Sprawozdanie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaświłach

Jaświły, 23.03.2021r.

  

SPRAWOZDANIE

Z DZIAŁALNOŚCI GMINNEJ KOMISJI

ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ INNYCH UZALEŻNIEŃ W JAŚWIŁACH ORAZ SPRAWOZDANIE ZE STOPNIA PRZESTRZEGANIA PRZEZ MIESZKAŃCÓW GMINY ORAZ PODMIOTY ZAJMUJĄCE SIĘ SPRZEDAŻĄ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH PRZEPISÓW USTAWY O WYCHOWANIU W TRZEŹWOŚCI I PRZECIWDZIAŁANIU ALKOHOLIZMOWI>

 

  Wstęp

Na podstawie art. 4 ust.1, 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2018r. poz. 2137, 2244 oraz z 2019r. poz. 730) oraz art. 10 ust. 1 – 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2019r. poz. 852) w Gminie Jaświły zostały opracowany i przyjęty Uchwałą Nr XI/75/19 Rady Gminy Jaświły z dnia 30 grudnia 2019r. Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz innych Uzależnień na 2020 rok.

Głównym celem Gminnego  Programu na 2020 rok było, w szczególności, zmniejszanie skali zjawiska alkoholizmu i podnoszenie świadomości lokalnej społeczności w zakresie szkodliwości nadużywania wyrobów alkoholowych oraz zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia. Treść Programu obejmowała: profilaktykę, leczenie, reintegrację społeczną, wszechstronną pomoc rodzinom z problemem alkoholowym, edukację społeczną, działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i przestrzeganie prawa. Prowadzenie działań związanych z realizacją programu zmierza do zmniejszenia rozmiaru problemów tych, które aktualnie występują oraz zwiększenia zasobów niezbędnych do radzenia sobie z istniejącymi zagrożeniami.

 Przeciwdziałanie narkomanii i alkoholizmowi należy do zadań własnych gminy.  W realizację programu zostały zaangażowane:

  • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaświłach
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaświłach
  • Dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Mońkach
  • Zespól Interdyscyplinarny w Gminie Jaświły
  • Gminny Ośrodek Zdrowia w Jaświłach
  • Szkoły z terenu Gminy Jaświły
  • Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Gminie Jaświły

Rozdział I   Realizacja Programu. 

 Realizacja założeń programów została podzielona na dwa kierunki działania:

Zadanie 1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej oraz udzielanie wsparcia psychologicznego dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem od alkoholu oraz członków ich rodzin.

        Ø Prowadzony         Punkt Informacyjno - konsultacyjny  w Gminie Jaświły dla                    osób uzależnionych oraz osób stosujących i doświadczających przemocy w rodzinie, często związanej z nadużywaniem alkoholu jest często miejscem pierwszego kontaktu ze specjalistą, takim jak: terapeuta uzależnień czy psycholog.

Punkt konsultacyjny odgrywa ważną rolę w gminnym systemie pomocy osobom uzależnionym, współuzależnionym i zagrożonym uzależnieniami. Do Punktu przychodzą osoby zaniepokojone swoim sposobem picia (koncentracja na alkoholu, kilkudniowe ciągi, picie w samotności, relaks lub sen tylko po alkoholu) oraz osoby, które przestają sobie radzić na co dzień z uzależnionym członkiem rodziny.. 

W punkcie zatrudniono 2 osoby: terapeuta uzależnień oraz psycholog, którzy przyjmowali osoby zainteresowane 2 razy w miesiącu.  

W roku 2020 terapeuta  przeprowadził 72 rozmowy, w tym:

  • 59 z osobami uzależnionymi
  • 10 z osobami współuzależnionymi
  • 2 z ofiarami przemocy 
  • 1 ze sprawcą przemocy

Psycholog przeprowadził 56 rozmów, w tym:

- 34 z osobami uzależnionymi

- 13 z osobami współuzależnionymi

-  6  z ofiarami przemocy

3 ze sprawcami przemocy

 

Ø Działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

Komisja pracowała w następującym składzie:

Ewa Pawełko – przewodniczący,

Jolanta Kotuk - członek

Elżbieta Chołko  członek

Mariusz Bierdzio - członek 

  • Członkowie Komisji w 2020 roku odbyli 9 wspólnych spotkań w ramach posiedzeń.
  • Rozpatrzono 5 wniosków członków rodziny, którzy zwrócili się z prośbą o przeprowadzenie rozmów motywujących osoby nadużywające alkoholu do podjęcia leczenia odwykowego oraz 5 podobnych wniosków, które wpłynęły z policji. Skierowano 2 osoby na badanie przez biegłych w celu wydania opinii psychologiczno– psychiatrycznej w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego. Z powodu nie podjęcia dobrowolnie leczenia zostały - skierowane 2 wnioski do Sądu Rejonowego w Białymstoku o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu.

