podjęcie działań sprzyjających tworzeniu nowych miejsc pracy dla ludzi młodych, podniesieniu jakości oraz standardu życia, ukazywania i wzrostu korzyści zakładania rodzin na terenie gminy. Dynamika zmian liczby ludności nie jest korzystna, a zatem istotne jest podejmowanie działań mających na celu przyciągnięcie na ten teren nowych mieszkańców, utrzymania młodych, zahamowanie wyludniania wsi, wykorzystanie potencjału środowiska w kierunku zdrowego stylu życia, rozwój gospodarczy okołorolniczy i specjalizacja rolnictwa.

W Gminie działają następujące jednostki organizacyjne:

1) Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaświłach;

2) Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach;

3) Biblioteka Publiczna Gminny Jaświły;

4) Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3-Maja w Jaświłach;

5) Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Dolistowie Starym;

6) Centrum Usług Wspólnych Gminy Jaświły.

SPRAWY ADMINISTRACYJNE

 

Urząd Gminy Jaświły jako jednostka pomocnicza Wójta składa się z następujących referatów:

1) Organizacyjny;

2) Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej;

3) Finansów;

4) Urzędu Stanu Cywilnego.

W poprzednim roku zatrudnienie w urzędzie gminy wynosiło 30 osób.

2 decyzje wydane przez Wójta zostały zaskarżone do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które zwróciło je do ponownego rozpatrzenia.

 Mieszkanki i mieszkańcy nie złożyli w 2021 r. skarg na akty wydane przez organy gminy.

Wobec organów gminy w 2021 r. nie zapadły wyroki sądów administracyjnych na bezczynność organów lub na akty wydawane przez organy gminy.

W poprzednim roku gmina nie była stroną w cywilnych postępowań sądowych.

Rada Gminy Jaświły w 2021r. podjęła  58 uchwał. Wydział Prawny i Nadzoru Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wydał 1 rozstrzygnięcie nadzorcze w stosunku do 1 uchwały.

Wójt Gminy wydał 56 zarządzeń.

Przedsiębiorcy

Ogółem  zarejestrowanych w gminie przedsiębiorców  było 127, w tym w 2021r. zarejestrowano 20 nowych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

W 2021 r. wyrejestrowano 6  przedsiębiorców.

Ochrona środowiska

W 2021 roku na terenie gminy nie istniały legalnie działające wysypiska odpadów komunalnych.

Na dzień 1 stycznia 2021 r. na 1 mieszkańca/mieszkankę gminy przypadało 32,70 kg selektywnie zebranych odpadów komunalnych oraz 126,48 kg zmieszanych odpadów komunalnych, zaś pod koniec roku dane te przedstawiały się następująco:

- selektywnie zbierane 31,11kg;

- zmieszane 139,24kg.

               W 2021r. obowiązywały wprowadzone przez Radę Gminy miesięczne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:

  • w przypadku nieruchomości, na których zamieszkuje tylko jeden mieszkaniec, które są zbierane w sposób selektywny w wysokości 24 zł miesięcznie od 1 mieszkańca.
  • w przypadku nieruchomości, na których zamieszkuje więcej niż jeden mieszkaniec, które są zbierane w sposób selektywny w wysokości 64 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego.

Obowiązywało również zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, w wysokości 0,30 zł miesięcznie od jednego mieszkańca, bądź od jednego gospodarstwa domowego, jeżeli zagospodarują bioodpady w kompostownikach przydomowych.

 

W 2021 r. obowiązywały następujące dokumenty strategiczne:

  • Wieloletnia prognoza finansowa.
  • Gminny Program Wspierania Rodziny w Gminie Jaświły na lata 2021 – 2023 przyjęty uchwałą Nr XVII/109/20 Rady Gminy Jaświły z 18 grudnia 2020r.
  • Program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz innych uzależnień na 2021 rok przyjęty uchwałą Nr XVII/111/20 Rady Gminy Jaświły z 18 grudnia 2020r.
  • Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Jaświły w 2021 roku przyjęty uchwałą Nr XVII/110/20 Rady Gminy Jaświły z 18 grudnia 2020r. (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2020r. poz. 5461)
  • Roczny program współpracy Gminy Jaświły z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego przyjęty uchwałą Nr XVII/108/20 Rady Gminy Jaświły z 18 grudnia 2020roku (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2020r. poz. 5461).

ŁAD PRZESTRZENNY

                  Gmina Jaświły posiada:

  • studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy zatwierdzone uchwałą Rady Gminy Jaświły Nr XVII/113/20 z dnia 18 grudnia 2020r. Studium jest aktualne.
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy zatwierdzony uchwałą Rady Gminy Jaświły Nr XXX/199/02 z dnia  30 września 2002r. (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2002 r. Nr 69, poz. 1404; zm. z 2005 r. Nr 190, poz. 2169, z 2008 r. Nr 289, poz. 2899, z 2009 r. Nr 149, poz. 1638, z 2017 r. poz. 3088 oraz z 2021 r. poz. 1506).

 

 

 

 

Zasoby materialne gminy

                  Gmina Jaświły posiada uchwalony plan gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2019-2023 przyjęty uchwałą Rady Gminy Jaświły Nr  V/38/19 z dnia 27 marca 2019r.

W zasobie znajdują się trzy mieszkania zlokalizowane w budynku Świetlicy Wiejskiej w Mikicinie. Budynek jest po termomodernizacji. Mieszkańcy zajmują lokale na podstawie umów najmu. Mieszkania nie są zadłużone.

W najbliższym czasie nie planuje się sprzedaży oraz zamiany mieszkań. W okresie 5 lat planuje się remonty i modernizację lokali polegające na wymianie opraw elektrycznych na korytarzu, wymianę przewodów elektrycznych i kontaktów, wymianę rur  kanalizacyjnych oraz pieca co.

