Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Jaświły za 2022r.

Jaświły, 28.04.2023r.

 

Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Jaświły   za 2022r.

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaświłach realizuje zadania wynikające z ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

W ramach w/w ustawy Ośrodek współpracuje z instytucjami, działającymi na terenie gminy i powiatu w obszarze pomocy dziecku i rodzinie. Współpraca ta rozciąga się także na środowisko lokalne. W celu podniesienia efektywności działań i poprawy współpracy międzyinstytucjonalnej dbamy o ścisłą współpracę z przedstawicielami instytucji działających w obszarze pomocy dziecku i rodzinie. 

Do zadań własnych gminy wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej należy:

  • opracowanie i realizacja 3-letnich gminnych programów wspierania rodziny,
  • tworzenie możliwości podnoszenia kwalifikacji przez asystentów rodziny;
  • tworzenie oraz rozwój systemu opieki nad dzieckiem, w tym placówek wsparcia dziennego oraz praca z rodziną przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych poprzez:
  1. zapewnienie rodzinie przeżywającej trudności wsparcia i pomocy asystenta rodziny oraz dostępu do specjalistycznego poradnictwa,
  2. organizowanie szkoleń i tworzenie warunków do działania rodzin wspierających,
  3. prowadzenie placówek wsparcia dziennego oraz zapewnienie w nich miejsc dla dzieci,
  • Finansowanie:
  1. kosztów szkoleń dla rodzin wspierających,
  2. podnoszenia kwalifikacji przez asystentów rodziny,
  3. kosztów związanych z udzielaniem pomocy, o której mowa w art. 29 ust. 2 ustawy, ponoszonych przez rodziny wspierające,

5) współfinansowanie pobytu dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej lub interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym.

6) sporządzanie sprawozdań rzeczowo-finansowych z zakresu wspierania rodziny oraz przekazywanie ich właściwemu wojewodzie.

7) Prowadzenie monitoringu sytuacji dziecka z rodziny zagrożonej kryzysem lub przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej, zamieszkałego na terenie gminy.

Do zadań zleconych gminy wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej należy:

  • Wykonywanie zadań wynikających z rządowych programów z zakresu wspierania rodziny oraz rządowego programu, o którym mowa w art. 187a rządowy program wsparcia rodzin z dziećmi ust.1,
  • Realizacja zadań zleconych z zakresu administracji rządowej zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez wojewodę.

 

            Gmina Jaświły zapewnia rodzinom przeżywającym trudności opiekuńczo-wychowawcze pomoc asystenta rodziny.

W 2022r wsparciem asystenta objęto 7 rodzin, w tym 21 dzieci. 1 rodzina została zobowiązana do współpracy z asystentem w wyniku Postanowienia Sądu Rejonowego w Białymstoku IV Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, a pozostałe rodziny na wniosek pracowników socjalnych. Nie było przypadków odbierania dzieci przez pracowników socjalnych w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.   

W rodzinach objętych wsparciem asystenta prowadzone były następujące działania:

- udzielanie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego,

- instruktaż prawidłowego sprzątania mieszkania (ustalanie rozkładu stałych czynności utrzymujących porządek w mieszkaniu, podział obowiązków na poszczególnych członków rodziny,

- wprowadzanie zasad zdrowego żywienia,

- trening kompetencji w zakresie dbania o zdrowie, edukacja w zakresie profilaktyki zdrowotnej i higieny, wyjaśnianie zasad pielęgnacji małych dzieci,

- edukacja w zakresie gospodarowania budżetem domowym, analiza dochodów i wydatków, planowanie i monitorowanie wydatków, nabywanie umiejętności racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi poprzez stopniowanie ważności potrzeb,

- porządkowanie dokumentacji,

- wykorzystywanie swoich możliwości i uprawnień w celu pozyskania dodatkowych dochodów,

- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,

- pomoc w rozwiązywaniu problemów socjalnych.

W trakcie pracy z rodziną gromadzone są informacje na temat jej sytuacji rodzinnej, środowisku wychowawczym, problemach i dotychczasowych sposobach ich rozwiązywania. Stanowi to podstawę do sporządzania indywidualnych planów pracy z rodziną.

