Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków

TARYFA DLA ZBIOROWEGO
ZAOPATRZENIA W WODĘ I ZBIOROWEGO
ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW
w Gminie Jaświły

zatwierdzona przez:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku

Decyzją Nr BI.RZT.70.30.2021 z dnia 9 marca 2021 r.

Taryfa wchodzi w życie z dn. 06.04.2021 r. na okres 3 lat.

Treść taryfy jest zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Jaświły i na stronie internetowej Wodociągów Podlaskich Sp. z o.o. (www.wodociagipodlaskie.pl).

Z dniem wejścia w życie niniejszej taryfy przestają obowiązywać postanowienia taryfy poprzedniej.

Zawartość taryfy:

  1. Informacje ogólne.
  2. Rodzaj prowadzonej działalności.
  3. Rodzaj i struktura taryfy.
  4. Taryfowe grupy odbiorców usług.
  5. Rodzaje i wysokość cen i stawek opłat.
  6. Warunki rozliczeń z uwzględnieniem wyposażenia nieruchomości w przyrządy i urządzenia pomiarowe.
  7. Warunki stosowania cen i stawek opłat.
    • Zakres świadczonych usług dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców.
    • Standardy jakościowe obsługi odbiorców usług.

 

  1. Informacje ogólne.

Wodociągi Podlaskie spółka z o. o ul. Elewatorska 31 15-620 Białystok (dalej również: „przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne”, „Spółka”,) jest przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym, które na terenie Gminy Jaświły realizuje jej zadanie własne w zakresie zbiorowego zaopatrzenia wodę. Obecnie, w rozliczeniach z odbiorcami usług Spółka stosuję taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę, która została zatwierdzona przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku decyzją nr BI.RET.070.485.2018.TR (dalej również: „dotychczasowa Taryfa”).

Niniejsza nowa taryfa stanowi zestawienie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę na okres 3 lat od dnia 06.04.2021 oraz określa warunki ich stosowania na terenie Gminy Jaświły

Podstawą prawną opracowania nowej Taryfy stanowią przede wszystkim przepisy:

  • Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tj Dz. U. z 2019 poz. 1437 ze zm.), zwana dalej „Ustawą”,
  • Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 2 marca 2018r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. z 2018 poz. 472), zwane dalej „Rozporządzeniem”.

Taryfowe ceny oraz stawki opłat dotyczą wszystkich odbiorców usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę realizowanego przez Spółkę na terenie Gminy Jaświły.

  1. Rodzaje prowadzonej działalności.

Spółka realizuje zadanie własne gminy w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie Gminy Jaświły zgodnie z zezwoleniem wydanym przez Wójta Gminy Jaświły decyzją nr RL.7033-1/02 z dnia 21.08.2002 na czas nieoznaczony oraz w oparciu o pisemne umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawierane z Odbiorcami Usług za pomocą urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych będących w posiadaniu Spółki. Spółka zarejestrowana została w Krajowym Rejestrze Sądowym - Rejestrze Przedsiębiorców pod numerem 0000367645.

Podstawowym rodzajem działalności przedsiębiorstwa Spółki jest według Polskiej Klasyfikacji Działalności przede wszystkim: [1]

W ramach podstawowej działalności, Spółka zapewnia zdolność posiadanych urządzeń wodociągowych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostaw wody a także zapewnia należytą jakość dostarczanej wody. Spółka utrzymuje w ruchu ciągłym produkcję i dystrybucję wody w ujęciach Jaświły, Dolistowo, Mikicin oraz całodobowo kieruje tymi procesami, steruje całodobowo procesy odbioru i oczyszczania ścieków przesyłanych z terenu gminy do oczyszczalni ścieków w Jaświłach i Dolistowie, a także dba o jakość wody i monitoruje jakość ścieków przez systematyczne badania laboratoryjne. Ponadto, Spółka utrzymuje w stałej gotowości pogotowie wodno - kanalizacyjne.

  1. Rodzaj i struktura taryfy
  • rodzaj taryfy - taryfa jednolita
  • struktura taryfy - taryfa wieloczłonowa
  1. Taryfowe grupy odbiorców

Ze względu na wielkość gminnych systemów zaopatrzenia w wodę i charakterystykę odbiorców (głównie zaopatrzenie ludności, niewielka ilość usług, brak większego przemysłu), przyjęto jedną taryfową grupę odbiorców wody, stąd brak alokacji kosztów na taryfowe grupy odbiorców.

