UCHWAŁA NR III/20/24 RADY GMINY JAŚWIŁY z dnia 12 września 2024 r. o ustaleniu lokalizacji biogazowni rolniczej

UCHWAŁA NR III/20/24

RADY GMINY JAŚWIŁY

z dnia 12 września 2024 r.

o ustaleniu lokalizacji biogazowni rolniczej

Na podstawie art. 20 ust. 4 oraz art. 19 ust. 4 i 5, art. 21, art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 13 lipca 2023r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (Dz. U. z 2023r. poz. 1597) uchwala się co następuje:

§ 1. 1. Ustala się lokalizację biogazowni rolniczej na działce oznaczonej numerem geodezyjnym 506 w obrębie Bagno gmina Jaświły.

2. Określa się:

1) rodzaj inwestycji: budowa biogazowni rolniczej o łącznej mocy elektrycznej 499 kW wraz z infrastrukturą towarzyszącą;

 2) granice terenu objętego biogazownią rolniczą: biogazownia rolnicza zostanie zlokalizowana na części nieruchomości stanowiącej działkę numer geodezyjny 506, obręb Bagno gmina Jaświły; 

3) maksymalną moc biogazowni rolniczej w zakresie wytwarzania:

a) łączna zainstalowana moc elektryczna - 499 kW,

b) łączna moc cieplna - 625 kW,

c) roczna wydajność produkcji biogazu rolniczego - nie dotyczy

d) roczna wydajność produkcji biometanu z biogazu rolniczego - nie dotyczy.

4) rodzaje substratów, które będą wykorzystywane w biogazowni rolniczej:

a) biomasa, odchody zwierzęce, słoma, inne niebędące niebezpiecznymi naturalne substancje pochodzące z produkcji rolniczej lub leśnej, w tym z hodowli grzybów jadalnych oraz upraw hydroponicznych.

b) inne substraty niezagrażające zdrowiu ludzi, zwierząt lub środowisku, wyłącznie pochodzenia biologicznego takich jak biomasa roślinna pochodząca z utrzymania terenów zielonych, pozyskana bezpośrednio od producenta biomasy, a następnie przekazana wytwórcy biogazu, niebędąca odpadem komunalnym,

c) produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego w tym produkty przetworzone, objęte rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającym przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (Dz. Urz. UE L 300 z 14.11.2009, str. 1, z późn. zm.), zwanym dalej "rozporządzeniem nr 1069/2009”, niebędące odpadami, wyłącznie pozyskane bezpośrednio od producenta produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, a następnie bezpośrednio przekazane wytwórcy biogazu, stanowiące: materiał kategorii 2, o którym mowa w art. 9 lit. a oraz g rozporządzenia nr 1069/2009, z tym że w przypadku materiału, o którym mowa w art. 9 lit. g rozporządzenia nr 1069/2009 - jedynie zawierające substraty, o których mowa w art. 9 lit. a oraz w art. 10 lit. a-l, n oraz o rozporządzenia nr 1069/2009, w tym serwatkę oraz inne produkty pochodzące z przetwórstwa mleka, materiał kategorii 3, o którym mowa w art. 10 lit. a-l, n oraz o rozporządzenia nr 1069/2009, w tym , serwatka oraz inne produkty pochodzące z przetwórstwa mleka. Płynne lub stałe substancje organiczne powstające w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego wyłącznie z substratów wymienionych w niniejszym załączniku.

d) Przedmioty lub substancje, które spełniają warunki uznania za produkt uboczny, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587, z późn. zm.), wyłącznie pozyskane bezpośrednio od wytwórcy tych przedmiotów lub substancji prowadzącego działalność określoną w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu, a następnie bezpośrednio przekazane wytwórcy biogazu:

e) wysłodki, wytłoki, osady moszczowe i pofermentacyjne, wywary i destylaty, produkty i substancje poekstrakcyjne stanowiące pozostałość z przetwórstwa produktów rolnych, upraw hydroponicznych lub leśnictwa, w szczególności z produkcji cukru lub napojów alkoholowych lub bezalkoholowych,