Zasady polityki czynszowej zostały zawarte w planie gospodarowania zasobem. Są to między innymi zniżki stawki bazowej za brak centralnego ogrzewania w lokalu, brak podłączenia do sieci wodnokanalizacyjnej, za zły stan techniczny budynku oraz zwyżki stawki bazowej czynszu za przyłączenie do sieci wodnokanalizacyjnej, co w lokalu oraz położenie lokalu na I piętrze.

Stawkę bazową określa  się zgodnie z zarządzeniem Wójta na cały rok z góry.

                    Plan wykorzystania zasobu nieruchomości Gminy Jaświły na lata 2022-2024 został przyjęty zarządzeniem nr 26/22 Wójta Gminy Jaświły z dnia 12 kwietnia 2022 r.

Łączna powierzchnia gruntów w zasobie wynosi 377 ha 3938m2.  Z tego grunty pod drogami zajmują  powierzchni 305 ha 4945 m2.

Grunty nie zaliczone do zasobu to jest oddane w użytkowanie wieczyste  stanowią  1ha 7274 m2.

W 2021r. z gminnego zasobu nieruchomości zbyto 4 działki. Działki położone są na terenach rolnych w obrębach geodezyjnych Mociesze działka nr geod. 277 o powierzchni 0,16 ha za kwotę 925,00zł, Romejki działka nr geod. 27 o powierzchni 0,68 ha za kwotę 12.500,00zł, Zabiele nr geod. 780/2 o powierzchni 0,865ha, nr geod. 781/8 o powierzchni 0,7363 ha za kwotę 16.800,0zł.

W 2021r do zasobu nabyto od osoby fizycznej w drodze darowizny działkę nr geod. 47/1 o powierzchni 246 m2 obręb Dzięciołowo. Za kwotę 70.000,00zł zakupiono od osoby fizycznej działkę zabudowaną nr geod. 5/6 o powierzchni  1859 m2 obręb Jaświły. Przejęto protokółem zdawczo-odbiorczym z dnia 31 grudnia 2020r., od Powiatu Monieckiego działki pod drogą powiatową na własność Gminy Jaświły pod drogę gminną, obręb Rutkowskie Duże działki nr geod. 210/1 o pow.0,0012ha, nr geod. 299 o pow.2,00ha , nr geod. 305/1 o pow.0,0027ha, nr geod. 231/3 o pow.0,0031ha. Obręb Bagno działki nr geod. 195 o pow. 0,58ha, nr geod. 176 o pow.1,24ha, nr geod. 269/1 o pow.2,09ha, nr geod. 270 o pow.0,95ha , nr geod. 271/1 o pow.2,12ha. Obręb Starowola działki nr geod. 20 o pow.0,61ha i nr geod. 53 o pow.0,68ha.

Głównym kierunkiem zagospodarowania nieruchomości będzie sprzedaż nieruchomości oraz przekształcanie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności.

 

FINANSE GMINY

 

Plan dochodów ogółem na 2021 rok -  26.724.960,57 zł

Wykonanie dochodów ogółem 25.128.355,02 zł, co stanowi 94,03% planu.

 

Dochody bieżące wykonano na kwotę 22.878.263,06 zł, co stanowi 101,02 % planu.

Dochody majątkowe wykonano na kwotę 2.250.091,96 zł, co stanowi 55,17% planu.

 

Dochody własne 4885.002,81 zł, co stanowi 19,44% dochodów ogółem.

Dochody majątkowe  na kwotę 2.250.091,96 zł stanowią 8,95% dochodów ogółem.

 

Plan wydatków na 2021 rok 28.553.736,35 zł, wykonanie wydatków  21.781.387,33 zł, co stanowi 76,28% planu.

 

Wydatki bieżące wykonano na kwotę 21.106.970,67 zł, co stanowi 94,4% planu.

Wydatki majątkowe wykonano na kwotę 674.416,66 zł, co stanowi 10,89% planu.

 

Wydatki bieżące na kwotę 21.106.970,67 zł stanowią 96,9% wydatków ogółem.

Wydatki majątkowe na kwotę 674.416,66 zł stanowią 3,1% wydatków ogółem.

 

Wynik z wykonania budżetu, czyli różnica pomiędzy wykonanymi dochodami a wydatkami, za 2021 rok zamknął się nadwyżką w wysokości 3.346.967,69 zł.

 

Stan zadłużenia na koniec 2021 roku wyniósł 4.254.000 zł, co stanowi 16,93% dochodów wykonanych ogółem.

 

Stan środków pieniężnych na rachunku bankowym wyniósł 5.398.781,41 zł.

 

Harmonogram spłat i obsługi zadłużenia

 

Rok

Spłaty

Wydatki na obsługę długu

Kwota długu

2022

508.000,00

96.000,00

3.746.000,00

2023

508.000,00

84.000,00

3.238.000,00

2024

508.000,00

72.000,00

2.730.000,00

2025

508.000,00

60.000,00

2.222.000,00

2026

528.000,00

48.000,00

1.694.000,00

2027

548.000,00

35.000,00

1.146.000,00

2028

382.000,00

24.000,00

764.000,00

2029

382.000,00

15.000,00

382.000,00

2030

382.000,00

6.000,00

0,00

 

Prognoza limitu zadłużenia

Rok

Wskaźnik planowanej łącznej kwoty spłaty zobowiązań

Dopuszczalny wskaźnik spłaty zobowiązań

Prognozowana nadwyżka

2022

2,66

12,19

508.000,00

2023

2,62

7,84

508.000,00

2024

2,55

4,88

508.000,00

2025

2,48

5,38

508.000,00

2026

2,40

8,29

528.000,00

2027

2,32

6,53

548.000,00

2028

2,46

5,39

382.000,00

2029

2,38

5,62

382.000,00

2030

2,30

5,59

382.000,00

 

