Uchwała Nr IX/61/19 Rady Gminy Jaświły z dnia 26 listopada 2019 r.
Uchwała Nr IX/61/19
Rady Gminy Jaświły
z dnia 26 listopada 2019 r.
o regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jaświły
Na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2019r. poz. 2010) po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mońkach, uchwala się, co następuje:
- §1. Ustala się szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Jaświły zawarte w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Jaświły, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
- §2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Jaświły
- §3. Traci moc uchwała Nr VI/39/15 Rady Gminy Jaświły z dnia 27 sierpnia 2015r. o regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jaświły (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2015r., poz. 2807, ze zm. z 2017r. poz. 2791)
- §4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego, z mocą od 1 stycznia 2020r.
|
Przewodniczący Rady |
Załącznik do uchwały Nr IX/61/19
Rady Gminy Jaświły
z dnia 26 listopada 2019 r.
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Jaświły
Rozdział 1.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku
- §1. Na terenie Gminy Jaświły zabrania się:
1) składowania lub magazynowania wszelkich odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych;
2) wprowadzania nieczystości ciekłych do gruntu na nieruchomości własnej lub poza nią, do urządzeń służących odprowadzaniu wód deszczowych, opadowych i roztopowych do istniejących rowów melioracyjnych i odwadniających;
3) spalania odpadów komunalnych.
- §2. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do:
1) utrzymania czystości i porządku, należytego stanu sanitarno-higienicznego nieruchomości oraz znajdujących się na nich urządzeń
2) prowadzenia na terenie nieruchomości selektywnej zbiórki odpadów komunalnych polegającej na segregowaniu wytwarzanych odpadów komunalnych i przekazaniu ich podmiotowi odbierającemu odpady lub do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
3) przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;
4) zbieranie w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie oraz sposobem określonym w przepisach wydanych na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
5) gromadzenia nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych;
6) pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych;
- Ustanawia się selektywne zbieranie odpadów komunalnych, obejmujących co najmniej następujące frakcje odpadów komunalnych, zbierane u źródła:
1) papier i tektura (w tym opakowania, gazety, czasopisma itd.);
2) tworzywa sztuczne;
3) szkło i odpady opakowaniowe ze szkła (szkło bezbarwne i kolorowe);
4) metal- drobny złom;
5) odpady opakowaniowe wielomateriałowe;
6) bioodpady;
7) meble i inne odpady wielkogabarytowe;
8) zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny;
9) zużyte baterie i akumulatory;
10) budowlane i rozbiórkowe;
11) zużyte opony;
12) popiół
13) styropian opakowaniowy
14) niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne, nie wymienione w pkt. 1-13.
- Odpady, o których mowa w ust. 2 właściciele nieruchomości obowiązani są zbierać i gromadzić od chwili ich powstania.
- Odpady określone w ust. 1 pkt. 1, 2, 3, 4, 12 odbierane są w sposób gwarantujący ich niezmieszanie z innymi rodzajami odpadów zbieranymi selektywnie.
- Właściciel nieruchomości zapewnia przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne swobodny dostęp do pojemników lub worków w terminach określonych w harmonogramie odbierania.
- Przedsiębiorca realizujący zadania w zakresie odbioru odpadów, zobowiązany jest do:
1) przekazywania odebranych od właścicieli nieruchomości selektywnie zebranych odpadów komunalnych do instalacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów;
2) przekazywania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych bezpośrednio do instalacji komunalnej.
- §3. 1. Organizacja selektywnego zbierania odpadów komunalnych obejmuje:
1) system odbierania „u źródła”, w którym wyselekcjonowane frakcje odpadów odbierane będą bezpośrednio z posesji, z częstotliwością określoną w niniejszym regulaminie;
2) system „donoszenia”, w którym mieszkańcy dostarczają zebrane przez siebie frakcje odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dolistowie Starym 144.
- Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych zapewnia przyjmowanie co najmniej następujących frakcji odpadów komunalnych:
1) odpadów niebezpiecznych;
2) przeterminowanych leków i chemikalii;
3) odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek;
4) zużytych baterii i akumulatorów;
5) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
6) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych;
7) zużytych opon;
8) odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpad komunalne;
9) odpadów tekstyliów i odzieży
10) papieru;
11) metali;
12) tworzyw sztucznych;
13) szkła;
14) odpadów opakowaniowych wielomateriałowych;
15) bioodpadów.
- Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych nie przyjmuje takich odpadów jak:
1) materiały zawierające azbest;
2) papy;
3) szyby samochodowe;
4) szkło zbrojone i hartowane;
5) części samochodowe (zderzaki, reflektory itp.);
6) odpady w opakowaniach cieknących;
7) odpady pochodzące z działalności gospodarczej - wskazujące na źródło pochodzenia inne niż gospodarstwa domowe;
8) odpady komunalne zmieszane.
- §4. 1. Powstające w gospodarstwach domowych zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi bioodpady stanowiące odpady komunalne, winne być w pierwszej kolejności zbierane i gromadzone w przydomowych kompostownikach, jeżeli nie powoduje to uciążliwości dla otoczenia i negatywnego oddziaływania na środowisko.
- Zbieranie i gromadzenie odpadów w sposób określony w ust. 1, może odbywać się pod warunkiem, że wielkość przydomowego kompostownika, pozwala na co najmniej dwuletni okres przetrzymywania w nim kompostowanego materiału, przekładanego warstwą gleby i dojrzałego kompostu.
- Powstające na terenie nieruchomości odpady roślinne niepoddawane kompostowaniu oraz odpady powstałe w wyniku pielęgnacji parków, cmentarzy i trawników, winne być zbierane, gromadzone oddzielnie i przekazywane do instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
- §5. Jeżeli na terenie nieruchomości powstają odpady inne niż komunalne, to muszą one być gromadzone w sposób wyodrębniony.
- §6. Odpady niebezpieczne w tym medyczne lub weterynaryjne, powstające w związku z prowadzoną na terenie danej nieruchomości działalnością, nie mogą być gromadzone w pojemnikach służących gromadzeniu odpadów komunalnych.
- §7. 1. Odpady w postaci zwłok zwierzęcych nie mogą być gromadzone wraz z odpadami komunalnymi.
- Odpady z wypadków, powstające podczas prowadzenia akcji ratowniczej lub gaśniczej nie mogą być gromadzone wraz z odpadami komunalnymi
- Odpady o których mowa w ust. 1 i 2 powinny być transportowane przez jednostki posiadające odpowiednie zezwolenia wymagane przepisami ustawy o odpadach i niezwłocznie przekazywane do punktu ich unieszkodliwiania.
- §8. 1. Właściciele nieruchomości położonych wzdłuż chodników mają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników służących do użytku publicznego.
- Uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń polega na usunięciu ich w miejsca niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszym i pojazdów, umożliwiając ich zebranie przez gminę.
- Nieusunięty lód, o którym mowa w ust. 1 należy posypać piaskiem lub innym stosownym środkiem w celu zlikwidowania jego śliskości.
- §9. Mycie pojazdów samochodowych, poza myjniami samochodowymi, może się odbywać jedynie pod warunkiem, że dokonuje się je na terenie o nawierzchni szczelnej, a powstające ścieki gromadzone są w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z wymaganiami niniejszego regulaminu. Ścieki takie nie mogą być bezpośrednio odprowadzane do zbiorników wodnych lub do ziemi.
- §10. Naprawy samochodów, poza warsztatami naprawczymi, mogą się odbywać wyłącznie pod warunkiem, że powstające odpady będą gromadzone w pojemnikach lub workach do tego przeznaczonych. Prowadzenie napraw blacharsko-lakierniczych oraz wymiany oleju, może się odbywać wyłącznie w obrębie warsztatu.
- §11. Wykonawca robót budowlanych jest zobowiązany do: wyposażenia terenu budowy w WC, w pojemniki na odpady oraz dbania o czystość chodników, ulic i innych miejsc ogólnodostępnych sąsiadujący z budową, poprzez systematyczne usuwanie zanieczyszczeń powstałych w związku z prowadzoną budową oraz wskazania terenu gdzie wywożony jest nadmiar ziemi z wykopów za zgodą właściciela tego terenu.
- §12. 1. Każda nieruchomość, której użytkowanie powoduje powstawanie ścieków bytowych musi być podłączona do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a w przypadku jej braku, nieruchomość musi być wyposażona w szczelny zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków.
- Właściciele nieruchomości posiadający zbiorniki bezodpływowe zobowiązani są do zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych.
Rozdział 2.