f) osady i szlamy z mycia, oczyszczania, obierania, odwirowywania, mechanicznego rozdrabniania lub oddzielania surowców pochodzących z rolnictwa, ogrodnictwa, upraw hydroponicznych lub leśnictwa, a także z powiązanych działów przemysłu,

g) biomasa z przygotowania lub przetwórstwa produktów lub używek spożywczych, w tym z owoców, warzyw, produktów zbożowych, olejów jadalnych, kakao, kawy lub herbaty, przygotowania lub przetwórstwa tytoniu lub drożdży lub produkcji ekstraktów drożdżowych lub przygotowywania lub fermentacji melasy,

h) surowce i produkty żywnościowe nienadające się do spożycia lub przetwórstwa, tłuszcze spożywcze wytwarzane lub wykorzystywane w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego, w tym przemysłu piekarniczego i cukrowniczego, nieprzydatne do wykorzystania.

i) odpady pozyskane bezpośrednio od wytwórcy odpadów prowadzącego działalność określoną w art. 3 ust. 1 pkt 1, 4 lub 5 ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu:

j) odpady z rolnictwa, ogrodnictwa, upraw hydroponicznych, leśnych i rybołówstwa o kodzie: 02 01 01 - osady z mycia i czyszczenia, 02 01 03, odpadowa masa roślinna, 02 01 06 – odchody zwierzęce. e) Odpady z przygotowania i przetwórstwa produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego o kodzie: 02 02 01 - odpady z mycia i przygotowywania surowców, 02 02 02 – odpadowa tkanka zwierzęca, 02 02 03 – surowce i produkty nienadające się do spożycia i przetwórstwa, 02 02 82 – odpady z produkcji mączki rybnej inne niż wymienione w 02 02 80, odpady z przygotowania lub przetwórstwa produktów lub używek spożywczych oraz odpady pochodzenia roślinnego, w tym odpady z owoców, warzyw, produktów zbożowych, olejów jadalnych, kakao, kawy lub herbaty, oraz odpady z przygotowania lub przetwórstwa tytoniu lub drożdży lub produkcji ekstraktów drożdżowych lub odpady z przygotowywania lub fermentacji melasy o kodzie: 02 03 01 - szlamy z mycia, oczyszczania, obierania, odwirowywania i oddzielania surowców, 02 03 03 - odpady poekstrakcyjne, 02 03 04 - surowce i produkty nienadające się do spożycia i przetwórstwa, 02 03 80 - wytłoki, osady i inne odpady z przetwórstwa produktów roślinnych (z wyłączeniem 02 03 81), 02 03 81 - odpady z produkcji pasz roślinnych, 02 03 82 - odpady tytoniowe, odpady z przemysłu cukrowniczego o kodzie: 02 04 01 - osady z oczyszczania i mycia buraków, 02 04 80 – wysłodki, odpady z przemysłu mleczarskiego o kodzie: 02 05 01 - surowce i produkty nieprzydatne do spożycia oraz przetwarzania, 02 05 80 - odpadowa serwatka, odpady z przemysłu piekarniczego i cukierniczego o kodzie: 02 06 01 - surowce i produkty nieprzydatne do spożycia i przetwórstwa, 02 06 80 - nieprzydatne do wykorzystania tłuszcze spożywcze, odpady z produkcji napojów alkoholowych lub bezalkoholowych (z wyłączeniem kawy, herbaty i kakao) o kodzie: 02 07 01 - odpady z mycia, oczyszczania i mechanicznego rozdrabniania surowców, 02 07 02 - odpady z destylacji spirytualiów, 02 07 04 - surowce i produkty nieprzydatne do spożycia i przetwórstwa, 02 07 80 - wytłoki, osady moszczowe i pofermentacyjne, wywary.

