ZARZĄDZENIE NR 69/24 WÓJTA GMINY JAŚWIŁY z dnia 14 listopada 2024 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu dowozu dzieci i uczniów niepełnosprawnych, uczęszczających do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i ośrodków oraz zwrotu kosztów dowozu organizowanego przez rodziców, opiekunów prawnych

ZARZĄDZENIE NR 69/24
WÓJTA GMINY JAŚWIŁY
z dnia 14 listopada 2024 r.

w sprawie wprowadzenia regulaminu dowozu dzieci i uczniów niepełnosprawnych, uczęszczających do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i ośrodków oraz zwrotu kosztów dowozu organizowanego przez rodziców, opiekunów prawnych

Na podstawie art. 32 ust. 6 , art. 39 ust. 4 oraz art. 39 a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( Dz.U.2024.737 ) w związku z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz.U.2024.1645 ) zarządza się, co następuje:

§ 1

Wprowadza się regulamin dowozu dzieci i uczniów niepełnosprawnych, uczęszczających do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i ośrodków oraz zwrotu kosztów dowozu organizowanego przez rodziców, opiekunów prawnych, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 2

Wykonanie zarządzenia powierza się Dyrektorowi Centrum Usług Wspólnych Gminy Jaświły.

§ 3

Traci moc zarządzenie Nr 40/18 Wójta Gminy Jaświły z dnia 30 sierpnia 2018 roku w sprawie ustalenia zasad zwrotu kosztów przejazdu uczniów niepełnosprawnych oraz ich rodziców, opiekunów lub opiekunów prawnych z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

§ 4

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

WÓJT
Marek Jarosz

Załącznik
do Zarządzenia nr 69/24
Wójta Gminy Jaświły
z dnia 14 listopada 2024 r.

REGULAMIN
dowozu dzieci i uczniów niepełnosprawnych, uczęszczających do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego, szkól i ośrodków oraz zwrotu kosztów dowozu organizowanego przez rodziców, opiekunów prawnych

§ 1

Osoby uprawnione do korzystania z bezpłatnego dowozu organizowanego przez Gminę Jaświły

Uprawnionymi do korzystania z bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu są następujące osoby, zamieszkałe na terenie Gminy Jaświły:

1) niepełnosprawne dzieci pięcioletnie i sześcioletnie oraz dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe - do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno — wychowawczego
2) niepełnosprawni uczniowie, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127 ustawy Prawo oświatowe - do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniowie z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21 rok życia;
3) dzieci i młodzież, o których mowa w art. 36 ust. 17 ustawy Prawo oświatowe, a także dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna - do ośrodka rewalidacyjno - wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a) 24 rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna;
b) 25 rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno - wychowawczych.

§ 2

Sposób realizacji obowiązku dowozu osób niepełnosprawnych

1. Obowiązki bezpłatnego dowozu osób niepełnosprawnych, o których mowa w § 1, gmina spełnia poprzez:
1) zorganizowanie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci i uczniów we własnym zakresie. Dowóz jest realizowany samochodem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych, będącym w posiadaniu Gminy Jaświły.
2) zwrot kosztów dowozu zorganizowanego przez rodzica, prawnego opiekuna.
2. Zwrot kosztów dowozu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, następuje na podstawie umowy, zawartej między Gminą Jaświły, a rodzicami, opiekunami prawnymi. Umowę zawiera się w terminie 14 dni od dnia uzyskania informacji, że dowożenie i opiekę zapewniają rodzice, prawni opiekunowie.

§ 3

Wymagane dokumenty o objęcie bezpłatnym zorganizowanym dowozem

1. Wniosek o objęcie bezpłatnym dowozem sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr I do regulaminu, na każdy rok szkolny odrębnie.
2. Do wniosku dołącza się:
1) kserokopię aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno - wychowawczych;
2) skierowanie do kształcenia specjalnego w danym przedszkolu, szkole, ośrodku lub jeśli osoba nie posiada skierowania - aktualne zaświadczenie wydane przez przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę lub ośrodek o realizowaniu przez dziecko odpowiednio: obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, albo zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
3) oświadczenie rodzica lub prawnego opiekuna, że powierzył wykonywanie transportu i sprawowanie opieki w czasie przewozu innemu podmiotowi;
4) oświadczenie podmiotu, że dowozi dziecko do przedszkola, szkoły, placówki i sprawuje opiekę w czasie jazdy;
5) upoważnienie - zgodę właściciela/współwłaściciela do użytkowania samochodu - w przypadku, gdy wnioskodawca nie jest jedynym właścicielem pojazdu, lub użytkuje samochód, który nie jest jego własnością.

