SPRAWOZDANIE z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaświłach za rok 2022
Jaświły, 28.04.2023r.
SPRAWOZDANIE z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaświłach za rok 2022
Uchwałą Nr XXIII/165/21 Rady Gminy Jaświły z dnia 15 grudnia 2021r. zatwierdzony został program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz innych uzależnień na rok 2022.
Głównym celem gminnego programu na rok 2022 było w szczególności: zmniejszenie skali zjawiska alkoholizmu i podnoszenie świadomości lokalnej społeczności w zakresie szkodliwości nadużywania wyrobów alkoholowych oraz zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia. Treść programu obejmowała: profilaktykę, leczenie, reintegrację społeczną, wszechstronną pomoc rodzinom z problemem alkoholowym, edukację społeczną, działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i przestrzeganie prawa.
Przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii należy do zadań własnych gminy. W realizację tych działań zostały zaangażowane:
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i innych Uzależnień w Jaświłach,
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaświłach,
- Dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Mońkach,
- Zespół Interdyscyplinarny,
- Gminny Ośrodek Zdrowia w Jaświłach,
- Przedstawiciele Szkół Podstawowych z terenu Gminy Jaświły,
- Punkt Informacyjno-Konsultacyjny.
W 2022r członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaświłach odbyli 9 posiedzeń. W ramach swoich kompetencji oraz w oparciu o ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przeprowadzili rozmowy z 16 osobami uzależnionymi od alkoholu, motywujące do zaprzestania nadużywania napoi alkoholowych oraz podjęcia leczenia odwykowego, z których 2 podjęły dobrowolnie leczenie odwykowe w poradni leczenia uzależnień. Natomiast w 3 przypadkach zostały skierowane wnioski do Sądu Rejonowego w Białymstoku, IV Wydziału Rodzinnego i Nieletnich o zastosowanie obowiązku podjęcia leczenia odwykowego w systemie stacjonarnym. Ponadto 3 osoby skierowano na badania przez biegłych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wydania w tym zakresie opinii.
W ramach zwiększenia dostępności pomocy terapeutycznej oraz udzielania wsparcia psychologicznego dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem od alkoholu oraz członków ich rodzin, często doświadczających przemocy w rodzinie, powadzony jest Punkt Informacyjno-Konsultacyjny. Można tu skorzystać ze wsparcia takich specjalistów, jak: psycholog i terapeuta uzależnień. W ubiegłym roku ze wsparcia tych specjalistów skorzystały 22 osoby.
W zakresie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej dotyczącej zjawiska uzależnienia w roku sprawozdawczym zorganizowany został w Jaświłach gminny festyn ph. „A w niedzielę po kościele”, a także „Święto wsi”w miejscowości Zabiele. Podczas tych imprez propagowano zdrowy styl życia bez używek, poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu z rodziną i znajomymi. Była to dobra okazja do spotkania mieszkańców gminy, integracji społeczności lokalnej oraz budowania poczucia wspólnoty.
W miejscowych szkołach realizowane były edukacyjne programy profilaktyczne. Przynoszą one ze sobą wiedzę o zagrożeniach i niektórych mechanizmach powstawania zaburzeń u dzieci i młodzieży, a także aktywne metody pracy z grupą.
Zestawienie kosztów realizacji programu:
Lp. |
Tytuł zadania |
Poniesiony koszt (w zł) |
1. |
Funkcjonowanie punktu informacyjno-konsultacyjnego (wynagrodzenie terapeuty i psychologa) |
18 449,96 |
2. |
Działanie GKRPA (wynagrodzenia i szkolenia członków materiały szkoleniowe) |
5 989,90 |
3. |
Działalność profilaktyczna w szkołach i środowisku lokalnym |
81 835,42 |
4. |
Wydanie opinii psychologiczno–psychiatrycznej w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego oraz opłaty sądowe |
3 185,62 |
RAZEM |
109 460,90 |
Zadania Programu obejmowały działania w odniesieniu do lokalnych potrzeb, wynikających z diagnozy problemów alkoholowych występujących na terenie Gminy Jaświły. Były one ukierunkowane na ograniczanie zdrowotnych i społecznych skutków wynikających z nadużywania napojów alkoholowych, podnoszenie poziomu wiedzy mieszkańców w zakresie szkodliwości spożywania alkoholu, podejmowanie działań w kierunku zmiany struktury i wzorców spożywania alkoholu oraz prowadzenie skoordynowanych działań profilaktycznych i terapeutycznych.
Metryka strony