5) charakterystyka biogazowni:

a) zapotrzebowanie na wodę - brak bieżącego zapotrzebowania na wodę do celów technologicznych oraz celów socjalno-bytowych,

b) zapotrzebowanie na energię elektryczną – zasilanie ze zlokalizowanego w biogazowni źródła (autokonsumpcja) z instalacji OZE,

c) zapotrzebowanie na ciepło - ze zlokalizowanego w biogazowni źródła (autokonsumpcja) z instalacji OZE

d) odprowadzania ścieków – brak powstawania ścieków socjalno-bytowych i technologicznych,

e) dojazd z drogi gminnej numer 145602B,

f) inne potrzeby w zakresie uzbrojenia terenu - przyłączenie energetyczne do linii średniego napięcia zostanie wykonane na podstawie odrębnego opracowania, po uzyskaniu warunków przyłączenia do sieci od operatora sieci dystrybucyjnej i zgodnie z jej wytycznymi. Brak konieczności wykonania innych przyłączeń i dostaw mediów. Zagospodarowanie odpadów odbywać się będzie poprzez segregację i gromadzenie w specjalnych pojemnikach, a następnie poprzez sukcesywne przekazywanie do odzysku lub unieszkodliwiania dla podmiotów posiadających stosowne zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami. Wody opadowe i roztopowe będą odprowadzane do zbiornika końcowego biogazowni lub rozprowadzane po terenach zielonych inwestycji.

6) planowany sposób zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia projektowanych obiektów budowlanych, przedstawione w formie opisowej: obszar planowanej biogazowni rolniczej obejmuje część działki o łącznej powierzchni 1,182 ha, z czego powierzchnia zabudowy nie będzie większa niż 1 ha.

7) W ramach inwestycji projektuje się następujące obiekty budowlane:

- FERMENTOR 1 obiekt przeznaczony do beztlenowej fermentacji metanowej substratów oraz magazynowania powstałego w nim biogazu pod membraną gazoszczelną.

- FERMENTOR 2 obiekt przeznaczony do beztlenowej fermentacji metanowej substratów oraz magazynowania powstałego w nim biogazu pod membraną gazoszczelną.

- FERMENTOR 3 - obiekt przeznaczony do beztlenowej fermentacji metanowej substratów oraz magazynowania powstałego w nim biogazu pod membraną gazoszczelną.

- SILOS 1 - obiekt przeznaczony do magazynowania substratów stałych.

- SILOS 2 - obiekt przeznaczony do magazynowania substratów stałych, substratów płynnych.

- SZACHT INSTALACYJNY obiekt przeznaczony do umieszczenia w nim pompy cyrkulacyjnej, wewnętrznej instalacji cieplnej, sprężarki do biogazu oraz innych urządzeń zapewniających spójność i ciągłość pracy instalacji.

- KOSZ ZAŁADOWCZY - obiekt przeznaczony do aplikacji substratów stałych do fermentorów.

- STACJA KONDENSACJI BIOGAZU - obiekt przeznaczony do gromadzenia odcieków ze skroplin biogazu.

- POCHODNIA BIOGAZU - obiekt przeznaczony do awaryjnego spalania biogazu w przypadku jego nadprodukcji względem bieżącego zużycia w celu wytwarzania energii.

- BUDYNEK TECHNICZNO-UŻYTKOWY / STACJA TRANSFORMATOROWA - obiekt przeznaczony do umieszczenia w nim stacji transformatorowej NN/SN. Możliwość budowy większego budynku do umieszczenia w nim sterowni biogazowni, aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki (AKPiA) oraz części urządzeń układu kogeneracyjnego.

- KONTENER KOGENERACJI - obiekt przeznaczony do umieszczenia w nim układu kogeneracyjnego wytwarzającego energię elektryczną i cieplną z biogazu rolniczego.

a) charakterystyczne parametry techniczne biogazowni rolniczej oraz danych charakteryzujących jej wpływ na środowisko:

- biogazownia rolnicza wraz z instalacją do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z biogazu lub biogazu rolniczego o łącznej mocy elektrycznej 499 kW, cieplnej do 625 kW. W biogazowni powstawał będzie produkt pofermentacyjny, który będzie traktowany jako wysokowartościowy nawóz do nawożenia pól uprawnych. Produkt pofermentacyjny jest uregulowany w ustawie z 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu jako osobna kategoria obok nawozów i środków wspomagających ochronę roślin. Odcieki z substratów gromadzonych na terenie inwestycji będą odprowadzane kanalizacją do zbiornika wstępnego, a następnie pompowane do zbiornika dozowania substratu i do zbiorników fermentacyjnych w celu odzyskania biogazu ze znajdującej się w nich substancji organicznej. Produkt pofermentacyjny będzie wywożony z instalacji beczkowozami i stosowany na gruntach do celów nawozowych.