Rodzaje i minimalna pojemność pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości, w tym na terenach przeznaczonych do użytku publicznego oraz na drogach publicznych oraz warunki rozmieszczania tych pojemników i worków oraz ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym
- §13. W zamian za uiszczoną przez właścicieli nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi zapewnia się wyposażenie nieruchomości w pojemniki i worki służące do zbierania odpadów komunalnych.
- §14. Dopuszcza się stosowanie następujących pojemników przeznaczonych do zbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych:
1) pojemniki o pojemności od 60 l do 1100 l;
2) pojemniki KP 5, KP 7, KP 10, KP 13 o pojemności od 5 do 13 m3;
3) kosze uliczne o pojemności od 30 do 70 l.;
4) inne pojemniki i kontenery.
- §15. Dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów stosuje się pojemniki lub worki z tworzywa sztucznego do gromadzenia odpadu selektywnie zbieranego o pojemności od 30 l do 120 l z widocznym, ogólnie przyjętym, oznaczeniem i rozróżnieniem kolorystycznym.
- §16. 1. Dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w budynkach jednorodzinnych, ustala się minimalną pojemność:
1) pojemnika przeznaczonego do zbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, jeżeli z takiego pojemnika korzysta:
- a) nie więcej niż dwie osoby - o pojemności 60 l,
- b) 3 osoby - o pojemności 110 l;
- c) 4 osoby - o pojemności 120 l;
- d) od 5 - do 7 osób - o pojemności 240 l;
- e) od 8 - do 11 osób - o pojemności 240 L i 120 l;
- f) od 12 osób - o pojemności 2 pojemniki po 240 l.
2) pojemników lub worków do zbierania segregowanych odpadów, jeżeli z takiego pojemnika lub worka korzysta:
- a) nie więcej niż dwie osoby - w rozmiarze 30 l;
- b) nie mniej niż 3 osoby i nie więcej niż 4 osoby - w rozmiarze 60 l;
- c) nie mniej niż 5 osób i nie więcej niż 6 osób - w rozmiarze 90 l;
- d) nie mniej niż 7 osób i nie więcej niż 9 osób - w rozmiarze 120 l.
- Przy zachowaniu minimalnej pojemności, dopuszcza się stosowanie do gromadzenia niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych innych pojemników, niż zostały określone w ust. 1.
- §17. 1. Na terenie nieruchomości zabudowanej budynkami zarówno jednorodzinnymi, jak i wielolokalowymi, dopuszcza się możliwość zbierania i gromadzenia odpadów wielkogabarytowych.
- Meble i odpady wielkogabarytowe odbierane są od mieszkańców „u źródła” w zależności od potrzeb w ramach organizowanych okresowo zbiórek, lub dostarczane przez mieszkańców do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
- Do zbierania na terenie nieruchomości odpadów w postaci mebli lub innych odpadów wielkogabarytowych zabudowanej budynkami służyć będą pojemniki o pojemności:
- a) jednorodzinnymi - minimum 1100 l.;
- b) wielolokalowymi - nie mniejsze niżKP-5.
- Zapisy ust. 3 stosuje się odpowiednio do zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
- §18. 1. Dla właścicieli nieruchomości zabudowanej budynkami wielolokalowymi ustala się minimalną pojemność:
1) pojemnika przeznaczonego do zbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, jeżeli z tego pojemnika korzysta:
- a) od 10 -do 15 osób - o pojemności 2 x 240 l;
- b) od 16 - do 25 osób - o pojemności 1100 l;
- c) od 26 - do 30 osób - o pojemności 1100 l i 240 l;
- d) od 31 - do 35 osób - o pojemności 1100 l i 2 x 240 l;
- e) od 36 - do 40 osób - o pojemności 1100 l i 3 x 240 l;
- f) od 41 i więcej osób - o pojemności 2 x 1100 l.
2) pojemnika przeznaczonego do zbierania na terenie nieruchomości odpadów segregowanych, jeżeli z takiego pojemnika (worka) korzysta:
- a) nie więcej niż 10 osób - w rozmiarze 120 l;
- b) nie mniej niż 11 osób i nie więcej niż 20 osób - w rozmiarze 240 l;
- c) nie mniej niż 21 osób i nie więcej niż 30 osób - w rozmiarze 240 l i 120 l;
- d) nie mniej niż 31 osób i nie więcej niż 40 osób - w rozmiarze 2 x 240 l,
- Przy zachowaniu minimalnej pojemności, dopuszcza się stosowanie innych pojemników do gromadzenia niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, niż zostały określone w ust. 1, pkt. 1.