§ 4

Zasady korzystania z dowozu zorganizowanego przez gminę

I. Warunkiem objęcia danej osoby bezpłatnym transportem jest zamieszkanie na terenie Gminy Jaświły.
2. Wniosek z załącznikami, o których mowa w § 3, o objęcie bezpłatnym transportem zorganizowanym przez gminę składa do Centrum Usług Wspólnych Gminy Jaświły rodzic lub opiekun prawny (załącznik nr 1 do regulaminu).
3. Dowóz organizowany jest z miejsca zamieszkania ucznia niepełnosprawnego do przedszkola, oddziału przedszkolnego, innej formy wychowania przedszkolnego, szkoły lub ośrodka, wskazanego we wniosku, w godzinach zapewniających udział ucznia w zajęciach wynikających z planu nauczania.
4. Godziny dowozu dzieci/uczniów niepełnosprawnych zostaną ustalone po wskazaniu godzin rozpoczęcia i zakończenia zajęć przez szkoły, przedszkola lub ośrodki.
5. Obowiązkiem rodzica lub opiekuna prawnego jest punktualne oczekiwanie z dzieckiem/uczniem w miejscu postoju o wyznaczonych godzinach na dowóz.
6. Obowiązkiem rodzica lub opiekuna prawnego jest punktualny odbiór dziecka/ucznia z miejsca postoju o wyznaczonych godzinach dowozu.
7. Rodzic lub opiekun prawny ponosi odpowiedzialność prawną za dziecko/ucznia do momentu przekazania dziecka/ucznia przewoźnikowi odwożącego go do przedszkola, szkoły lub ośrodka, a także od momentu odebrania dziecka/ucznia w wyznaczonym miejscu postoju od przewoźnika przewożącego dziecko/ucznia ze szkoły do miejsca zamieszkania.
8. Opiekun dowozu ponosi odpowiedzialność za osoby niepełnosprawne przewożone od chwili wejścia do samochodu, do chwili przekazania ich opiekunowi w szkole, przedszkolu, ośrodku (kurs ranny) oraz od chwili odebrania ich szkoły, przedszkola, ośrodka do chwili opuszczenia samochodu i przekazania rodzicowi, prawnemu opiekunowi lub osobie upoważnionej (kurs popołudniowy).
9. Kierowca samochodu w przypadku awarii samochodu przewożącego osoby niepełnosprawne
niezwłocznie zgłasza sytuację awarii organizatorowi dowozu oraz zapewnia bezpieczeństwo
osobom przewożonym.

§ 5

Zwrot kosztów przejazdu dziecka lub ucznia niepełnosprawnego środkami komunikacji własnej rodziców, opiekunów prawnych

1. Zwrot kosztów przejazdu dzieci i uczniów niepełnosprawnych z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, ośrodka, szkoły, przysługuje w przypadku, gdy dowożenie i opiekę zapewniają rodzice lub opiekunowie prawni prywatnym samochodem osobowym bądź gdy rodzice lub opiekunowie prawni powierzyli wykonywanie transportu i sprawowanie opieki w czasie przewozu innemu podmiotowi.
2. Zwrot kosztów przejazdu przysługuje tylko tym rodzicom lub opiekunom prawnym, którzy dokonują przewozu do najbliższego przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego, szkoły, ośrodka, pozwalającego realizować zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
3. Warunkiem ubiegania się o zwrot kosztów, o którym mowa w ust. 1, jest zamieszkanie dziecka/ucznia niepełnosprawnego na terenie Gminy Jaświły.
4. Podstawą zawarcia umowy o zwrot kosztów przejazdu jest złożenie w Centrum Usług Wspólnych Gminy Jaświły wniosku z wymaganymi załącznikami, o których mowa w S 3 (załącznik nr I do regulaminu).
5. Zwrot kosztów następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy Gminą Jaświły i rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka/ucznia, której wzór stanowi załącznik nr 2 do regulaminu,
6. Podstawę obliczenia kwoty zwrotu kosztów jednorazowego przejazdu dziecka/ucznia niepełnosprawnego oraz jego rodzica z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego, innej formy wychowania przedszkolnego, szkoły lub ośrodka stanowi:
1) w przypadku przejazdu prywatnym samochodem osobowym wzór:

koszt = (a-b) × c gdzie:

a - liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, szkoły podstawowej albo szkoły ponadpodstawowej, a także przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, i z powrotem,
b - liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania rodzica do miejsca pracy i z powrotem, jeżeli nie wykonywałby przewozu, o którym mowa w lit. a,
c - stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu.
2) w przypadku powierzenia wykonywania transportu i sprawowania opieki w czasie przewozu innemu podmiotowi, kwotę zwrotu kosztów przewozu wylicza się tak samo jak w punkcie 1.
7. Kwotę zwrotu kosztów przejazdu dzieci/uczniów niepełnosprawnych oraz rodziców pomniejsza się proporcjonalnie do liczby dni nieobecności w przedszkolu, oddziale przedszkolnym, szkole, innej formie wychowania przedszkolnego, ośrodku, dni ustawowo wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym świąt i ferii szkolnych, przypadających w przyjętym okresie rozliczeniowym.
8. Odległość pomiędzy miejscem zamieszkania, a przedszkolem, oddziałem przedszkolnym, szkołą, inną formą wychowania przedszkolnego, ośrodkiem, jest rozumiana jako długość najkrótszej trasy łączącej te dwa miejsca.
9. Za dni nieobecności dziecka/ucznia w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego, ośrodku, szkole, zwrot kosztów przejazdu nie przysługuje.
10. Podstawą zwrotu kosztów przejazdu będzie przedłożenie do Centrum Usług Wspólnych Gminy Jaświły, do 10-go dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrealizowano przewóz, deklaracji, której wzór stanowi załącznik nr 1 do umowy.
11. Zwrot kosztów przejazdu dziecka niepełnosprawnego następuje nie później niż 14 dni od złożenia oświadczenia w Centrum Usług Wspólnych Gminy Jaświły, na rachunek bankowy rodzica lub opiekuna prawnego

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Jaświły

Wytwarzający/odpowiadający: Marek Jarosz

Data wytworzenia: 2024-11-18

Wprowadzający: Jakub Żukowski

Data modyfikacji: 2024-11-18

Opublikował: Jakub Żukowski

Data publikacji: 2024-11-18