8) wskazanie nieruchomości, według katastru nieruchomości oraz księgi wieczystej, na której mają być zlokalizowane obiekty biogazowni rolniczej - działka ewidencyjna nr 506, obręb Bagno, identyfikator działki: 200803_2.0001.506, nr księgi wieczystej: Bl1B/00114591/9.

9) warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska i ochrony zabytków Planowane przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących potencjalnie lub zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r., poz. 1839): instalacje do produkcji paliw z produktów roślinnych, z wyłączeniem instalacji do wytwarzania biogazu rolniczego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, o zainstalowanej mocy elektrycznej nie większej niż 0,5 MW lub wytwarzających ekwiwalentną ilość biogazu rolniczego wykorzystywanego do innych celów niż produkcja energii elektrycznej. Na obszarze planowanej inwestycji nie występują formy ochrony przyrody oraz obszary szczególnego zagrożenia powodzią. Na obszarze planowanej inwestycji brak jest obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków.

§ 2. Uchwała o ustaleniu lokalizacji, o której mowa w art. 19 ust. 4 nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Jaświły.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący Rady Gminy Jaświły

Robert Wojtkielewicz

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 13 lipca 2023r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (Dz. U. z 2023r., poz. 1597) Rada Gminy może podjąć uchwałę o lokalizacji biogazowni rolniczej niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy.  

Gmina Jaświły posiada plan miejscowy obejmujący teren całej gminy. W obowiązującym planie działka nr geod. 506 znajduje się na terenie z podstawowym przeznaczeniem pod elektrownie fotowoltaiczne z niezbędnymi urządzeniami.

 Spółka Biogaz Podlasie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ul. Mińska 25/432 03-808 Warszawa, zwróciła się do Rady Gminy Jaświły za pośrednictwem Wójta Gminy Jaświły, z wnioskiem o ustalenie lokalizacji biogazowni rolniczej o łącznej mocy do 499 kW i mocy cieplnej 625 kW, na działce nr geod. 506, obręb Bagno, gmina Jaświły.

Wójt po przeprowadzeniu procedury opiniowania i uzgodnień przekazał Radzie projekt uchwały wraz z opiniami i uzgodnieniami.

Art. 23 ustawy z dnia 13 lipca 2023r. o ułatwieniach o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu wyłącza stosowanie przepisów art. 18-22 do lokalizacji biogazowni rolniczej gdy:

1) łączna moc zainstalowana elektryczna jest mniejsza niż 1 MW - w przypadku gdy przedmiotem działalności w tej biogazowni jest wytwarzanie energii elektrycznej;

2) łączna moc osiągalna cieplna w skojarzeniu jest mniejsza niż 3 MW - w przypadku gdy przedmiotem działalności w tej biogazowni jest wytwarzanie ciepła;

3) roczna wydajność produkcji biogazu rolniczego nie przekracza 4 mln m3 - w przypadku gdy przedmiotem działalności w tej biogazowni jest wytwarzanie biogazu rolniczego;

4) roczna wydajność produkcji biometanu z biogazu rolniczego nie przekracza 2,4 mln m3 - w przypadku gdy przedmiotem działalności w tej biogazowni jest wytwarzanie biometanu.

Z przedłożonego wniosku inwestora wynika, że biogazownia będzie zlokalizowana na nieruchomości przeznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod elektrownie elektryczne fotowoltaiczne z niezbędnymi urządzeniami. Jednak stan właścicielski i sposób użytkowania wskazują, że jest to biogazownia rolnicza. W związku z czym uchwła niniejsza jest niezbędna celem potwierdzenia charakteru inwestycji jako biogazownii rolniczej.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Jaświły

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Wojtkielewicz

Data wytworzenia: 2024-09-17

Wprowadzający: Jakub Kulesza

Data modyfikacji: 2024-09-18

Opublikował: Jakub Kulesza

Data publikacji: 2024-09-17