 

INWESTYCJE

 

W gminie zrealizowano następujące inwestycje:

  1. Przekazano dotację dla Powiatu Monieckiego w wysokości 12.000 zł na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej na przebudowę drogi Jadeszki – Mikicin.
  2. Zrealizowane zadanie pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Brzozowa – 232.416,66 zł dofinansowane w 50% z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
  3. Wniesiono wkład pieniężny w wysokości 30.000 zł (60 udziałów po 500 zł) w nowo powstała spółkę BIOM TRANS z siedzibą w Dolistowie Starym.
  4. Przekazano kwotę 5.000 zł na zakup samochodu ratowniczo - gaśniczego dla Komendy Powiatowej PSP w Mońkach.
  5. Przekazano kwotę 10.000 zł na zakup samochodu dla Komendy Powiatowej Policji w Mońkach.
  6. Zakupiono specjalny samochód pożarniczy dla jednostki OSP w Mikicinie za kwotę 125.000zł.
  7. Zakupiono dwa samochody osobowe na potrzeby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaświłach na kwotę 190.000 zł.

 

ORGANIZACJA SZKÓŁ NA TERENIE GMINY JAŚWIŁY

W roku 2021 Gmina Jaświły była organem prowadzącym dla:

  • Szkoły Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Jaświłach.
  • Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Dolistowie Starym z 3 Klubami Przedszkolaka: a) w Jaświłach
  1. w Dolistowie Starym
  2. w Mikicinie.

 

Organizacja szkół podstawowych

 

 

Ilość uczniów ogółem

 

Ilość oddziałów

 

Klasa

0 i oddz.

Przedszk

 

Klasa I

 

Klasa II

 

Klasa III

 

Klasa IV

 

Klasa V

 

Klasa VI

 

Klasa VII

 

Klasa VIII

 

Razem

 

390

 

23

 

108

 

27

 

36

 

24

 

45

 

33

 

23

 

44

 

50

 

  1. Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Jaświłach - w porównaniu z rokiem ubiegłym spadek ilości uczniów o 12.

liczba uczniów w szkole – 250

liczba oddziałów – 15

liczba uczniów w poszczególnych klasach:

- 0 i oddziały przedszkolne – 39

- I – 20

- II – 27

- III – 18

- IV – 35

- V – 21

- VI – 17

- VII – 35

- VIII – 38

 

  1. Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Dolistowie Starym - W porównaniu z rokiem ubiegłym zanotowano wzrost ilości uczniów o 8, jednak w poszczególnych oddziałach liczba uczniów jest mała, skutkuje to koniecznością łączenia oddziałów.

liczba uczniów w szkole – 140

liczba oddziałów – 8

liczba uczniów w poszczególnych klasach:

- 0 i oddziały przedszkolne – 69

- I – 7

- II – 9

- III – 6

- IV –10

- V – 12

- VI – 6

- VII –9

- VIII – 12.

      Ważnym zadaniem dla gminy i dyrektorów szkół realizowanym w roku 2021 była kontrola obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

Obowiązkowi szkolnemu podlegają uczniowie w wieku od 7 lat do ukończenia 16 lat, a obowiązkowi nauki uczniowie do 18 –tego roku życia.

Kontrolę spełniania obowiązku szkolnego przeprowadzili dyrektorzy szkół, natomiast obowiązku nauki wójt gminy.

Nie zanotowano przypadków niespełniania w/w obowiązków.

 

 

 

Zatrudnienie w szkołach i przedszkolach

 

Średnioroczna liczba etatów nauczycieli w szkołach według stopnia awansu zawodowego

 

Stopień awansu zawodowego

 

Okres

 

Stażysta

 

Kontraktowy

 

Mianowany

 

Dyplomowany

 

Ogółem

2021 rok

0,79

5,36

6,56

33,53

46,24

 

Wszyscy nauczyciele posiadają wykształcenie wyższe pedagogiczne i pełne kwalifikacje do pracy na zajmowanym stanowisku.

W roku 2021 jeden nauczyciel otrzymał awans na stopień nauczyciela dyplomowanego.

W roku 2021 żaden nauczyciel nie został zwolniony z pracy. Jeden przeszedł na emeryturę.

Liczba etatów pracowników niepedagogicznych we wszystkich jednostkach w roku 2021: 21,75.

 

Doskonalenie zawodowe nauczycieli

Każdy rok w budżecie gminy zgodnie z dyspozycją prawa oświatowego wyodrębnia się środki na dokształcanie i doskonalenia zawodowe nauczycieli w wysokości 1% planowanych wydatków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli. W roku 2021 kwota ta wynosiła 24.690 zł z czego wydano 24.551,75 zł

Środki wydatkowano zgodnie z zapisami w wieloletnich planach doskonalenia poszczególnych szkół. Z wymienionej kwoty między innymi sfinansowano szkolenia nauczycieli, delegacje, kursy kwalifikacyjne oraz dopłatę do czesnego za studia.

Uwarunkowania gminnej infrastruktury oświatowej

Przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazjum prowadzone przez Gminę mieszczą się w budynkach które są własnością Gminy.

Stan techniczny i funkcjonalność budynków oświatowych oraz urządzeń sportowo- rekreacyjnych uznać należy za dobry, co jest rezultatem stałych i znacznych nakładów finansowych na oświatę czynionych od kilku lat.

Wszystkie szkoły posiadają pracownie komputerowe, a zajęcia z informatyki dzielone są na grupy w taki sposób, by każdy uczeń miał indywidualne  stanowisko komputerowe.