- §19. W przypadku trudności w ustaleniu minimalnego rozmiaru pojemnika do gromadzenia niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych gromadzonych na terenie nieruchomości zarówno zabudowanej budynkami jednorodzinnymi jak i wielolokalowymi, przyjmuje się minimalną pojemność pojemników w ten sposób, iż na każdą osobę przyjmuje się pojemność pojemnika w wielkości nie mniejszej niż 30 litrów.
- §20. 1. Na terenach przeznaczonych do użytku publicznego tj.: chodniki, przystanki komunikacji publicznej, plaże, pola biwakowe i inne nieruchomości gminne, ustala się, że do zbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych służyć będą kosze o pojemności od 30 - do 70 l.
- Kosze uliczne winne uniemożliwiać wydostawanie się odpadów pod wpływem wiatru, deszczu lub innych czynników zewnętrznych.
- §21. Pojemniki lub worki do gromadzenia odpadów komunalnych muszą być eksploatowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nieprzestrzeganie tego wymogu może spowodować odmowę odbioru odpadów.
- §22. Zabrania się gromadzenia w pojemnikach lub workach na odpady komunalne śniegu, lodu, gruzu, szlamów, substancji toksycznych, żrących, wybuchowych, a także przeterminowanych leków, zużytych olejów, resztek farb, rozpuszczalników, lakierów i innych odpadów niebezpiecznych, pochodzących z działalności gospodarczej oraz odpadów innych niż komunalne.
- §23. Zabrania się spalania w pojemnikach i koszach na odpady jakichkolwiek odpadów.
- §24. Do pojemników i worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki papieru i tektury nie można wrzucać:
1) opakowań z zawartością np. żywnością, wapnem, cementem;
2) kalki technicznej;
3) prospektów foliowych i lakierowanych katalogów.
- §25. Do pojemników i worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki szkła opakowaniowego i nieopakowaniowego nie wolno wrzucać:
1) ceramiki (porcelana, naczynia typu arcoroc, talerzy, doniczek);
2) luster;
3) szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z pozostałymi resztkami zawartości;
4) szkła budowlanego (szyby okienne, szkło zbrojne);
5) szyb samochodowych.
- §26. Do pojemników i worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki metali i tworzyw sztucznych nie można wrzucać:
1) tworzyw sztucznych pochodzenia medycznego,
2) mokrych folii;
3) opakowań i butelek po olejach i smarach, puszek i pojemników po farbach i lakierach;
4) opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych.
5) metali łączonych z innymi materiałami np. z gumą.
- §27. Do pojemników i worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki opakowań wielomateriałowych nie można wrzucać opakowań ani materiałów innych niż opakowania wielomateriałowe, np. tetrapak.
- §28. Do worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki popiołu nie można wrzucać odpadów innych niż popiół.
- §29. Do przydomowych kompostowników nie można wrzucać odpadów innych niż bioodpady stanowiące odpady komunalne.
- §30. Właściciele nieruchomości, na której organizowane są imprezy masowe o charakterze publicznym, zobowiązani są do:
1) wyposażenia miejsca, w którym się ono odbywa w odpowiednią liczbę pojemników lub kontenerów na odpady stałe;
2) dostarczenia odpowiedniej liczby toalet i szaletów oraz ich opróżnienie i sprzątnięcie. W przypadku imprez plenerowych jeden szalet powinien przypadać na nie więcej niż 500 uczestników imprezy, a przy podawaniu piwa - jeden na nie więcej niż 200 uczestników.
3) oczyszczenia terenu i usunięcia odpadów bezpośrednio po zakończeniu imprezy;
4) oczyszczenia terenów przyległych, jeżeli występuje taka potrzeba, a zanieczyszczenie terenu spowodowane zostało imprezą lub zgromadzeniem.
Rozdział 3.
Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego
- §31. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, zgodny z harmonogramem, gwarantujący zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.
- Pozbywanie się odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości odbywa się poprzez ich umieszczenie w odpowiednich pojemnikach lub workach, a następnie wywożenie ich przez odbierającego odpady.
- Właściciel nieruchomości zobowiązany jest udostępnić pojemniki lub worki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, na czas odbierania tych odpadów, w szczególności poprzez ich wystawienie przed teren nieruchomości, w miejsce umożliwiające swobodny do nich dojazd.
