ZARZĄDZENIE NR 35/24 WÓJTA GMINY JAŚWIŁY z dnia 3 czerwca 2024 roku w sprawie powołania pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych
ZARZĄDZENIE NR 35/24
WÓJTA GMINY JAŚWIŁY
z dnia 3 czerwca 2024 roku
w sprawie powołania pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych
Na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 609, 721) oraz art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 632) zarządzam, co następuje:
- 1.
- Powołuję Panią Dorotę Kotyńską do pełnienia funkcji Pełnomocnika do spraw Ochrony Informacji Niejawnych w Urzędzie Gminy Jaświły.
- Pani Dorota Kotyńska spełnia warunki określone w art. 14 ust. 3 w ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, w tym pkt 3 i 4 ponieważ:
1) uzyskała poświadczenie bezpieczeństwa Nr I0175524P wydane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegaturę w Białymstoku upoważniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ,,poufne” na okres do 9 maja 2034 r.;
2) odbyła w dniu 10 kwietnia 2024 r. szkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych przeprowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegaturę w Białymstoku.
- 2.
Zadania pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych określa ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych oraz rozporządzenia do tej ustawy, a także szczegółowy zakres czynności stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
- 3.
Traci moc Zarządzenie Nr 1/10 Wójta Gminy Jaświły z dnia 5 stycznia 2010 roku w sprawie powołania pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych.
- 4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik
do zarządzenia nr 35/24
Wójta Gminy Jaświły
z dnia 3 czerwca 2024 r.
ZADANIA
PEŁNOMOCNIKA DO SPRAW OCHRONY INFORMACJI NIEJAWNYCH
W URZĘDZIE GMNY JAŚWIŁY
Do zadań pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych – wynikających z ustawy o ochronie informacji niejawnych oraz rozporządzeń wykonawczych do w/w ustawy należy:
1) kierowanie pionem ochrony informacji niejawnych;
2) zapewnienie przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych;
3) zapewnienie ochrony fizycznej informacji niejawnych;
4) kontrola ochrony informacji niejawnych oraz przestrzegania przepisów o ochronie tych informacji;
5) okresowa kontrola ewidencji, materiałów i obiegu dokumentów;
6) opracowywanie planu ochrony informacji niejawnych jednostki organizacyjnej i nadzorowanie jego realizacji;
7) szkolenie pracowników w zakresie ochrony informacji niejawnych na zasadach określonych w rozdziale 4 ustawy;
8) wydawanie zaświadczeń stwierdzających odbycie przeszkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych;
9) współpraca z właściwymi jednostkami i komórkami organizacyjnymi służb ochrony państwa;
10) wyjaśnianie okoliczności naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych i zawiadamianie o tym kierownika jednostki organizacyjnej, a w przypadku naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ,,poufne” lub wyższą również właściwą służbę ochrony państwa;
11) opracowanie szczegółowych wymagań w zakresie ochrony informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ,,zastrzeżone” uzyskując ich zatwierdzenie przez kierownika jednostki organizacyjnej;
12) przeprowadzanie zwykłych postępowań sprawdzających, na pisemne polecenie kierownika jednostki organizacyjnej, w odniesieniu do pracowników jednostki zatrudnionych na stanowiskach i pracach związanych z dostępem do informacji niejawnych o klauzuli ,,poufne” z wyjątkiem kandydata na stanowisko pełnomocnika ochrony i kierownika jednostki organizacyjnej;
13) wydawanie poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ,,poufne”, przekazywanie ich osobom sprawdzanym i powiadamianie o tym kierownika jednostki organizacyjnej;
14) odmawianie wydawania poświadczeń bezpieczeństwa;
- przechowywanie akt zakończonych postępowań sprawdzających, które łączą się z dostępem do informacji niejawnych.
- prowadzenie wykazów stanowisk i prac zleconych oraz osób dopuszczonych do pracy lub służby na stanowiskach, z którymi wiąże się dostęp do informacji niejawnych.
- prowadzenie ewidencji osób, które uzyskały poświadczenie bezpieczeństwa, a także osób, które zajmują stanowiska lub wykonują prace, z którymi wiąże się dostęp do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ,,poufne” i ,,zastrzeżone”.
Metryka strony