Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie i przystąpienie Gminy Jaświły do Klastra Energii Powiatu Monieckiego
Uchwała Nr XXIII/170/21
Rady Gminy Jaświły
z dnia 15 grudnia 2021 r.
w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie i przystąpienie Gminy Jaświły do
Klastra Energii Powiatu Monieckiego
Na podstawie Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1372), art. 2 pkt 15a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2021 r. poz. 610; zm.: z 2020 r. poz. 2320 oraz z 2021 r. poz. 1093) uchwala się, co następuje:
- 1. Wyraża się wolę i zgodę na utworzenie i przystąpienie Gminy Jaświły do Klastra Energii Powiatu Monieckiego.
- 2. 1. Klaster Energii Powiatu Monieckiego obejmuje jurysdykcją Gminy: Goniądz, Jasionówka, Jaświły, Knyszyn, Krypno i Mońki.
- Zasady funkcjonowania Klastra Energii Powiatu Monieckiego, warunki współpracy, zakres uprawnień i obowiązków koordynatora określone zostaną w porozumieniu podmiotów, o których mowa w ust. 1, o ustanowieniu Klastra Energii Powiatu Monieckiego.
- 3. Upoważnia się Wójta Gminy Jaświły do podpisania porozumienia cywilnoprawnego z podmiotami, o których mowa w § 2 ust. 1, w sprawie utworzenia Klastra Energii Powiatu Monieckiego.
- 4. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Jaświły.
- 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy |
Uzasadnienie
Gmina Jaświły podejmuje działania zmierzające do walki z niską emisją, rozwojowi odnawialnych źródeł energii (OZE) na potrzeby własne, mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców. Wraz z gminami: Goniądz, Jasionówka, Jaświły, Knyszyn, Krypno i Mońki planowane jest zawiązanie lokalnej społeczności energetycznej - Klastra Energii. Dzięki sprzyjającym zmianom w legislacji oraz pojawiającymi się możliwością pozyskania dofinansowania dedykowanego dla Klastrów Energii m.in. z Krajowego Programu Odbudowy z przeznaczeniem na inwestycje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Zawiązanie porozumienia o powołaniu klastra energii stworzy możliwość wnioskowania o dofinansowanie oraz zwiększy szanse na pozyskanie dofinansowanie. Efektem rzeczowym przedsięwzięcia będzie wybudowanie instalacji fotowoltaicznych, instalacji solarnych oraz pomp ciepła na terenie klastra energii.
W ramach podejmowanych działań zawarte zostanie porozumienie cywilnoprawne pomiędzy ww. jednostkami samorządu terytorialnego tworzących Klaster Energii, celem uzyskania certyfikacji klastra energii w przyszłych naborach prowadzonych przez odpowiedni organ Państwowy (ostatni nabór - Ministerstwo Energii). Certyfikacja pozwoli zrzeszonym w klastrze gminom uzyskać możliwość dofinansowania na zasadach bezkonkursowych środków z POOIiŚ oraz na zasadach konkursowych z NFOŚiGW na budowę Odnawialnych Źródeł Energii dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz JST.
Celem klastra energii jest:
1) ograniczenie niskiej emisji na terenie Członków Klastra (JST), w tym poprzez inwestycje w OZE;
2) zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii;
3) rozwój OZE ze szczególnym naciskiem na rozwój rozproszonej energetyki prosumenckiej;
4) rozwój gospodarczy regionu;
5) stworzenie nowych miejsc pracy.
Metryka strony