- Na obszarach zabudowy wielorodzinnej odpady komunalne odbierane będą przez przedsiębiorcę z zabezpieczonych pomieszczeń lub pojemników/ worków zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie budynków.
- §32. 1. Odpady komunalne odbierane będą w zależności od potrzeb:
1) w okresie od listopada – do marca, niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i segregowane - nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu;
2) w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne:
- a) raz na tydzień z budynków wielolokalowych;
- b) raz na dwa tygodnie z budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
3) w okresie od początku września - do końca kwietnia popiół będzie odbierany przynajmniej 1 raz w miesiącu
- Odpady wielkogabarytowe odbierane będą przynajmniej raz w roku (przed sezonem letnim lub przed sezonem zimowym).
- Meble i odpady wielkogabarytowe mogą być odbierane od mieszkańców w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
- Odpady budowlano-remontowe i rozbiórkowe oraz odpady zielone z pielęgnacji ogrodów będą odbierane na indywidualne zgłoszenie.
- W przypadku nieruchomości, na których organizowane będą imprezy masowe, wprowadza się obowiązek niezwłocznego usuwania odpadów oraz nieczystości płynnych, natychmiast po zakończeniu imprezy.
- Zużyte baterie i akumulatory należy przekazywać do punktu sprzedaży baterii i akumulatorów lub punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
- Przeterminowane leki należy umieszczać w odpowiednio oznaczonych pojemnikach umieszczonych w przychodniach, lecznicach, aptekach lub punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
- Odpady budowlane i rozbiórkowe powstałe na terenie nieruchomości będą odbierane odpłatnie, na podstawie odrębnej umowy zawartej przez prowadzącego budowę lub remont z przedsiębiorcą realizującym odbiór odpadów komunalnych. Koszt wykonania takiej usługi ponosi w całości Zleceniodawca.
- Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny należy przekazywać do specjalistycznych punktów lub do punktu selektywnego zbierania odpadów.
- Odpady wielomateriałowe, opony, chemikalia, opakowania po środkach ochrony roślin oraz styropian należy przekazywać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
- §33. W okresie letnim, właściciele nieruchomości, na terenach, na których prowadzona jest działalność wiążąca się z okresowym przebywaniem osób (wynajem pokoi itp.) zobowiązani są do zwiększenia wyposażenia nieruchomości w dodatkowe pojemniki na odpady.
- §34. 1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia się urządzeń do gromadzenia nieczystości ciekłych, gwarantując zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.
- Właściciele nieruchomości, obowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości co najmniej raz na kwartał.
- Opróżnianie zbiorników bezodpływowych przez właściciela nieruchomości odbywa się na podstawie zamówienia, złożonego do uprawnionego podmiotu, z którym ma zawartą umowę.
- Częstotliwość opróżniania z osadów ściekowych zbiorników oczyszczalni przydomowych wynika z ich instrukcji eksploatacji.
- §35. Określa się następujące wymagania dotyczące pojazdów specjalistycznych i uniwersalnych do odbioru odpadów komunalnych:
1) pojazdy, o których mowa wyżej, winny codziennie wyjeżdżać z bazy czyste;
2) pojazdy do odbierania odpadów zbieranych selektywnie, powinny być przykryte siatką w taki sposób, aby nie powodowały podczas transportu zanieczyszczenia i zaśmiecenia terenu;
3) pojazdy asenizacyjne muszą spełniać wymogi określone w odrębnej uchwale Rady Gminy Jaświły o wymaganiach, jakie winien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
- §36. 1. Zanieczyszczenia powstające w wyniku załadunku i transportu odpadów komunalnych oraz nieczystości płynnych przedsiębiorca świadczący usługę transportu nieczystości ciekłych ma obowiązek usunąć natychmiast.
- Przedsiębiorca ma obowiązek tak zorganizować odbiór i transport odpadów oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych, aby nie zagrażały one bezpieczeństwu ruchu drogowego i w terminach ustalonych w harmonogramie.
Rozdział 4.
Inne wymagania
- §37. Właściciele nieruchomości w celu ograniczenia możliwości powstawania odpadów komunalnych obowiązani są do minimalizowania używania jednorazowych opakowań.