  1. Rodzaje i wysokość cen i stawek opłat.

W rozliczeniach z odbiorcami usług, obowiązują następujące ceny i stawki opłat:

1) Cenę za dostarczoną wodę jako wielkość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą odbiorca usług jest obowiązany zapłacić przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu za 1 m[2] [3] dostarczonej wody; do ceny dolicza się podatek od towarów i usług w wysokości określonej odrębnymi przepisami;

Lp

Taryfowa

grupa

odbiorców

usług

Rodzaj cen i stawek opłat

Wielkość cen i stawek opłat za zaopatrzenie w wodę

W okresie od 1 do 12 miesiąca obowiązywania taryfy

W okresie od 13 do 24 miesiąca obowiązywania taryfy

W okresie od 25 do 36 miesiąca obowiązywania taryfy

netto

brutto*

netto

brutto*

netto

brutto*

1

Grupa 1

cena wody (zł/m3)

2,29

2,47

2,35

2,54

2,40

2,59

* do podanych cen i stawek opłat netto doliczono podatek od towarów i usług - zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami 8% VAT

 

 

 

 

 

Wielkość cen i stawek opłat za odprowadzanie ścieków

Lp

Taryfowa

grupa

odbiorców

usług

Rodzaj cen i stawek opłat

W okresie od 1 do 12 miesiąca obowiązywania taryfy

W okresie od 13 do 24 miesiąca obowiązywania taryfy

W okresie od 25 do 36 miesiąca obowiązywania taryfy

 

 

 

netto

brutto*

netto

brutto*

netto

brutto*

1

Grupa 1

cena usługi odprowadzania ścieków (zł/m3)

4,97

5,37

5,09

5,50

5,21

5,63

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* do podanych cen i stawek opłat netto doliczono podatek od towarów i usług - zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami 8% VAT

3) stawkę opłaty abonamentowej jako wielkość wyrażoną w jednostkach pieniężnych na odbiorcę usług za okres rozliczeniowy, którą odbiorca usług jest obowiązany zapłacić przedsiębiorstwu wodociągowo- kanalizacyjnemu za usługi odczytu wodomierza lub urządzenia pomiarowego i rozliczenia należności za ilość dostarczonej wody lub ilości odprowadzonych ścieków.


W rozliczeniu za wodę:

zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami 8% VAT

W rozliczeniu za ścieki:

Lp.

Taryfowa

grupa

odbiorców

usług

Rodzaj cen i stawek opłat

Wielkość cen i stawek opłat za odprowadzanie ścieków

W okresie od 1 do 12 miesiąca obowiązywania taryfy

W okresie od 13 do 24 miesiąca obowiązywania taryfy

W okresie od 25 do 36 miesiąca obowiązywania taryfy

netto

brutto*

netto

brutto*

netto

brutto*

1

Grupa 1

stawka opłaty abonamentowej (zł/m-c)

4,00

4,32

4,00

4,32

4,00

4,32

 

o podanych cen i stawek opłat netto doliczono poc

atek od towarów i usług - zgodnie z

aktualnie obowiązującymi przepisami 8% VAT

 

 

 


 

  1. Warunki rozliczeń, z uwzględnieniem wyposażenia nieruchomości w przyrządy i urządzenia pomiarowe.

Odbiorcy korzystający wyłącznie z usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę:

  • Należności za dostawę wody ustala się jako iloczyn taryfowych cen za dostawę wody oraz odpowiadającej im ilości dostarczonej wody.
  • Ilość wody dostarczonej do odbiorcy usług ustala się na podstawie wskazań wodomierza głównego, a w przypadku jego braku w oparciu o przeciętne normy zużycia wody.
  • Należności wynikające z miesięcznej opłaty abonamentowej ustala się w zależności od sposobu rozliczenia odbiorcy jako iloczyn stawki opłaty abonamentowej za dostawę wody i liczby miesięcznych okresów rozliczeniowych.
  • Należności wynikające z miesięcznej opłaty abonamentowej regulowane są przez odbiorcę niezależnie od ilości dostarczonej wody.

Na podstawie niniejszej taryfy będzie rozliczana także gmina zgodnie z obowiązującą ceną dla taryfowej Grupy 1 za ilość wody pobranej ze studni i zdrojów ulicznych, do zasilania publicznych fontann i na cele przeciwpożarowe oraz do zraszania publicznych ulic i publicznych terenów zielonych, zgodnie z art. 22 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków i zawartą w tym celu umową precyzującą szczegółowe zasady pomiaru ilości wody i rozliczeń.

W taryfie przyjęto miesięczny okres rozliczeniowy. Odbiorca usług dokonuje zapłaty za świadczone usługi w terminie określonym na fakturze, jednak nie krótszym niż 14 dni od daty jej wysłania lub dostarczenia w inny sposób.