 

 

 

Zapewnienie uczniom pomocy stypendialnej o charakterze socjalnym

Mając na uwadze potrzebę podjęcia działań zmierzających do zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji dzieci i młodzieży, uczniom z rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej udzielana była pomoc materialna o charakterze socjalnym - stypendium szkolne lub zasiłek szkolny.

   W roku 2021 na pomoc materialną dla uczniów o charakterze socjalnym gmina otrzymała 26.000 zł ze środków własnych sfinansowano stypendia na kwotę 6.700 zł (obowiązek ten wynika z ustawy o finansach publicznych od 2010 r.). Razem na stypendia i zasiłki szkolne wydatkowano 32.700 zł.

Dowóz  i  dojazdy uczniów do szkół

Realizując ten obowiązek, dowożono oraz refundowano wydatki związane z dojazdem do szkół w roku 2021 uczniów pełno i niepełnosprawnym w:

  • Szkole Podstawowej w Jaświłach dojeżdżało 210 uczniów - wszystkie wydatki na kwotę 138.170,99 zł
  • Szkole Podstawowej w Dolistowie dojeżdżało 46 uczniów – wszystkie wydatki na kwotę 65.303,41 zł.
  • Zrefundowano koszt ponoszony przez rodziców w związku z dowozem do szkół 6 uczniów niepełnosprawnych oraz 6 uczniom niepełnosprawnym ( wraz z 6 opiekunami ) zapewniono nieodpłatny dowóz do szkół specjalnych - wszystkie wydatki na kwotę 118.875,88 zł.

Ogółem wydatki związane z dowozem oraz dojazdem dzieci i młodzieży do szkół w roku 2021 wynosiły 322.350,28 zł.

 

Wydatki finansowe związane z prowadzeniem szkół

Wydatki związane z prowadzeniem placówek oświatowych  w 2021 roku wyniosły 7.255.992,05 zł.

     Gmina była zobowiązana zgodnie z art. 30a ust.1 Karty Nauczyciela do zapewnienia średnich wynagrodzeń nauczycieli , w przypadku niespełnienia tego wymogu należało wypłacić dodatek uzupełniający. Za rok 2021 gmina nie wypłaciła dodatków uzupełniających, gdyż nauczyciele na wszystkich stopniach awansu zawodowego osiągają wynagrodzenie gwarantowane ustawą.

 

Pozyskanie środków z europejskiego funduszu społecznego i inne programy dla szkół

  1. W roku 2021 zakończono realizację projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego:
  • „Nauka jest praktyczna 2” ( SP Dolistowo ) - w ramach projektu wsparciem zostali objęci uczniowie (zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, kreatywności, naukowo-techniczne, informatyczne, matematyczne,  indywidualne doradztwo zawodowe, wyjazdy edukacyjne, stypendia za wyniki w nauce) i  nauczyciele (szkolenia i kursy), zakup komputerów i narzędzi TIK.
  • „Małe Przedszkola oknem na świat” ( SP Dolistowo ) - w ramach projektu wsparciem zostali objęci uczniowie punktów przedszkolnych (zajęcia przyrodniczo – ekologiczne, z kreatywności, z kodowania, taneczne, z języka angielskiego, mindfulless, wyjazdy edukacyjne) i  nauczyciele (szkolenie TIK), zakup tablicy interaktywnej.
  • „Rozwój Szkoły Podstawowej w Jaświłach – mali specjaliści” - w ramach projektu wsparciem zostali objęci uczniowie ( kreatywne zajęcia kształtujące metody uczenia, warsztaty muzyczne, zajęcia z wykorzystaniem metod TIK, dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, matematyki , przyrodnicze, emocjonalno – społeczne, logopedyczne , wyjazdy edukacyjne)  oraz  nauczyciele – szkolenia.
  1. Realizowano Projekt Powszechnej Nauki Pływania „Umiem Pływać” dofinansowany ze środków Zajęć Sportowych dla Uczniów w roku 2021, okresie od 03.2021roku  do 08.12.2021 roku w dwóch szkołach podstawowych w gminie. 131 uczniów wzięło udział w programie.
  2. Zawarto porozumienie na okres od dnia 15 lutego 2021 roku do dnia 31 grudnia 2021  roku  z Podlaską Federacją Sportu na realizację Programu Szkolny Klub Sportowy na rok 2021, który został ogłoszony przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i udostępniono pomieszczenia i sprzęt sportowy w SP w Jaświłach do prowadzenia zajęć sportowych dla uczestników programu. Celem programu była popularyzacja aktywnego i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży poprzez dostęp do nieodpłatnych zajęć sportowo- rekreacyjnych.
  3. Od dnia 1 lutego 2021 roku w Szkole Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Jaświłach i w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Dolistowie Starym rozpoczęto realizację projektu w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Wsparcie uczniów w Jaświłach i Dolistowie Starym kreowanie młodych specjalistów”. Celem głównym projektu jest nabycie kompetencji kluczowych i uniwersalnych uczniów oraz podniesienie kompetencji nauczycieli w szkołach, a także doposażenie w obu SP pracowni komputerowych i przedmiotowych do końca 2022 roku. W ramach projektu realizowanych jest szereg działań, in. : zajęcia z przedsiębiorczości, warsztaty teatralne, koło języka angielskiego, koło matematyczne, zajęcia przyrodnicze – metodą eksperymentu, zajęcia chemiczne, zajęcia z kodowania, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, pomoc uczniom z SPE oraz szczególnie uzdolnionym, innowacyjne szkolenia dla nauczycieli, stypendia dla najlepszych uczniów, wycieczki edukacyjne.

 

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W JAŚWIŁACH

 

             Na terenie gminy Jaświły funkcjonuje Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach w skład którego wchodzą 3 filie: w Bobrówce, Brzozowej i w Zabielu.