- §38. Podmiot prowadzący działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych obowiązany jest informować właścicieli nieruchomości o obowiązkach selektywnego zbierania wybranych rodzajów odpadów.
- §39. W ramach selektywnego zbierania odpadów komunalnych „u źródła” mieszkańcy zobowiązani są do selektywnego zbierania frakcji odpadów wymienionych w § 3 ust. 2, natomiast podmiot odbierający odpady od właścicieli nieruchomości zobowiązany jest odebrać selektywnie co najmniej następujące frakcje odpadów:
1) tworzywa sztuczne;
2) metale- drobny złom
3) papier i makulaturę
4) szkło kolorowe i bezbarwne
5) odpady zmieszane
6) popiół
7) odpady ulegające biodegradacji, ze szczególny uwzględnieniem bioodpadów.
- §40. Podmiot odbierający odpady komunalne jest obowiązany do przekazywania odebranych od właścicieli nieruchomości:
1) selektywnie zebranych odpadów komunalnych bezpośrednio (lub za pośrednictwem innego zbierającego odpady) do instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów;
2) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych bezpośrednio do instalacji komunalnej.
- §41. Dopuszcza się przekazywanie niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych za pośrednictwem stacji przeładunkowej.
- §42. Dopuszcza się przekazywanie niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych do termicznego przekształcania.
- §43. Zakazuje się mieszania selektywnie zebranych odpadów komunalnych ze zmieszanymi odpadami komunalnymi odbieranymi od właścicieli nieruchomości oraz selektywnie zebranych odpadów komunalnych różnych rodzajów ze sobą.
Rozdział 5.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku
- §44. Osoby posiadające zwierzęta domowe obowiązane są do takiego ich utrzymania, aby wyeliminować wszelkie zagrożenia i uciążliwości, a w szczególności w zakresie zachowań agresywnych tych zwierząt, hałasu (zwłaszcza w porze nocnej), przykrego zapachu, insektów i zanieczyszczeń, jakie mogą stwarzać dla ludzi i innych zwierząt.
- §45. 1. Zwierzęta domowe mogą być wyprowadzone tylko pod opieką osoby zdolnej do panowania na nim. Psy rasy uznanej za agresywną oraz mieszańce tych ras należy wyprowadzać na smyczy i z założonym kagańcem.
- Zwalnianie psa ze smyczy bez kagańca dozwolone jest w obrębie nieruchomości należycie ogrodzonej, w sposób uniemożliwiający samowolne jej opuszczenie przez psa.
- §46. Zakazuje się szczucia lub doprowadzania psów do stanu, w którym mogą stać się agresywne i groźne dla ludzi i zwierząt.
- §47. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe obowiązane są do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń powodowanych przez te zwierzęta.
Rozdział 6.
Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej
- §48. 1. Na terenach wyłączonych z produkcji rolnej prowadzący hodowlę zwierząt gospodarskich jest zobowiązany:
1) nie dopuszczać do zanieczyszczenia terenu nieruchomości;
2) nie dopuszczać do powstawania wobec innych osób zamieszkujących w obrębie nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich uciążliwości takich jak hałas i odór.
- Zakazuje się utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod tereny mieszkaniowe jednorodzinne oraz w obrębie istniejącej zabudowy budynkami wielolokalowymi.
- §49. Pszczoły należy trzymać w ulach ustawionych w taki sposób, aby wylatujące i przylatujące pszczoły nie stanowiły uciążliwości dla właścicieli nieruchomości sąsiednich.
Rozdział 7.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania
- §50. 1. Budynki mieszkalne, budynki użyteczności publicznej, obiekty handlowe, przemysłowe, zakłady usługowe, oczyszczalnie ścieków w Jaświłach i Dolistowie Nowym, studzienki przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych, stacje uzdatniania wody w Jaświłach, Dolistowie i Mikicinie, Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dolistowie Starym, podlegają obowiązkowej deratyzacji.
- Deratyzację, o której mowa w ust. 1, przeprowadzają ich właściciele lub zarządcy w terminach:
1) raz do roku w okresie jesiennym - do 30 listopada
2) dodatkowo niezwłocznie w każdym przypadku masowego pojawienia się gryzoni.
- Obowiązek deratyzacji w odniesieniu do właścicieli budynków jednorodzinnych, powinien być realizowany w przypadku pojawienia się gryzoni, na koszt właścicieli.
Metryka strony