  1. Warunki stosowania cen i stawek opłat.

7.1 Zakres świadczonych usług.

Zbiorowe zaopatrzenie w wodę prowadzone jest przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w zakresie poboru, uzdatniania i rozprowadzania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Usługi w ramach zbiorowego zaopatrzenia w wodę są świadczone dla Jednej grupy taryfowej odbiorców określonych szczegółowo w Rozdziale 4 niniejszej taryfy. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest zobowiązane do zapewnienia zdolności posiadanych urządzeń do realizacji usług w zakresie ciągłej dostawy wody w wymaganej ilości, o jakości wymaganej prawem, i pod odpowiednim ciśnieniem.. Obowiązek ten wypełnia się w trybie bieżącej eksploatacji posiadanych urządzeń oraz zapewnienia ich należytego stanu technicznego.

7.2 Standardy jakościowe obsługi odbiorców usług.


W zakresie jakości świadczonych usług, przedsiębiorstwo wodociągowo- kanalizacyjne realizuje zadania wynikające z przepisów prawnych dotyczących ochrony środowiska i ustalających wymagania dotyczące jakości wody

przeznaczonej do spożycia przez ludzi, w tym wymagania bakteriologiczne, fizykochemiczne i organoleptyczne (smak, zapach, barwa) z Regulaminu dostarczania wody, który określa m.in. minimalny poziom usług. Przedsiębiorstwo dostarcza wodę zdatna do spożycia przez ludzi i wolną od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz nie wykazuje agresywnych właściwości korozyjnych i spełnia wymagania: 1) mikrobiologiczne określone w części A załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017, poz. 2294); 2) chemiczne określone w części B załącznika nr 1 do rozporządzenia.

W przypadku niedotrzymania ciągłości świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne usług oraz odpowiednich parametrów dostarczanej przez nie wody, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek poinformować niezwłocznie odbiorców usług o takich przypadkach, na swojej stronie internetowej, w zwyczajowo przyjęty sposób, w tym wskazać, o ile to możliwe, planowany termin przywrócenia prawidłowego funkcjonowania sieci i odpowiednich parametrów dostarczanej wody. W takim przypadku ma również obowiązek zapewnienia odbiorcom usług zastępczych punktów poboru wody w przypadku przerw w dostawie wody przekraczających 12 godzin oraz poinformowania odbiorców usług o lokalizacji takich punktów, na swojej stronie internetowej lub w inny zwyczajowo przyjęty sposób. Zapewnienie odbiorcom usług zastępczych punktów poboru wody może nastąpić poprzez zorganizowanie dostawy wody środkami obwoźnymi lub wskazanie zastępczych punktów poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jeżeli jest to możliwe, przedsiębiorstwo ma obowiązek podjąć niezbędne działania celem przywrócenia ciągłości świadczenia usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody, wskazując przewidywany czas przywrócenia ciągłości świadczonych usług.

O planowanych ograniczeniach w dostawie wody przedsiębiorstwo wodociągowo- kanalizacyjne informuje odbiorców usług, na swojej stronie internetowej, w inny zwyczajowo przyjęty sposób.

Dla sprawnej obsługi klientów wykorzystywane są:

  • fakturowanie faktycznej ilości sprzedanej wody,
  • ograniczenie wielkości strat wody,
  • nadzorowanie efektywności pracy pracowników,

Korzyści z wdrożenia proponowanego rozwiązania:

  • satysfakcja odbiorców z rzetelnego rozliczenia zużycia wody,
  • ograniczenie liczby reklamacji,
  • usprawnienie procesu generowania przychodów,
  • sprawne zarządzanie czasem pracy pracowników,
  • kształtowanie pozytywnego wizerunku dostawcy.

 

[1]    (36.00.Z) pobór, uzdatnianie i rozprowadzanie wody,

  • (37.00.Z) odprowadzanie i oczyszczanie ścieków.

[2] Cenę za odprowadzone ścieki jako wielkość wyrażoną w jednostkach

pieniężnych, którą odbiorca usług jest obowiązany zapłacić przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu za 1 m3 odprowadzonych ścieków, w tym ścieków komunalnych lub ścieków przemysłowych.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Jaświły

Wytwarzający/odpowiadający: Wodociągi Podlaskie

Data wytworzenia: 2018-06-14

Wprowadzający: Jacek Dziekoński

Data modyfikacji: 2021-04-22

Opublikował: Jacek Dziekoński

Data publikacji: 2018-06-14