Ogółem zatrudnionych jest 5 pracowników, wszyscy w wymiarze 1/2 etatu.

 Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach przy współpracy z filiami prowadzi otwarte zajęcia, warsztaty, spotkania, konkursy przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych zamieszkałych na terenie gminy Jaświły.

     Przy Gminnym Ośrodku Kultury i jego filiach działalność prowadzą następujące zespoły i koła zainteresowań:

  • Zespół śpiewaczy „Kądzielnice” - powstał w 1973 r.- skład stanowią kobiety seniorki – 8 osób;
  • Zespół „Bell Canto” - powstał w 2013 roku. W jego skład wchodzą kobiety i mężczyźni w wieku od 20 do 55 lat - łącznie 16 osób;
  • Zespół „Biebrzanie”- powstał w 2015 roku. W    jego skład wchodzą kobiety i mężczyźni w wieku 20 – 55 lat ogółem 13 osób;
  • Kluby Kobiet Kreatywnych „Twórcze Jaświlanki”, „Biebrzanki” i „Jutrzenki” Kluby Kobiet działają przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaświłach i filiach od 2014 r., powstały z inicjatywy kobiet. Spotkania odbywają się w okresie jesienno–zimowym i wiosennym z przerwą w okresie letnim. Skupia Panie, które pragną się rozwijać, wzajemnie inspirować, a także wspierać w twórczym kreowaniu życia społecznego.
  • Koła Gospodyń Wiejskich w Dolistowie Starym, Bobrówce i Zabielu

       Na terenie gminy działają 3 Koła Gospodyń Wiejskich, które wspierają działania   Gminnego Ośrodka Kultury, uczestniczą w imprezach organizowanych przez szkoły, ośrodki kultury i biblioteki. Wyjeżdżają także na organizowane na terenie powiatu i województwa wystawy i prezentacje  promując nasze regionalne wyroby zarówno spożywcze jak i rękodzieło.

            W Gminnym Ośrodku Kultury zatrudniony jest instruktor muzyki w wymiarze ½ etatu. Instruktor prowadzi zespoły Biebrzanie i Bell Canto.

 

Konkursy, przeglądy i festiwale zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury

                                                          w Jaświłach:

 

  1. 1. XVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Melanii Burzyńskiej „Poezja życiem pisana”

Dnia 19 października 2021 roku  podsumowano XVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Melanii Burzyńskiej pn. „Poezja życiem pisana” - współorganizowany z Monieckim Ośrodkiem Kultury, w którym każdego roku przyznawana jest nagroda Wójta Gminy Jaświły. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 18 zestawów wierszy.  Uroczyste podsumowanie zostało odwołane w związku z obostrzeniami związanymi z COVID – 19. Nagrody i dyplomy za udział zostały przesłane pocztą.

  1. Eliminacje gminne online konkursów PIK-uś 2021 -25 maja 2021 r.:

- Mistrzowie Piosenki – 23 uczestników

- Mistrzowie recytacji – 29 uczestników

- Forum Teatrów Amatorskich grupa „Magic” - 10 uczestników

  1. Powiatowy Przegląd „Na strachy w tradycji ludowej” online - 27 czerwiec 2021 r.

 - 8 uczestników.

  1. Przegląd Pieśni Wielkopostnych - udział online zespołów: Kądzielnice, Biebrzanie, Bell Canto – 30 marca 2021 r. – 37 osób.
  2. Wielkanocne kolędowanie z Konopielką – nagranie zespołu Kądzielnice – filmik wysłany na konkurs w Knyszynie – 8 osób.
  3. Powiatowy i Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych - udział online zespołu Kądzielnice i Biebrzanie – 5 maja 2021 r. - 21 osób ( powiatowy) i 23 maja 2021r. ( wojewódzki) wyjazd zespołu Kądzielnice do Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie – 8 osób
  4. Warsztaty „Etnodizajn z wykorzystaniem wzorów ludowych” 27 luty 2021 r.
  • 25 uczestników.
  1. Powiatowy Przegląd „Moja bombka bożonarodzeniowa”udział 97 uczestników – 10 grudnia 2021 r.

 

 Imprezy: rozrywkowe, rekreacyjne i integracyjne

 

- Ferie zimowe w Filii GOK Bobrówka

  W dniach od 25 stycznia - do 7 lutego 2021r. zorganizowano ferie zimowe, w których uczestniczyło  15 dzieci podzielonych na 3 grupy,  zorganizowano konkursy z nagrodami i zabawy na świeżym powietrzu.

 - Dzień Kobiet w GOK Jaświły

   8 marca 2021 r.  - koncert online zespołu Bell Canto i zespołu Biebrzanie- 317 wyświetleń.

- Koncert zespołu Bell Canto – w Klubie „Fantazja” - 25 lipca 2021 r. - 30 uczestników.

- Jubileusz 5-lecia zespołu folklorystycznego „Biebrzanie” – 30 października 2021 r.

   50 uczestników.

- Wakacje 2021- 27 lipca -30 lipca 2021 r.- 37 uczestników.

- Seniorada 2021 3 października 2021 – 55 uczestników.

- IX Biebrzański Piknik Pamięci – 29 sierpnia 2021 r. –  ogółem w imprezie wzięło udział około 250 osób.

 

Szkolenia pracowników

 

  1. Szkolenie RODO w Urzędzie Gminy Jaświły 29 stycznia 2021 r. - 6 pracowników.

2.” Inspiracje do działań w erze pandemii” - szkolenie on-line – 24 luty 2021 r. - Dyrektor GOK Jaświły.

  1. „Sieć na kulturę” - on-line 12 kwietnia – 15 kwietnia 2021 r. - 2 pracowników - GOK Jaświły i Filia w Bobrówce.
  2. Zagrożenia w cyberprzestrzeni GOK Jaświły– 15 października 2021 r. – 6 pracowników.