 

Zadanie 2. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych.  

Dostarczono ulotki i plakaty na temat szkodliwości picia alkoholu do miejscowych szkół i sklepów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych. Znaczna część środków została przeznaczona na realizację zadań z  zakresu profilaktyki szczególnie skierowanych do dzieci, młodzieży i ich rodziców. Szkoła Podstawowa w Jaświłach realizowała zajęcia edukacyjno-rozwojowe dla młodzieży- pod hasłem: przeciwdziałanie przemocy, agresji, nienawiści słowa, uzależnieniom, prowadzone w ramach Społecznego Programu Profilaktyki Uzależnień „Wspierajmy się”. Zajęcia odbyły się dnia 12.02.2020r. dla klas VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej w Jaświłach. Łącznie uczestniczyło w zajęciach 93 uczniów. Gmina Jaświły dofinansowała w/w zajęcia w kwocie 1 000,00 zł na prośbę dyrektora szkoły.

Ponadto dnia 18.09.2020r. sołtys wsi Zabiele, Gmina Jaświły wspólnie z mieszkańcami, zorganizował Festyn Rodzinny w dniu Odpustu św. Stanisława Kostki. Przy tej okazji odbyło się otwarcie placu zabaw dla dzieci. Ideą Festynu była integracja społeczności lokalnej, budowanie poczucia wspólnoty, przynależności i współpracy. Bardzo ważne było również propagowanie zdrowego trybu życia poprzez aktywne spędzanie czasu z rodziną i znajomymi oraz przeciwdziałanie nałogom, a zwłaszcza problemowi nadużywania alkoholu, który również dotyka znaczną część mieszkańców wsi Zabiele. Gmina Jaświły dofinansowała w/w przedsięwzięcie w wysokości 1 000,00 zł na prośbę sołtysa wsi.

Dnia 20.12.2019r. członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaświłach przeprowadzili kontrolę w punkcie sprzedaży napojów alkoholowych, który mieści się w Sklepie Spożywczo-Przemysłowym w Bobrówce. Zespół kontrolujący nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Osoby zajmujące się sprzedażą napojów alkoholowych w w/w punkcie prowadzą swoją działalność zgodnie z wymogami przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W 2020r. kontrole takie nie były przeprowadzane z uwagi na pandemię. Planuje się kontynuację tych działań w latach kolejnych.    

 

Ø Zestawienie kosztów realizacji programu

Lp.

Tytuł zadania

Poniesiony koszt (w zł)

1. 

Funkcjonowanie punktu informacyjno - konsultacyjnego (wynagrodzenie terapeuty i psychologa)

16 100,00

2.

Działanie GKRPA (wynagrodzenia i szkolenia członków materiały szkoleniowe)

  7 144,00

3.

Działalność profilaktyczna w szkołach i w środowisku lokalnym

2 000,00

4.

Wydawanie opinii psychiatryczno-psychologicznych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego oraz opłaty sądowe

3 259,28

                                           RAZEM 

28 503,28

  

Rozdział III  Planowane zadania na lata kolejne:  

  • Kontynuacja kontroli dotyczących przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w punktach sprzedaży alkoholu.
  • Zintensyfikowanie działań skierowanych na dostarczanie rzetelnej wiedzy na błędne przekonanie młodzieży oraz osób dorosłych, że piwo to nie alkohol.
  • Wprowadzanie programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży w szkołach funkcjonujących na terenie gminy.
  • Prowadzenie kampanii społecznych: plakaty, ulotki, imprezy tematyczne.

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Jaświły

Wytwarzający/odpowiadający: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaświłach

Data wytworzenia: 2021-05-28

Wprowadzający: Ryszard Prolan

Data modyfikacji: 2021-06-10

Opublikował: Ryszard Prolan

Data publikacji: 2021-05-28