 

W okresie sprawozdawczym przeprowadzone zostały następujące konsultacje:

Konsultacje pedagogiczne -  (10 spotkań) – pomocą objęto 9-ro dzieci oraz ich rodziców z 4 rodzin korzystających ze wsparcia asystenta rodziny. Konsultacje odbywały się w dwóch szkołach podstawowych, znajdujących się na terenie Gminy Jaświły. Miały one na celu wspólne wypracowanie rozwiązań zmierzających do poprawy komunikacji między rodzicami i dziećmi oraz nabycie przez rodziców umiejętności wspierania dzieci w sytuacji różnych zagrożeń. Podczas spotkań rodzice poszerzali wiedzę na temat rozwoju dziecka i określonych mechanizmów jego postępowania. 

Konsultacje psychologiczne -  (8 spotkań) – wsparciem objęto 3 osoby (rodzice) korzystające ze wsparcia asystenta rodziny. Spotkania odbywały się w działającym w Urzędzie Gminy w Jaświłach Punkcie Informacyjno- Konsultacyjnym. Poradnictwo psychologiczne miało na celu pomoc w rozwiązywaniu kryzysów rozwojowych, wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych oraz wynikających z traumatycznych przeżyć.

Porady prawne – Mieszkańcy Gminy Jaświły mają dostęp do bezpłatnych usług prawnych, które zapewnia Starostwo Powiatowe w Mońkach. Radca prawny przyjmuje w budynku Urzędu Gminy w Jaświłach w każdy piątek w godzinach 8:00 12:00. Mieszkańcy poinformowani są o możliwości skorzystania z w/w usług poprzez umieszczenie informacji na stronie internetowej urzędu oraz na tablicy ogłoszeń. Pracownicy Ośrodka kierują swoich podopiecznych, potrzebujących porady prawnej do prawnika, ułatwiają im odbycie konsultacji. Z porad prawnika skorzystały 2 osoby objęte wsparciem asystenta rodziny. 

 

Rodziny te objęte zostały też wsparciem socjalnym w postaci zasiłków celowych, okresowych, zasiłków celowych na zakup żywności oraz bezpłatnego dożywiania dzieci w szkołach w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu na lata 2019 -2023”, a także szeroko rozumianą pracą socjalną.

 

W ramach w/w ustawy Gmina Jaświły realizuje także zadanie w postaci współfinansowania pobytu dzieci w pieczy zastępczej.

W 2022r. Gmina finansowała pobyt 8-ga dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Ogółem wydatki Gminy na pokrycie współfinansowania dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w 2022r. wyniosły 60 042,67 zł.

 

Wydatki na opiekę i wychowanie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej:

 

l.p.

wydatki na opiekę i wychowanie dzieci,

umieszczonych w pieczy zastępczej

liczba dzieci

wydatki poniesione

przez gminę

1.

placówki opiekuńczo-wychowawcze

1

14 171,99 zł

2.

Rodziny zastępcze

7

45 870,68 zł

ogółem

8

60 042,67 zł

 

W ramach realizacji zadania: „Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych pracowników pomagających rodzinie poprzez udział w szkoleniach, seminariach i warsztatach” w 2022r. asystent rodziny ukończył szkolenie ph. „Poszerzenie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności praktycznych i kompetencji zawodowych asystentów rodziny – praca z rodziną dysfunkcyjną”. Szkolenie zorganizowane zostało przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku.

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaświłach ciągle poszukuje nowych rozwiązań w zakresie wspierania rodziny, kierując się dobrem dziecka i rodziny, jako naturalnego środowiska rozwoju dziecka, przy współdziałaniu instytucji i organizacji pracujących z dziećmi i rodziną.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Jaświły

Wytwarzający/odpowiadający: Ewa Pawełko

Data wytworzenia: 2023-06-23

Wprowadzający: Ryszard Prolan

Data modyfikacji: 2023-06-23

Opublikował: Ryszard Prolan

Data publikacji: 2023-06-23