 

 Realizowane projekty

 

  1. Projekt „Kultywowanie i promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez zakup strojów ludowych dla zespołu folklorystycznego Biebrzanie” w ramach projektu grantowego „Aktywne społeczności lokalne na obszarze Lokalnej Grupy Działania – Fundusz Biebrzański.

Kwota grantu: 12928 zł  zakupiono stroje ludowe dla  13 osobowego zespołu folklorystycznego „Biebrzanie”.  

  1. Projekt „Sieć na kulturę” - w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 , Oś Priorytetowa nr III „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie nr 3.2 „ Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” realizowanym przez Fundację Wspierania Zrównoważonego Rozwoju - zajęcia dla młodzieży w wieku 10-14 lat realizowane przez GOK Jaświły i Filię w Bobrówce, tematy zajęć: „Bezpieczne zachowanie w sieci” i „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych” – ogółem 16 uczestników, 31 godzin warsztatów on-line. Po zakończeniu realizacji projektu ( marzec 2022 r.) Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach otrzyma 4 laptopy i 2 tablety na potrzeby związane z działaniami na rzecz aktywizacji cyfrowej dzieci i młodzieży na terenie gminy Jaświły.

 

DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ GMINY JAŚWIŁY

 

      Na terenie gminy Jaświły funkcjonuje Biblioteka Publiczna Gminy Jaświły wraz z jej dwiema filiami w: Dolistowie Starym i Mikicinie. 

W bibliotekach zatrudnionych jest 4 pracowników na stanowiskach bibliotekarskich, w tym 2 w pełnym wymiarze czasu pracy, pozostali w wymiarze 1/2 etatu oraz 1 sprzątaczka w wymiarze 1/2 etatu.

W zbiorach Biblioteki Publicznej Gminy Jaświły i jej filii znajduje się 25648  woluminów (książek) w tym:

  • BPG Jaświły – 11408 woluminów;
  • Filia Biblioteczna Dolistowo Stare – 7046 woluminów;
  • Filia Biblioteczna Mikicin – 7194 woluminów.

             W 2021 roku ogółem zakupiono 745 książek o wartości: 17083 złotych (łącznie z dotacją z Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych” w kwocie 6000 zł).

W 2021 r. ubyło - 220 książek.

             W 2021 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Jaświły i filiach zarejestrowano ogółem 310 użytkowników, w tym 285 czytelników aktywnie wypożyczających, wypożyczono na zewnątrz – 10243 woluminów (książek).

Zarejestrowano ogółem 4098 odwiedzin, w tym 3709 odwiedzin w wypożyczalni, 389 odwiedzin w czytelni i użytkowników Internetu.

Czytelnicy mają również możliwość korzystania ze zbiorów na miejscu udostępniono na miejscu 74 książek (księgozbiór podręczny) oraz  517 czasopism bieżących – wypożyczenia na zewnątrz i na miejscu. 

 

Promocja książki i czytelnictwa w Bibliotece Publicznej Gminy Jaświły  i filiach:

   Biblioteka Publiczna Gminy Jaświły

 „Dzień głośnego czytania” – 5 października 2021 r. - odwiedziny przedszkolaków w BPG Jaświły - ogółem 14 osób

„Wakacje 2021” trwająca 4 dni, 27 lipca 2021 – 30 lipca 2021– ogółem 37 osób

Projekt "Mała Książka – Wielki Człowiek" realizowany przez Instytut Książki przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2021 r. skierowany do dzieci w wieku 3 - 6 lat i ich rodziców. Biblioteka otrzymała bezpłatnie wyprawki dla małych czytelników: książeczki, dyplomy, karty czytelnika, naklejki na karty czytelnika oraz broszury dla rodziców. Ogółem w BPG Jaświły i filiach zarejestrowano 37 małych czytelników.

Wycieczka do biblioteki – zwiedzanie Izby Pamięci Melanii Burzyńskiej oraz Izby Tradycji „Dom Pradziadków” - klasy IV SP Jaświły – 29 uczniów.

Projekt ,,Sieć na kulturę” – 18 uczestników warsztatów.

„Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych”- 31 godzin warsztatów on-line prowadzonych przez pracowników BPG Jaświły.

Kreatywne Piątki dla dzieci w wieku szkolnym. Zajęcia zawierają elementy plastyczne, muzyczne, zabawy ruchowe, zabawy sensoryczno-motoryczne.

 

Konkursy on-line:

" Zagadki ilustracyjne" - konkurs dla przedszkolaków – 4 odsłony on-line

„… zgadnij” – zabawa polegała na odgadnięciu miejsca, które umieszczone było na zdjęciu – 484 odbiorców, 76 kliknięć postów, 7 polubień, komentarzy i udostępnień, 4 wyświetlenia zdjęcia

„Pokoloruj mnie” - wielkanocne kolorowanki - facebook biblioteki                        

 Filia Biblioteczna w Mikicinie                      

   Popołudniowe zajęcia świetlicowe – w działającej przy bibliotece świetlicy prowadzone są różnego typu zajęcia: gry, zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne, układanie puzzli, oglądanie bajek w telewizji. Dzieci i młodzież przychodzący do świetlicy aktywnie i pożytecznie spędzają wolny czas.

 Biblioteka ściśle współpracuje z Klubem Przedszkolaka w Mikicinie.

 Konkursy i okolicznościowe imprezy:

  • Udział w projekcie „Mała Książka Wielki Człowiek”
  • Spotkania czytelnicze – 36 osób

W Świetlicy wiejskiej odbywają się spotkania społeczności wsi Mikicin: zebrania wiejskie, spotkania strażaków, zabawy taneczne oraz szkolenia dla rolników.    

Filia Biblioteczna w Dolistowie Starym

-Spotkanie autorskie z Piotrem Nowackim on-line – uczestniczyły 2 osoby.

-Spotkanie autorskie z A. Lingwas- Łoniewską on-line – uczestniczyły 3 osoby.

-Spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem on-line – uczestniczyły 2 osoby.

-Narodowe czytanie ,, Moralności pani Dulskiej” G. Zapolskiej wspólnie z Zespołem

,,Biebrzanie”, Kołem Gospodyń ,, Macierzanka”, OSP z Dolistowa, Drużyną harcerską– on-line – 7 osób.

 - „eRewolucja w bibliotece” –  konkurs skierowany do bibliotekarzy powiatu monieckiego

polegający na zrealizowaniu działania edukacyjnego z wykorzystaniem nowych technologii  -

wzięło udział 6 uczestników – biblioteka otrzymała wyróżnienie za udział w konkursie.

- Spotkanie autorskie z Tanya Valko w ramach DKK w Mediatece w Mońkach.

- Utworzenie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży – 8 osób.

 

 

 Inne działania bibliotek

  1. Współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jaświłach – konkurs ,,Moja bombka bożonarodzeniowa”, IX Biebrzański Piknik Pamięci.
  2. Współpraca biblioteki ze Stowarzyszeniem Kreatywnych Mieszkańców Gminy Jaświły – pomoc przy konkursach, organizowanych spotkaniach.
  3. Współpraca z Urzędem Gminy Jaświły przy realizacji projektu ,,Augustowsko-   Biebrzański Park Turystyczny”
  4. Udział w nagraniach obrzędów zapustowych w Podlaskim Muzeum Wsi w Osowiczach – 22  osoby. 
  5. Koncert na Dzień Kobiet i koncert kolęd i pastorałek – on-line (Zespół ,,Bell Canto” i Zespół ,,Biebrzanie”)– 30 osób.
  6. Warsztaty z technik tworzenia murali w Monieckim Ośrodku Kultury.
  7. Udział w warsztatach zorganizowanych przez Moniecki Ośrodek Kultury z haftu

wstążeczkowego.

  1. Warsztaty z tworzenia lampionów sylwestrowych – 6 osób.
  2. Założenie amatorskiej grupy teatralnej ,,Magic” – 12 osób

 Szkolenia pracowników biblioteki: 

 Pracownicy uczestniczyli w następujących szkoleniach :

  1. eRewolucje w bibliotece – 3 dniowe szkolenie dla bibliotekarzy w obszarze nowych technologii tj. drukowanie 3D, wirtualna rzeczywistość, gamifikowanie literatury na smartfonach. W szkoleniu wzięli udział wszyscy pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Jaświły.
  2. Sieć na kulturę – szkolenie online pt. ,,Projektowanie graficzne w wykorzystaniem aplikacji cyfrowych”. Szkolenie trwało 4 dni po 6 godzin. Udział wzięło dwóch pracowników biblioteki,
  3. Studia Podyplomowe Animacji Czytelnictwa, Informacji Naukowej i Bibliotekarstwa- studia ukończyło dwóch bibliotekarzy (60 godzin).
  4. Szkolenie „Zagrożenia w cyberprzestrzeni” - zorganizowane przez BPG Jaświły dla pracowników bibliotek z terenu gminy Jaświły.
  5. Bardzo Młoda Kultura Natury Kultury – szkolenie on-line – 2 pracowników – BPG Jaświły i FB Dolistowo.

Ogółem w BPG i filiach użytkowanych jest 12 komputerów  wszystkie z dostępem do Internetu.

Wszystkie biblioteki wypożyczają książki komputerowo. Katalogi są zamieszczone na stronie internetowej www.jaswily.naszabiblioteka.gov.

 

 

SPÓŁKI I ZWIĄZKI KOMUNALNE

 

I.

             22 listopada 2001 roku pod pozycją 231 został zarejestrowany w Rejestrze Związków Międzygminnych - Związek Komunalny BIEBRZA z siedzibą w Suchowoli.

Związek posiada osobowość prawną i wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Jest związkiem międzygminnym zrzeszającym obecnie 20 miast i gmin powiatu augustowskiego, monieckiego i sokólskiego. Założycielami Związku Komunalnego BIEBRZA są następujące gminy:

Dąbrowa Białostocka, Goniądz, Jaświły, Lipsk, Mońki, Nowy Dwór, Suchowola, Sztabin, Trzcianne.

Obecnie w Związku Komunalnym BIEBRZA są następujące gminy: Augustów, miasto Augustów, Bargłów Kościelny, Dąbrowa Białostocka, Goniądz, Grajewo, miasto Grajewo, Jaświły, Jasionówka, Janów, Lipsk, Knyszyn, Krypno, Mońki, Nowinka, Nowy Dwór, Płaska, Rajgród, Suchowola, Sztabin, Trzcianne.

W 2011r. przeniesiono siedzibę Związku do miejscowości Zabiele gm. Jaświły.

                  Gmina Jaświły jest również członkiem Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego zrzeszającego  96 gmin.

                   W czerwcu 2005 r. Gmina Jaświły przystąpiła do Spółki BIOM sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym.

Obecnie kapitał zakładowy Spółki wynosi 18.336.000zł i dzieli się na 36.672 udziały o wartości nominalnej 500zł.

Kapitał zakładowy Spółki został objęty w sposób następujący:

  • Związek Komunalny BIEBRZA – 32.712 udziałów o wartości 16.256.000zł;
  • Miasto Augustów – 925 udziałów o wartości 462.500zł;
  • Miasto Grajewo – 671 udziałów o wartości 335.500zł;
  • Gmina Mońki – 508 udziałów o wartości 254.000zł;
  • Gmina Jaświły – 373 udziałów o wartości 186.500zł;
  • Gmina Suchowola – 215 udziałów o wartości 107.500zł;
  • Gmina Grajewo – 183 udziałów o wartości 91.500zł;
  • Gmina Bargłów Kościelny – 174 udziałów o wartości 87.000zł;
  • Gmina Lipsk – 166 udziałów o wartości 83.000zł;
  • Gmina Rajgród – 166 udziałów o wartości 83.000zł;
  • Gmina Goniądz – 155 udziałów o wartości 77.500zł;
  • Gmina Trzcianne – 139 udziałów o wartości 69.500zł;
  • Gmina Janów – 131 udziałów o wartości 65.500zł;
  • Gmina Knyszyn – 100 udziałów o wartości 50.000zł;
  • Gmina Dąbrowa Białostocka – 48 udziałów o wartości 24.000zł;
  • Gmina Augustów – 1 udział o wartości 500zł;
  • Gmina Korycin – 1 udział o wartości 500zł;
  • Gmina Nowinka – 1 udział o wartości 500zł;
  • Gmina Nowy Dwór – 1 udział o wartości 500zł;
  • Gmina Płaska – 1 udział o wartości 500zł;
  • Gmina Sztabin – 1 udział o wartości 500zł.

 

II.

Gospodarstwo Pomocnicze przy Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych „Eksploatacja Wodociągów” w Białymstoku powstało z dniem 1 lipca 2002 roku na mocy zarządzenia nr 11/02 Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku z dnia 10 czerwca 2002 roku. Kontynuowało ono działalność w zakresie eksploatacji gminnych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, która w okresie od 1 stycznia 2001 roku do 30 czerwca 2002 roku była przedmiotem działalności Gospodarstwa Pomocniczego Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku, zaś przed 2001 rokiem, funkcjonującego w formie państwowego (do końca 1998 r.) i samorządowego (lata 1999-2000) zakładu budżetowego o nazwie Wojewódzki Zakład Usług Wodnych. W istocie Gospodarstwo zostało utworzone w wyniku wydzielenia części działalności z już istniejącego gospodarstwa pomocniczego jednostki budżetowej.

11 października 2010 roku dokonano wpisu do  Sądu Rejonowego w Białymstoku, XII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego - Spółkę Wodociągi Podlaskie Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w miejscowość Zaścianki ul. Usługowa nr 6, 15-521 Białystok. Obecnie siedzibą Spółki jest Białystok ul. Elewatorska 31.

Kapitał zakładowy Spółki wynosi 720.000zł i dzieli się na 72 równe i niepodzielne udziały po 10.000zł każdy.

Zgromadzenie wspólników składa się z następujących udziałowców:

  • Województwo Podlaskie – 48 udziałów o wartości 480.000zł;
  • Gmina Grodzisk – 2 udziały o wartości 20.000zł;
  • Gmina Janów – 2 udziały o wartości 20.000zł;
  • Gmina Jaświły – 2 udziały o wartości 20.000zł;
  • Gmina Nowinka – 2 udziały o wartości 10.000zł;
  • Gmina Boćki – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Jasionówka – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Juchnowiec Kościelny – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Kleszczele – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Korycin – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Narew – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Suraż – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Siemiatycze – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Sztabin – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Perlejewo – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Turośń Kościelna – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Białowieża – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Dąbrowa Białostocka – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Wizna – 1 udział o wartości 10.000zł;
  • Gmina Czyże – 1 udział o wartości 10.000zł.

 

III.

              28 października 2021r. 14 gmin zawiązało Spółkę z o.o. pod firmą BiomTrans sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym gm. Jaświły celem zapewnienia zbiórki i transportu odpadów stałych. Spółka BIOM od tego czasu zajmować się będzie zbiórką i transportem odpadów od firm oraz zagospodarowaniem odpadów.

Kapitał zakładowy Spółki wynosi 420.000zł i dzieli się na 840 udziałów o wartości nominalnej po 500zł każdy. Kapitał zakładowy został objęty w sposób następujący:

  • Gmina Augustów – 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Bargłów Kościelny - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Goniądz - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Grajewo - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Janów - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Jasionówka - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Jaświły - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Knyszyn - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Korycin - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Krypno - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Lipsk - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Nowinka - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Rajgród - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł;
  • Gmina Sztabin - 60 udziałów o łącznej wartości 30.000zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZGŁOSZENIE DO ZABRANIA GŁOSU W DEBACIE NAD RAPORTEM O STANIE GMINY JAŚWIŁY ZA ROK 2021

 

Popieram zabranie głosu w debacie nad Raportem o stanie Gminy Jaświły za rok 2021 przez

Pana/Panią ________________________________________________________

zam.______________________________________________________________

                                                                               ( miejsce zamieszkania na terenie Gminy Jaświły)

L.p.

Imię i nazwisko

Miejsce zamieszkania

Własnoręczny podpis

1.       

 

 

 

2.       

 

 

 

3.       

 

 

 

4.       

 

 

 

5.       

 

 

 

6.       

 

 

 

7.       

 

 

 

8.       

 

 

 

9.       

 

 

 

10.   

 

 

 

11.   

 

 

 

12.   

 

 

 

13.   

 

 

 

14.   

 

 

 

15.   

 

 

 

16.   

 

 

 

17.   

 

 

 

18.   

 

 

 

19.   

 

 

 

20.   

 

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Jaświły

Wytwarzający/odpowiadający: Jan Joka

Data wytworzenia: 2022-05-06

Wprowadzający: Ryszard Prolan

Data modyfikacji: 2022-05-06

Opublikował: Ryszard Prolan

Data publikacji: 2022-05-06